Polub nas na Facebooku
Czytasz: Domowe sposoby na leczenie zapalenia i ostrego bólu gardła
menu
Polub nas na Facebooku

Domowe sposoby na leczenie zapalenia i ostrego bólu gardła

Kobieta kłdzie palce na szyi

Fot: puhhha / fotolia.com

Ból gardła to powszechnie znane uczucie, które może oznaczać wiele chorób. W jego początkowej fazie i bez dodatkowych objawów można sobie z nim poradzić w domowych warunkach.

Ból gardła jest dokuczliwą dolegliwością – towarzyszy mu kłucie, pieczenie i drapanie. Dochodzą do tego spowodowane chrypką trudności z mówieniem oraz ból przy przełykaniu. W aptekach bez recepty są dostępne rozmaite leki na ból gardła, takie jak tabletki do ssania, syropy i aerozole. Korzystanie z nich nie jest jednak konieczne – od lat znane są sposoby na załagodzenie bólu bez wychodzenia z domu. Poniżej zaprezentowanych jest kilka tych najbardziej znanych.

Płukanki

Płukanki są najprostszym i jednym z najszybszych domowych sposobów na ból gardła. Ich najważniejszymi składnikami są zioła o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwobrzękowym. 

Najlepszymi takimi ziołami są: rumianek, szałwia, tymianek i kwiat czarnego bzu. Stworzona płukanka musi mieć bardzo silne działanie, toteż do dwóch łyżeczek suszonych ziół należy dodać pół szklanki przegotowanej, lekko ostudzonej wody. 

Powstały płyn należy pozostawić pod przykryciem na około 15 minut, a następnie płukać nim gardło kilka razy dziennie. Należy pamiętać o tym, by temperatura płukanki nie odbiegała zbytnio od temperatury ciała osoby, która ją przyjmuje. Inną możliwą płukanką jest roztwór łyżeczki soli kuchennej w szklance przegotowanej wody. Należy jednak z nią uważać, gdyż roztwór o niskim stężeniu może w żadnym stopniu nie odkazić gardła, z kolei zbyt wysokie stężenie może je dodatkowo podrażnić.

Zobacz także: Płukanie gardła solą – jaką sól wybrać? Jak przygotować roztwór?

Zdecydowanie lepiej sprawdza się mikstura wody i sody oczyszczonej. Podobnie jak napary ziołowe, ma ona działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Łyżeczkę sody oczyszczonej należy rozpuścić w połowie szklanki ciepłej wody.

Bez względu na skład płukanki nie należy płukać gardła zbyt często – wystarczy 3-4 razy dziennie po jednym łyku płynu. Samo płukanie również powinno być delikatne, po 3-4 ruchach należy wypluć miksturę. Zbyt długie i energiczne bulgotanie może doprowadzić do podrażnienia błony śluzowej.

Napary

Płukanie gardła może powodować odruch wymiotny – jeżeli do tego dojdzie, można zmienić sposób przyjmowania leków zastępując je naparami do picia. Muszą one być nieco łagodniejsze – na jedną szklankę wody wystarczy jedna łyżeczka ziela. Sam napar należy popijać małymi łykami, delikatnie nawilżając błony śluzowe.

Jak skutecznie pozbyć się bólu gardła? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co jem.

Syropy

Najbardziej znanym i najprostszym domowym sposobem na ból gardła jest syrop cebulowy. Aby go zrobić, należy włożyć do szklanego słoiczka pokrojoną dużą główkę cebuli, a następnie wsypać dwie łyżeczki cukru. Słoik należy umieścić na grzejniku i po upływie około godziny otrzymuje się syrop. Jego dawkowanie to około trzy-cztery łyżeczki dziennie.

Poza tym można przygotować syrop z czerwonego buraka. W tym celu należy wyszorować dużego buraka, a następnie wydrążyć otwór w miejscu, w którym były liście i wsypać do niego łyżeczkę cukru. Buraka należy umieścić na grzejniku lub w lekko rozgrzanym piekarniku, a gdy w środku pojawi się syrop, spożywać go z podobną częstością do syropu cebulowego.

Innym skutecznym syropem jest ten sporządzony z cebuli, czosnku i miodu. Do słoika należy włożyć pokrojoną cebulę, pięć zmiażdżonych ząbków czosnku i dwie łyżki miodu. Ewentualnie można dodać kilka kropel z cytryny. Sposób przygotowania (grzejnik) i dawkowanie są takie same jak w poprzednich przypadkach.

Okłady

Najpopularniejszym okładem stosowanym w domu na ból gardła jest okład z ziemniaków. Należy ugotować ziemniaki, a następnie gorące rozgnieść widelcem. Powstałą papkę trzeba zawinąć w lniany ręcznik i przyłożyć do gardła. Następnie całość zawinąć jeszcze szalikiem i pozostawić okład na szyi do wystygnięcia ziemniaków.

Inhalacje z olejków eterycznych

Ważne jest, by odpowiednio nawilżyć błony śluzowe – w tym celu można wdychać parę unoszącą się z olejków eterycznych. Do miski z gorącą wodą należy wlać dwie krople olejku eukaliptusowego lub sosnowego oraz dwie krople oleju z mięty pieprzowej. Następnie trzeba nachylić się nad miską i wdychać parę dwa razy dziennie przez dziesięć minut.

Dodatkowe wskazówki

Poza braniem środków na złagodzenie bólu gardła warto również zadbać o warunki, które zapewnią nawilżenie błon śluzowych. Należy zapewnić odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym często przebywa chora osoba. Sposobami na to są: częste wietrzenie, układanie na kaloryferach mokrych ręczników lub włączenie nawilżacza powietrza.

Zobacz także: Domowe sposoby na chrypkę, kaszel i ból gardła u dzieci i dorosłych

Należy również wstrzymać się od wszelkich czynników podrażniających gardło, takich jak palenie papierosów, spożywanie alkoholu czy też ostre przyprawy.

Jeżeli wymienione wyżej domowe sposoby nie pomogą, warto zastosować apteczne metody leczenia – pastylki do ssania, syropy i aerozole. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
113
21
Polecamy
Domowe sposoby na ból gardła.
Wystarczy ci to, co masz w kuchni
Domowe sposoby na ból gardła. Wystarczy ci to, co masz w kuchni TVN zdrowie
Znane domowe sposoby leczenia anginy – płukanki, syropy i inhalacje
Znane domowe sposoby leczenia anginy – płukanki, syropy i inhalacje TVN zdrowie
Domowe sposoby na ból gardła u dzieci i dorosłych
Domowe sposoby na ból gardła u dzieci i dorosłych Dzień Dobry TVN
Zioła na mięśnie, kości i stawy – jak i kiedy stosować?
Zioła na mięśnie, kości i stawy – jak i kiedy stosować? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty