Polub nas na Facebooku
Czytasz: Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?

Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: blackday / fotolia.com

Ból ucha najczęściej jest spowodowany stanem zapalnym, który z kolei jest następstwem kataru, przeziębienia lub infekcji dróg oddechowych. Przed zgłoszeniem się do laryngologa warto spróbować domowych sposobów na zwalczanie dolegliwości.

Ból ucha należy do najostrzejszych odczuwanych przez człowieka, najczęściej pojawia się u dzieci do trzeciego roku życia. W większości przypadków dopada w nocy, a opisuje się go jako pulsujący, tętniący, a czasami także i przeszywający. Sama dolegliwość powstaje poprzez nagromadzenie płynów w trąbce Eustachiusza – to one naciskają na ucho, co wywołuje ból i dyskomfort. Nie należy ignorować tego bólu oraz liczyć na to, że sam ustanie, gdyż nieleczony może on doprowadzić do trudnych powikłań. Poniżej przedstawione są domowe sposoby na walkę z bólem ucha, jednak zawsze należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Oliwa z oliwek lub oliwka dla dzieci

Oliwa z oliwek to jeden z najpopularniejszych sposobów na domowe leczenie bólu ucha. Należy delikatnie podgrzać oliwę (zbyt wysoka temperatura cieczy może uszkodzić ucho). Od trzech do pięciu łyżeczek ciepłej oliwy należy zaaplikować bezpośrednio do ucha. Ból powinien ustąpić. Dzieje się tak, gdyż oliwa odpowiednio nawilża ucho i pozwala na pozbycie się świądu oraz infekcji.

Suszarka do włosów

Suszarkę do włosów trzeba ustawić ciepły strumień powietrza oraz najniższą moc. Urządzenie należy przyłożyć do ucha na odległość ok. 20-30 cm, a następnie skierować strumień powietrza do małżowiny usznej. Ciepłe powietrze powinno załagodzić ból. Podobny efekt można uzyskać poprzez przyłożenie ucha na podobną odległość do grzejnika elektrycznego. Bez względu na urządzenie, nie powinno się tego robić zbyt długo – od trzech do pięciu minut. Skuteczność tej metody uzależniona jest od przyczyny bólu. Podmuch, nawet ciepłego powietrza, może również zaostrzyć objawy w niektórych przypadkach.

Zobacz także: Zapalenie ucha zewnętrznego – objawy i sposoby leczenia. Skąd się bierze ból ucha?

Czosnek

Czosnek jest jednym z najpopularniejszych leków medycyny naturalnej. Dzieje się tak ze względu na jego właściwości bakteriobójcze, przeciwbólowe i przeciwwirusowe. Ze względu na zawartość allicyny jest uważany za naturalny antybiotyk.

Istnieją różne metody użycia czosnku na ból ucha. Jedna z nich polega na obraniu ząbka, zawinięciu go w kawałek chusteczki higienicznej lub gazę, a następnie włożeniu do ucha. Zawinięty czosnek należy trzymać wewnątrz ucha przez kilka godzin oraz uważać, by nie przesunął się zbyt głęboko, gdyż może to utrudnić jego późniejsze usunięcie, a także uszkodzić błonę bębenkową.

Druga metoda polega na rozgnieceniu ząbka czosnku i wyciśnięciu z niego soku, a następnie nasmarowaniu sokiem wewnętrznej części ucha. Jeżeli osoba obawia się trudności z wyciągnięciem pełnego ząbka czosnku po upływie kilku godzin, druga metoda jest bezpieczniejsza. W obu przypadkach zdrowe substancje zawarte w czosnku są wchłaniane przez ucho w takim samym stopniu.

Zobacz także: Zapalenie ucha środkowego: przyczyny, objawy, leczenie i możliwe powikłania

Imbir

Imbir to przyprawa, która jest używana w leczeniu bardzo często – pomaga zwalczać wiele dolegliwości, działa pozytywnie na nudności pojawiające się u ciężarnych kobiet, leczy przeziębienie, a poza tym jest ważnym składnikiem diet odchudzających. We wszystkich przypadkach najlepiej jest używać świeżego korzenia imbiru. W tym celu należy przechowywać go w lodówce, dodatkowo zawijając go w papierowy ręcznik.

Na ból ucha imbir jest używany podobnie do czosnku – można to robić na dwa sposoby. Można odkroić kawałek imbiru, zawinąć go w chustkę lub gazę i włożyć do ucha (nie przesadnie głęboko) lub zetrzeć na tarce, dolać wspomnianą letnią oliwę z oliwek i zaaplikować do ucha.

Cebula

Cebula to kolejna roślina używana w medycynie naturalnej. Istnieją dwa sposoby na jej stosowanie na ból ucha. Pierwszy polega na ugotowaniu całej cebuli do miękkości, owinięcia jej czystą ściereczką i przyłożenia do bolącego ucha. Po kilku minutach okład należy przyłożyć także do drugiego ucha. Zdarzają się także przypadki leczenia okładami z plastrów surowej cebuli, którą należy wcześniej zawinąć w gazę.

Ciepła woda

Warto napełnić butelkę ciepłą wodą, a następnie owinąć ją w ręcznik. Zastosowanie jest podobne do poduszki – należy położyć się na butelce, przykładając do niej bolące ucho. Ból powinien ustąpić.

Inne ciepłe okłady

Istnieją także inne możliwości wykonania ciepłych okładów. Mogą to być gotowe płynne żele w foliowych woreczkach lub woreczek z podgrzaną na patelni solą kuchenną (okład należy trzymać ok. 30 minut).

Żucie gumy

Ze względu na zawartość w gumach do żucia mentolu i innych orzeźwiających substancji, łatwiej dochodzi do wentylacji przewodu Eustachiusza oraz przeczyszczenia go z zalegających płynów. Ze względu na ruchy szczęki ból można pokonać także poprzez przeżuwanie jedzenia.

Masaż ucha

Ukojeniem dla bólu ucha może też być jego masaż, który może wykonać sama osoba z obolałym uchem. Dzięki temu dochodzi do poprawy krążenia i usunięcia nagromadzonych wewnątrz ucha płynów.

Należy rozpocząć od lekkiego głaskania ucha palcem wskazującym z góry na dół. Kolejny etap to delikatne rozciąganie ucha, płatka i wewnętrznej części małżowiny. Następnie należy pocierać ucho palcem wskazującym okrężnymi ruchami od góry do dołu. Masaż kończy się poprzez delikatne potrząśnięcie oraz lekki ucisk ucha.

Zobacz film: Domowe sposoby na przeziębienie. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
75
19
Komentarze (0)
Nie przegap
Korzeń żywokostu – na kolano, stawy. Zastosowanie, działanie, właściwości
Przyczyny małej i nadmiernej krzepliwości krwi. Badanie krzepliwości krwi
Fizjoterapia – co to jest? Jakie zabiegi się w niej stosuje?
Badanie GFR i eGFR – norma dla mężczyzn, kobiet i dzieci
Czym jest choroba Baastrupa? Leczenie i rehabilitacja „kissing spines”
Kawa kuloodporna, czyli innowacyjny, silnie pobudzający napój. Jakie ma właściwości i jak ją przygotować?