Polub nas na Facebooku
Czytasz: Domowe sposoby na astmę - jak zwalczyć jej objawy?
menu
Polub nas na Facebooku

Domowe sposoby na astmę - jak zwalczyć jej objawy?

astma

Fot.: Drazen_ / Getty Images

Astma objawia się dusznościami, uporczywym kaszlem, świszczącym oddechem. Nieleczona choroba może doprowadzić nawet do śmierci! Czym jest astma, jak ją rozpoznać i jak pomóc sobie domowymi sposobami?

Astma to choroba dróg oddechowych, która przeważnie objawia się dusznościami, uporczywym kaszlem, świszczącym oddechem i uczuciem ucisku w klatce piersiowej. Wyróżnia się kilka odmian astmy, które dawać mogą nieco inne objawy:

  • astma oskrzelowa - najczęściej dochodzi do niej na skutek połączenia czynników genetycznych i środowiskowych. Przyczynami środowiskowymi dychawicy są na ogół: dym tytoniowy, zanieczyszczenia powietrza spalinami samochodowymi, smog, alergeny wewnątrzpochodne (roztocza kurzu domowego, alergeny zwierząt domowych, zarodniki grzybów pleśniowych) i zewnątrzpochodne (pyłki traw, pyłki drzew). Do zachorowania może dojść na skutek infekcji wirusowych, bakteryjnych, a czasem nawet na skutek przewlekłego stresu. Objawy dychawicy oskrzelowej to najczęściej duszności, kaszel, charakterystyczny wydłużony oddech astmatyczny, ucisk w klatce piersiowej; 
  • astma sercowa - jej objawy widoczne są zwykle po nocy, a przynajmniej po długim czasie leżenia. Dychawica sercowa to napadowe duszności spowodowane niewydolnością lewej komory serca. Najczęstszymi objawami są: nadmierne pocenie się, suchy kaszel, odkrztuszanie flegmy, zmęczenie, spadek wytrzymałości;
  • astma alergiczna - wywołują ją alergeny. Do objawów należą: męczący kaszel, duszności, świszczący oddech, a także atopowe reakcje alergiczne skóry, przewlekły nieżyt nosa, zapalenie spojówek (jako choroby współwystępujace); 
  • astma niealergiczna -  szczególną rolę w reakcji napadów astmatycznych odgrywają stany zapalne, zakażenia wirusowe lub bakteryjne, zimne lub wilgotne powietrze, przyjmowanie leków, a także wysiłek fizyczny;
  • astma aspirynowa - napady astmy powodują leki: aspiryna i inne przeciwzapalne. Poza dusznościami mogą pojawić się katar i zapalenie zatok.

Astma powinna być leczona farmakologicznie, a z domowych sposobów można jedynie zadbać o czyste powietrze i eliminację alergenów oraz kurzu i zanieczyszczeń powietrza, które mogą nasilać objawy astmy. 

Oczyszczacz powietrza - must have astmatyka

Każdy alergik oraz osoba chora na astmę powinna zadbać o czyste powietrze w domu. Eliminacja alergenów jest bardzo ważna, gdyż, jak potwierdza dr n. med. Izabela Kupryś-Lipińska, alergie na pyłki mogą powodować astmę:

Alergia na pyłki może być związana również z objawami z dolnych dróg oddechowych, czyli oskrzeli. Wtedy mówimy o astmie sezonowej, jednak choroba ta powracając co roku może przejść w postać przewlekłą. Astma częściej występuje w przypadku uczulenia na roztocza kurzu domowego, zarodniki pleśni i alergeny zwierzęce, bo te alergeny są tak drobne, że od razu dostają się do oskrzeli. Pyłki zazwyczaj zatrzymują się na śluzówce nosa i spojówkach oczu, dlatego nieżyt nosa i zapalenie spojówek są pierwszym objawami pyłkowicy.

Dlatego tak ważne jest wolne od zanieczyszczeń i alergenów powietrze, co możemy osiągnąć dzięki zakupowi wysokiej klasy oczyszczacza powietrza. Szczególnie polecane są te marki Sharp, wyposażono je bowiem w technologię Plasmacluster, która obecna jest także w innych sprzętach marki, np. w chłodziarko-zamrażarkach Sharp, które dzięki zastosowanej technologii Plasmacluster są wolne od bakterii i 97 proc. zarodników pleśni. Na uwagę zasługuje również hybrydowa technologia chłodzenia ActiFresh, która zapobiega wysuszaniu produktów, gwarantując im dłuższy okres świeżości. Zarodniki pleśni są groźne nie tylko dla alergików, ale i dla osób, które nie są uczulone. Zawarte w nich mykotoksyny przyczyniają się m. in. do powstawania nowotworów. Obróbka termiczna nie wystarczy, aby pozbyć się ich z żywności.

Lodówka marki SHARP

Fot: SHARP / Chłodziarko-zamrażarka SJ-WX830F

Oczyszczacz powietrza powinien mieć specjalne funkcje - filtry HEPA, nawilżanie powietrza, eliminację alergenów oraz kurzu, funkcję pollen, która wykrywa i skutecznie usuwa alergizujące pyłki roślin. To wszystko znajdziemy w oczyszczaczach Sharp, a dodatkowo użytkownicy mogą liczyć na wsparcie zaawansowanej technologii, jaką jest Plasmacluster, czyli technologia jonizacji. Polega ona na generowaniu stabilnych jonów dodatnich oraz ujemnych, które są uwalniane do powietrza i przypominają te, które występują w naturze. Badania kliniczne prowadzone przez instytuty naukowe w Polsce i zagranicą wykazały, że technologia Plasmacluster zmniejsza ilość unoszących się w powietrzu czynników alergicznych (alergeny pochodzenia roślinnego i zwierzęcego) aż o 90% w ciągu godziny. Dodatkowo dzięki Plasmacluster pozbędziemy się z domu przykrych zapachów.  

Polecamy: Dobry oczyszczacz powietrza, czyli jaki? Test produktu

Oczyszczacz powietrza

Fot: SHARP / Oczyszczacz powietrza KC-D40EUW

Również zmywarka jest sprzętem, który skutecznie pomoże pozbyć się alergenów - tym razem z naczyń. Model Sharp QW-GD54R443X-DE został wyposażony w systemy AquaGlide oraz Stemsafe. Pierwsze z rozwiązań, AquaGlide, zapewnia idealnie precyzyjne, wielokierunkowe zmywanie dzięki strumieniowi wody, który może być skierowany ku górze w celu dokładnego umycia podłużnych naczyń (takich jak szklanki czy butelki dla niemowląt) lub w dół – aby uzyskać dodatkową siłę zmywania naczyń ułożonych na dolnym koszu. Innowacyjnym rozwiązaniem jest system Stemsafe. Służy on do wstępnego nawilżenia naczyń tuż przed właściwym myciem. Oprócz tego zmywarki mają szerokie spektrum rozwiązań znanych z innych modeli Sharpa w segmencie zmywarek, m.in. zmywanie higieniczne czy szybkie, filtr antybakteryjny Microban czy opcja AutoDoor – funkcja automatycznie uchylająca drzwi po cyklu zmywania.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
69
46
Polecamy
Jakie są najczęstsze objawy i przyczyny astmy?
Jakie są najczęstsze objawy i przyczyny astmy? TVN zdrowie
Czy znasz wszystkie rodzaje astmy oskrzelowej? 
Czy znasz wszystkie rodzaje astmy oskrzelowej?  TVN zdrowie
Jakie są sposoby leczenia kaszlu u niemowlęcia?
Jakie są sposoby leczenia kaszlu u niemowlęcia? Dzień Dobry TVN
Katar sienny, czyli największa zmora alergików.
Jak skutecznie sobie z nim radzić?
Porady lekarza
Katar sienny, czyli największa zmora alergików. Jak skutecznie sobie z nim radzić? Porady lekarza Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Maść niedźwiedzia - jak działa i kiedy warto ją stosować?
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Dzieci bezobjawowo chore na malarię mogą zakażać komary - zaskakujące wyniki badań
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Chcesz być zdrowy? Jedz kiszonki!
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Polacy kupują coraz więcej antydepresantów
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Zwapnienie szyszynki - jakie są objawy? Jak leczyć?
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania 
Koronawirus. Napary z szałwii mogą pomóc w leczeniu COVID-19 - wykazały najnowsze badania