Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dorosłe osoby z porażeniem mózgowym – źródła i skutki choroby
menu
Polub nas na Facebooku

Dorosłe osoby z porażeniem mózgowym – źródła i skutki choroby

Rysunek ludzkiego mózgu, który leży na wózku inwalidzkim

Fot: fotolia.com

Porażenie mózgowe u dorosłych nie musi wiązać się z potrzebą ciągłej opieki nad chorym. Wszystko zależy od stopnia i miejsca urazu. Objawy porażenia mózgowego bywają różne, czasem są to nieznaczne trudności ruchowe. Chodzić nie potrafi ok. 30% chorych, taki sam jest odsetek niepotrafiących mówić.

Dorosłe osoby z porażeniem mózgowym zwykle chorują od urodzenia – trwały paraliż jest wynikiem porażenia poporodowego lub dziecięcego. Wraz z wiekiem objawy stają się coraz bardziej widoczne. Ten rodzaj niepełnosprawności jest najczęstszy zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. W naszym kraju żyje ok. 30 tys. ludzi dotkniętych porażeniem mózgowym.

Co to jest porażenie mózgowe?

W literaturze fachowej porażenie mózgowe opisywane jest jako zespół objawów związanych z różnego rodzaju zaburzeniami ruchu i postawy. Wynikają one zwykle ze spowodowanego komplikacjami rozwojowymi trwałego – wewnątrzmacicznego lub okołoporodowego – uszkodzenia mózgowia u płodu. Mogą też wystąpić na skutek urazu mechanicznego głowy małego dziecka lub dorosłej osoby (wtórne porażenie mózgowe). Porażenie mózgowe jest nieuleczalne, ale nie pogłębia się, a sprawność chorego (również intelektualna) zależy od stopnia uszkodzenia struktur mózgowych.

Przyczyny porażenia mózgowego

Zazwyczaj porażenie mózgowe jest spowodowane niedotlenieniem, które zdarza się podczas porodu lub w pierwszych dniach życia u noworodków z zaburzeniami oddychania. Do czynników ryzyka zaliczają się wcześniactwo oraz związana z nim niska masa urodzeniowa, jak również szereg chorób występujących tak u ciężarnej (np. zapalenie błon płodowych), jak u dziecka (np. ciężka żółtaczka, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, udar mózgu). W ok. 2% przypadków porażenie mózgowe wywołują geny.

Typy porażenia mózgowego: porażenie czterokończynowe, obustronne, połowiczne, spastyczne, kurczowe, pozapiramidowe, móżdżkowe

Porażenie mózgowe występuje w wielu postaciach zależnych od tego, który obszar mózgu uległ uszkodzeniu, jaki jest stopień tego uszkodzenia i jak rozległe zmiany pociągnął za sobą uraz. Wyróżnia się:

  • porażenie kurczowe połowiczne (prawostronne lub lewostronne) powstałe na skutek dysfunkcji drogi korowo-rdzeniowej – niedowład dotyczy strony ciała przeciwnej do miejsca uszkodzenia,
  • porażenie obustronne połowiczne (czterokończynowe) związane z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego lub niedorozwojem mózgu – niedowład kończyn górnych i paraliż dolnych,
  • obustronne porażenie kurczowe (diplegia) spowodowane uszkodzeniem rdzenia kręgowego – niedowład kończyn dolnych (i niekiedy górnych, lecz w niewielkim stopniu),
  • porażenie móżdżkowe (ataksja) wynikające z uszkodzenia móżdżku – trudności z koordynacją ruchową,
  • porażenie pozapiramidowe związane z dysfunkcją układu podkorowego mózgu – rożnego rodzaju zaburzenia funkcji ruchowych: pląsawiczne, atetotyczne (bezładność), dystoniczne (mimowolność).

Porażenie mózgowe – objawy u dorosłych

Objawy porażenia mózgowego są zależne od jego postaci. Panuje błędne przekonanie, że osoby z tą chorobą są upośledzone umysłowo. Tymczasem zaburzenia funkcji intelektualnych nie dotyczą osób z lekkim porażeniem mózgowym ani nawet wszystkich chorych dotkniętych cięższymi postaciami paraliżu, niepotrafiących mówić ani chodzić. Wiele osób dorosłych z porażeniem mózgowym może podejmować normalną pracę, a także kończyć studia na uczelniach wyższych. 

Najmniej ograniczające są porażenie móżdżkowe i pozapiramidowe. Pierwsze z nich objawia się m.in. drżeniem kończyn podczas wykonywania ruchów i opóźnieniem reakcji, drugie zaś niekontrolowanymi napięciami mięśni występującymi, a także uszkodzeniem słuchu. Przy obustronnym porażeniu kurczowym występują trudności w chodzeniu i precyzyjnym wykonywaniu ruchów, schorzeniami towarzyszącymi są też często choroby oczu. Najpoważniejsze w skutkach jest porażenie obustronne połowiczne, które powoduje opóźnienie w rozwoju, uniemożliwia samodzielne poruszanie się oraz utrzymanie głowy w pozycji pionowej, sprawia, że chory wymaga stałej opieki. Często schorzeniu temu towarzyszą porażenie zwieraczy odbytu i pęcherza oraz padaczka.

Porażenie mózgowe – długość życia chorych

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jak długo żyją osoby z porażeniem mózgowym. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, biorąc pod uwagę schorzenia towarzyszące, przyczyny choroby i stosunek jakości opieki medycznej do potrzeb chorego. Porażenie mózgowe może skracać życie, zwłaszcza u osób z ciężką postacią choroby, które muszą przez wiele lat przebywać w pozycji leżącej (powstają u nich odleżyny i zaniki mięśni prowadzące z czasem do zaburzeń oddychania).

Rola rehabilitacji w porażeniu mózgowym i zaburzeniach ruchu

Leczenie porażenia mózgowego nie jest możliwe, a jedyną formę pomocy osobom dotkniętym typ typem niepełnosprawności stanowi rehabilitacja, od której w dużym stopniu zależy sprawność chorego. Zaplanowane w odpowiedni sposób ćwiczenia ruchowe zapobiegają narastaniu trudności związanych z unieruchomieniem mięśni. Pozwalają również usprawnić zdrowe kończyny, które pełnią funkcję kompensacyjną – odpowiadają za wykonywanie wszystkich czynności.

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
68
23
Polecamy
Demencja czy alzheimer?
Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć?
Demencja czy alzheimer? Jak je odróżnić i co warto o nich wiedzieć? Dzień Dobry TVN
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Atetoza, ruchy atetotyczne – powstawanie, objawy i leczenie
Atetoza, ruchy atetotyczne – powstawanie, objawy i leczenie TVN zdrowie
Zanik mięśni jest w większości przypadków nieuleczalny:
objawy, przyczyny, rehabilitacja
Zanik mięśni jest w większości przypadków nieuleczalny: objawy, przyczyny, rehabilitacja TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Beta hCG – normy, wyniki
Beta hCG – normy, wyniki
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?