Polub nas na Facebooku
Czytasz: Domowe sposoby na chrypkę, kaszel i ból gardła u dzieci i dorosłych
menu
Polub nas na Facebooku

Domowe sposoby na chrypkę, kaszel i ból gardła u dzieci i dorosłych

NAN

Fot: Syda Productions / fotolia.com

Domowe sposoby na chrypkę, kaszel, ból i suchość gardła bardzo często są na tyle skuteczne, że w zupełności wystarczają, aby pozbyć się uciążliwych dolegliwości. Z wielu takich sposobów mogą korzystać dzieci. W przypadku chrypki należy pić ciepłe płyny, robić płukanki, okłady i inhalacje.

Z medycznego punktu widzenia chrypka (łac. dysphonia) to zaburzenie drgań strun głosowych w obrębie krtani z turbulentnym przepływem powietrza w nagłośni. Chrypka objawia się zmienionym głosem, który staje się szorstki, matowy, niewyraźny. Chrypce najczęściej towarzyszą ból i suchość gardła, kaszel. Bardzo często chrypka rozwija się w przeziębieniu oraz grypie. W leczeniu chrypki często wystarczające okazują się domowe sposoby, z których mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci.

Zobacz film: Domowe sposoby na przeziębienie. Źródło: 36,6

Skuteczne domowe sposoby na chrypkę i kaszel

Przede wszystkim należy oszczędzać gardło – jak najmniej mówić, a jeśli już, to koniecznie po cichu.

Nawadnianie

W leczeniu chrypki bardzo ważne jest nawadnianie zajętej chorobowo śluzówki, dlatego w przypadku bólu gardła należy regularnie przyjmować jak największą ilość płynów, ale nigdy zimnych. Polecane napoje:

  • woda mineralna niegazowana (małemu dziecku należy podać wodę niskozmineralizowaną i niskosodową), w temperaturze pokojowej,
  • woda zagotowana i lekko przestudzona,
  • gorące herbaty ziołowe i owocowe (szczególnie herbatka z szałwii – dla dorosłych i starszych dzieci; informacja o dolnej granicy wieku umieszczona jest na opakowaniu),
  • sok z jeżyn, lekko podgrzany,
  • herbatka z sokiem malinowym (dobra dla dzieci).

Miód i mleko

Miód, który działa antybakteryjnie, uważany jest za jeden ze skuteczniejszych domowych sposobów na ból gardła. Miodem można dosłodzić herbatę, ale – uwaga! – nie powinna być ona zbyt gorąca – w wysokiej temperaturze miód traci swoje cenne właściwości. Można również wielokrotnie w ciągu dnia wolno przełykać 1 łyżeczkę miodu.

Na chrypkę warto przygotować mieszankę gorącego mleka z miodem – napój należy wypić kilka razy w ciągu dnia.

Miód podaje się dzieciom, które ukończyły rok.

Mleko z cebulą, tymiankiem i goździkami

Ten leczniczy preparat łagodzi ból gardła i stan zapalny.

Składniki:

  • 1 l mleka,
  • 1 cebula,
  • gałązka tymianku,
  • 2 goździki.

Wykonanie:

Cebulę grubo pokroić. Wrzucić do garnka razem z mlekiem, tymiankiem i goździkami. Mleko zagotować, zdjąć z palnika i odstawić na ok. 10 minut, po czym odcedzić. Tak przygotowany napój pić 3 razy dziennie.

Płukanka z soli

Do szklanki ciepłej wody należy dodać 2 łyżeczki soli kuchennej. Mieszać do rozpuszczenia. Płukać gardło 3 razy dziennie. Płukankę z soli na chrypkę mogą stosować dorośli oraz dzieci. Należy jednak uważać, ponieważ stosowana w zbyt dużych ilościach może powodować podrażnienia.

Kojący kompres

Należy zaparzyć herbatkę z szałwii, tymianku albo dziewanny. Kiedy będzie gorąca, wymoczyć w niej lniany ręcznik, wycisnąć z nadmiaru płynu i przyłożyć do gardła. Dodatkowo owinąć szyję wełnianym szalikiem.

Okład z ziemniaków

Ugotować 2–3 ziemniaki, wystudzić (mają jednak pozostać ciepłe) i rozgnieść widelcem. W ten sposób otrzymaną papkę umieścić na ręczniku albo chustce, po czym owinąć gardło i przytrzymać wełnianym szalikiem. Odkład należy zdjąć, kiedy ostygnie. Powtarzać 3 razy dziennie.

Smażone jabłko

Domowym sposobem na chrypkę, który z pewnością przypadnie do gustu dziecku, jest szybka przekąska z jabłka. Duże jabłko należy umyć, obrać, pociąć na plastry, po czym lekko podsmażyć na maśle bądź oleju. Następnie posypać dużą ilością cukru (albo miodu) i zjeść.

Inhalacje

Inhalować można się np. rumiankiem – kwiaty rumianku (do kupienia w sklepach zielarskich i aptekach) zalać wrzącą wodą, po czym wdychać unoszącą się parę. Rumiankowa inhalacja udrożni drogi oddechowe i złagodzi ból. Uwaga! U dzieci zioła mogą powodować alergie.

Eukaliptus

Leczniczo na drogi oddechowe działa eukaliptus. Należy wlać do lampki parowej 3 krople olejku eukaliptusowego z dodatkiem wody, co pomoże odkazić drogi oddechowe. Można również natrzeć plecy smalcem, po czym nanieść na skórę kroplę olejku eukaliptusowego i starannie go rozprowadzić.

Kiszona kapusta

Jest bardzo cennym domowym lekarstwem na chrypkę i infekcje gardła. Do 3/4 szklanki soku z kapusty należy dodać 2–3 łyżeczki miodu. Wymieszać, pić 3 razy dziennie. Uwaga! Napój powinien mieć temperaturę pokojową.

Syrop z cebuli

Na chrypkę, ból gardła i przeziębienie pomoże domowy syrop z cebuli. Aby go przygotować, 2–3 cebule należy pokroić w piórka. Umieścić w słoiku, zasypać cukrem albo miodem. Słoik przykryć (np. ściereczką) i odstawić w ciepłe miejsce. Już po kilku godzinach zacznie się tworzyć leczniczy syrop, który należy pić wielokrotnie w ciągu dnia. Syrop można podać małym dzieciom, najbezpieczniej tym, które ukończyły rok.

Kiedy do lekarza?

Jeśli domowe sposoby na chrypkę zawiodą, chrypka utrzyma się dłużej niż przez 4 tygodnie, a towarzyszące jej objawy (kaszel, suchość w gardle, ból gardła) nasilą się, trzeba skonsultować się z lekarzem celem wykonania podstawowych badań diagnostycznych. Wskazaniem do konsultacji lekarskiej jest też pojawienie się gorączki, uczucie zmęczenia, powiększenie węzłów chłonnych, utrata wagi.

Bibliografia:

1. Dawna wiedza odkryta na nowo, red. Jacek Fronczak, Reader’s Digest, Warszawa 2010.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
192
15
Polecamy
Jakie są domowe sposoby na chrypkę u dziecka?
Przyczyny chrypki u dzieci
Jakie są domowe sposoby na chrypkę u dziecka? Przyczyny chrypki u dzieci TVN zdrowie
Domowe sposoby na ból gardła u dzieci i dorosłych
Domowe sposoby na ból gardła u dzieci i dorosłych Dzień Dobry TVN
Ból gardła u dziecka – najlepsze domowe sposoby
Ból gardła u dziecka – najlepsze domowe sposoby TVN zdrowie
Syrop z cebuli – lekarstwo na infekcje i kaszel
Syrop z cebuli – lekarstwo na infekcje i kaszel Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty