Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dorada – co to za ryba? Opis, wartość odżywcza i właściwości zdrowotne. Zastosowanie kulinarne
menu
Polub nas na Facebooku

Dorada – co to za ryba? Opis, wartość odżywcza i właściwości zdrowotne. Zastosowanie kulinarne

dorada

Fot. fcafotodigital / Getty Images

Dorada jest chudą rybą morską zamieszkującą rejony Morza Śródziemnego i Oceanu Atlantyckiego. Jej ceniona za swoje wysokie walory smakowe i wartości odżywcze. Dorada dostarcza dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, żelaza i witaminy B12. 

Dorada jest smaczną rybą, dostarczającą pełnowartościowego białka, cennych witamin i minerałów. Jest również źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych o korzystnym wpływie na funkcjonowanie organizmu. Dorada doskonale smakuje w każdej postaci – smażonej, gotowanej, duszonej, pieczonej i grillowanej.

Dorada – opis ryby

Dorada jest rybą zamieszkującą Morze Śródziemne oraz pas wód przybrzeżnych wschodniego Oceanu Atlantyckiego. Największą popularnością cieszy się w Hiszpanii, Grecji i Chorwacji. W krajach tych uznawana jest za „królową mórz” ze względu na swój charakterystyczny wygląd i wysokie wartości odżywcze. Dorada ma srebrzystą barwę i złoty pasek pomiędzy oczami przypominający kształtem koronę. Ryba to odznacza się zwartym i soczystym mięsem o delikatnym smaku. Jej dodatkową zaletą jest łatwość oddzielenia mięsa od ości.

Dorada – wartości odżywcze

Dorada uznawana jest za jedną z najsmaczniejszych i najzdrowszych ryb. Ma wysoką wartość odżywczą, a przy tym należy do chudych ryb – w 100 g zawiera około 115 kcal. Dorada może być jedzona jako zamiennik mięsa, gdyż jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka. Jest ceniona za wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych, które mają korzystny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Związki te zapobiegają powstawaniu zakrzepów, regulują ciśnienie tętnicze krwi, a także obniżają poziom cholesterolu i trójglicerydów. Dorada dostarcza organizmowi wielu cennych witamin. Jest bogata w witaminy B6 i B12, które są niezbędne dla prawidłowego działania układu krwionośnego i nerwowego. Dorada dostarcza również witaminy D oraz licznych składników mineralnych: fosforu, potasu, żelaza, selenu, wapnia i magnezu.

Dorada – kto powinien ją jeść? Właściwości zdrowotne

Dorada jest rybą zalecaną w diecie każdego, jednak szczególne zastosowanie zyskuje w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego, m.in. miażdżycy, choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego, nadciśnienia tętniczego, zawałów serca. Ryba ta wykazuje właściwości przeciwzapalne ze względu na wysoką zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Z tego powodu powinna pojawić się w diecie osób cierpiących na astmę, alergie i reumatoidalne zapalenie stawów. Dorada wykazuje korzystny wpływ na funkcjonowanie mózgu, a zawarte w niej składniki poprawiają zdolności poznawcze, takie jak pamięć, koncentracja i uwaga. Jest również bogatym źródłem żelaza, dlatego powinny ją spożywać osoby z niedokrwistością oraz kobiety z obfitymi miesiączkami. Dorada jest zalecana także kobietom ciężarnym, gdyż obecne w niej nienasycone kwasy tłuszczowe odgrywają ważną rolę w prawidłowym rozwoju układu nerwowego.

Dorada – zastosowanie kulinarne

Dorada doceniania jest nie tylko za wysoką wartość odżywczą i właściwości prozdrowotne, ale także za walory smakowe. Znajduje szerokie zastosowanie w kuchni śródziemnomorskiej w krajach Europy Zachodniej. Można ją przygotować, wykorzystując różne techniki kulinarne. Doskonale smakuje gotowana, duszona, pieczona i grillowana. Doradę podaje się zarówno w wersji saute – smażonej w małej ilości tłuszczu, bez panierki, z dodatkiem przypraw, jak też w towarzystwie sosów warzywnych czy owocowych sals. Tę smakowitą rybę można również faszerować. Wyśmienicie sprawdza się jako baza na delikatne pulpeciki oraz składnik zupy rybnej i sushi. Doradę warto podawać z warzywami bogatymi w witaminę C – w ten sposób zwiększa się przyswajalność żelaza obecnego w rybie. Zalecanymi dodatkami do dorady są m.in.: szpinak, koperek, cytryna, czosnek oraz świeże sałatki i surówki. Popularnym sposobem przygotowywania dorady jest pieczenie w soli. Rybę wystarczy natrzeć solą morską, a następnie wstawić do nagrzanego piekarnika na kilkanaście minut.

Przepis na soczystą doradę pieczoną z batatami

W jednej porcji przygotowanego dania znajduje się około: 

kcal700 
białko40.4 g
tłuszcz 28.7 g  
węglowodany53.7 g

Składniki:

  • 2 dorady (oczyszczone i wypatroszone),
  • 1,5 łyżki sosu sojowego,
  • 3 łyżki oliwy,
  • 2 łyżeczki musztardy,
  • 2 łyżki świeżo wyciśniętego soku z cytryny,
  • 4 ząbki czosnku,
  • 500 g batatów,
  • 2 łyżeczki masła,
  • 125 ml białego wina lub martini,
  • przyprawy: kolorowy pieprz, łyżeczka suszonego rozmarynu, sól do smaku,
  • dodatki: cząstki cytryny, świeża kolendra, 100 g jogurtu naturalnego typu greckiego, ostra papryka w proszku.

Sposób przygotowania:

  1. Ryby opłucz i osusz. Na jednym boku zrób po trzy nacięcia nożem. Dorady oprósz solą w środku i na zewnątrz. Połóż na talerzu, a następnie skrop oliwą (dwiema łyżkami), sokiem z cytryny i sosem sojowym.
  2. W środku ryby umieść po połówce ząbka czosnku, łyżeczce musztardy i ⅓ łyżeczki świeżo zmielonego kolorowego pieprzu. Ryby odstaw na około 1 godzinę.
  3. W garnku zagotuj osoloną wodę, Obierz bataty i pokrój w kostkę. Następnie wrzuć bataty na wrzątek i gotuj 12–15 minut do miękkości. Po ugotowaniu – odcedź. Dopraw solą, rozmarynem, łyżeczką kolorowego pieprzu, łyżką oliwy. Całość delikatnie wymieszaj.
  4. Piekarnik nagrzej do 250 stopni, bez termoobiegu. Ryby ułóż w naczyniu żaroodpornym (naciętym bokiem do góry). Dorady polej pozostałą marynatą z talerza. Ponacinane boki posmaruj roztopionym masłem. Obok ryb w naczyniu żaroodpornym wyłóż bataty i przepołowione wzdłuż ząbki czosnku.
  5. Ryby wstaw do piekarnika. Piecz przez około 15–16 minut. W połowie czasu pieczenia na dno formy wylej białe wino lub martini.
  6. Gotową rybę podawaj z kolendrą, jogurtem naturalnym, lekko oprószoną ostra papryką i udekorowaną cząstkami cytryny.

Zobacz film: Eksperyment: Jakie bakterie można znaleźć w kuchni? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
44
3
Polecamy
Ryba sola - właściwości odżywcze i zdrowotne.
Zastosowanie kulinarne - przepis na panierowaną solę w szpinakowym sosie 
Ryba sola - właściwości odżywcze i zdrowotne. Zastosowanie kulinarne - przepis na panierowaną solę w szpinakowym sosie  TVN zdrowie
Jak przyrządzić tilapię na patelni, a jak w piekarniku?
Jak przyrządzić tilapię na patelni, a jak w piekarniku? Dzień Dobry TVN
Jak przyrządzić dorsza atlantyckiego – smażony, z piekarnika, z grilla czy na parze?
Jak przyrządzić dorsza atlantyckiego – smażony, z piekarnika, z grilla czy na parze? Dzień Dobry TVN
#ObiadNaZdrowie:
Zapiekanka z dorszem i warzywami - składniki, przepis i kcal
#ObiadNaZdrowie: Zapiekanka z dorszem i warzywami - składniki, przepis i kcal TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty