Polub nas na Facebooku
Czytasz: Domowe syropy z letnich kwiatów. Zobacz jak je zrobić
menu
Polub nas na Facebooku

Domowe syropy z letnich kwiatów. Zobacz jak je zrobić

Syrop z lawendy

etterberry/getty images

Czerwiec i lipiec to najlepszy czas na robienie kwiatowych syropów. Nie tylko podkreślą smak lemoniad, deserów czy koktajli, ale również mają mnóstwo prozdrowotnych właściwości.

Syrop z płatków róży

Syrop z płatków róży nie tylko pięknie pachnie, ale jest również wyjątkowo smaczny. Płatki róży posiadają mnóstwo leczniczych właściwości, dlatego warto zamknąć je w butelce i zachować na jesienno-zimowy czas, kiedy łatwiej o infekcję i gorszy nastrój.

Napar lub lemoniada z płatków róży dodaje sił i energii. Usprawnia przemianę materii. Syrop różany wzmacnia układ odpornościowy.

Co więcej, płatki róży polecane są w przypadku kamicy nerkowej, wrzodów zwiotczałych i przy oparzeniach. Oprócz tego pachnąca róża poprawia przyswajanie żelaza.

Jak przygotować syrop z płatków róży?

Do wykonania syropu potrzebne nam będą pachnące płatki róży dzikiej lub pomarszczonej. Używamy 2 garści płatków na 300 ml miodu. Całość delikatnie podgrzewamy przez 15 minut, przecedzamy i przelewamy do słoiczka.

Syrop z rabinii akacjowej

Rabinia akacjowa kwitnie zwłaszcza w czerwcu. Jej białe kwiaty wydzielają charakterystyczny miodowy zapach. Syrop z rabinii akacjowej wzmacnia organizm i chroni przed przeziębieniem, pomaga w walce ze stresem i działa uspokajająco. Syrop z kwiatów pomaga przy przeziębieniach, ponieważ łagodzi kaszel. Co więcej działa moczopędnie, jest polecana w chorobach układu moczowego, nerek, hamuje zatrzymywanie wody w organizmie.

Do przygotowania syropu z rabinii potrzebujemy 10 kwiatostanów rabinii na 300 ml miodu. Całość delikatnie podgrzewamy przez 15 minut, przecedzamy i przelewamy do słoiczka.

Syrop z lawendy

Lawenda to nie tylko aromatyczny zapach. Kwiaty lawendy kryją w sobie cenne składniki, miedzy innymi –dużą ilość garbników, triterpeny, kumaryny, fitosterole, antocyjany, kwasy organiczne, sole mineralne.

Związki aromatyczne, jakie znajdziemy w olejku lawendowym, wpływają tonująco na układ nerwowy. To oznacza, że zapach tego olejku uspokaja, łagodzi skutki stresu emocjonalnego i napięcia nerwowego, ułatwia zasypianie.

Do przygotowania syropu z kwiatów lawendy potrzebujemy szklankę kwiatów lawendy, 600 ml miodu, 700 ml wody, sok z 1 cytryny. Syrop robimy gotując wodę z miodem. Po ok. 15 minutach dodajemy cytrynę i lawendę. Gotujemy na wolnym ogniu przez 5minut. Studzimy i przecedzamy.

Syrop z czarnego bzu

Czarny bez wykazuje mnóstwo właściwości leczniczych, które są doceniane zwłaszcza w medycynie naturalnej. Czarny bez kwitnie w maju i czerwcu, a więc to ostatnia chwila, by zebrać te pachnące kwiaty i przygotować z nich smaczny i prozdrowotny syrop. Kwiaty czarnego bzu zawierają dużą ilość flawonoidów. Te z kolei wykazują silne działanie antyzapalne i antyoksydacyjne.

Syrop z czarnego bzu wykazuje działanie przeciwzapalne, dlatego jest polecany zwłaszcza w domowej kuracji przeziębień, ponieważ ułatwiają odkrztuszanie. Kwiaty czarnego bzu wykazują także silne działanie moczopędne, detoksykujące. Kwiaty czarnego bzu działają także rozkurczowo, pobudzają krążenie i obniżają poziom cukru we krwi.

Do przygotowania syropu z czarnego bzu potrzebujemy 30 rozwiniętych baldachów czarnego bzu, 1 kg cukru, sok z połówki cytryny, 1,5 litra wody. Syrop przygotujemy ścierając kwiaty bzu, zasypując je cukrem i zalewając wodą. By kwiaty nie spleśniały muszą być przykryte. Syrop odstawiamy na dwa dni w słoneczne miejsce, mieszając od czasu do czasu. Następnie syrop należy odsączyć i przelać do czystego słoika.

Letnie kwiaty i zioła

Słodkie kwiaty świetnie komponują się z orzeźwiającymi ziołami. Swoich gości zaskoczysz podając im:

  • lemoniadę z czarnego bzu i mięty,
  • lilaku i tymianku,
  • róży i lebiodki,
  • rabini i szałwii.

Pamiętaj jednak, by przed podaniem lemoniady kwiatowo-ziołowej schłodzić ją przez kilka godzin w lodówce. Przed podaniem dodaj plasterek cytryny i kostki lodu.

Zobacz film: Lawenda dla urody właściwości i zastosowanie.

źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
61
5
Polecamy
Ostatni moment na kwiaty czarnego bzu.
Jak możemy je wykorzystać?
Agnieszka Cegielska:
"On ma po prostu niezwykłą moc"
Ostatni moment na kwiaty czarnego bzu. Jak możemy je wykorzystać? Agnieszka Cegielska: "On ma po prostu niezwykłą moc" Dzień Dobry TVN
Przepis na syrop z czarnego bzu.
Dawkowanie i właściwości syropu
Przepis na syrop z czarnego bzu. Dawkowanie i właściwości syropu Dzień Dobry TVN
Kwiatowa pasta, aromatyczny cukier, słodki syrop czy orzeźwiająca woda.
Poznaj zastosowani róży
Kwiatowa pasta, aromatyczny cukier, słodki syrop czy orzeźwiająca woda. Poznaj zastosowani róży TVN zdrowie
Syrop z czarnego bzu – jakie ma właściwości?
Syrop z czarnego bzu – jakie ma właściwości? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty