Polub nas na Facebooku
Czytasz: Domowe sposoby na afty w jamie ustnej. Leczenie dolegliwości u dzieci i dorosłych
menu
Polub nas na Facebooku

Domowe sposoby na afty w jamie ustnej. Leczenie dolegliwości u dzieci i dorosłych

Dziecko delikatnie odchyla palcem usta i pokazuje aftę

Fot: phanuwatnandee / fotolia.com

Afty w jamie ustnej są powszechną, uciążliwą dolegliwością. Nie wymagają one bezwzględnej konsultacji ze specjalistą, gdyż istnieją naturalne sposoby na złagodzenie bólu.

Afty to bolesne owrzodzenie wewnątrz ust, które może być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak nieodpowiednia higiena jamy ustnej, wyrzynające się ósemki, choroby migdałków lub przewodu pokarmowego, ugryzienie się w policzek lub wargę, aparat na zębach, stres, geny lub zła odpowiedź układu immunologicznego. Same owrzodzenia to ubytki błony śluzowej w jamie ustnej, które są pokryte białym nalotem i otoczone rumieniowatym, zapalnym obrzeżem. 

Mogą występować pojedynczo lub w grupie na podniebieniu miękkim, wargach, policzkach lub języku. Poniżej przedstawione są domowe sposoby na afty w jamie ustnej, które można stosować u dorosłych i u dzieci. Poza tym można wspomagać się lekami bez recepty dostępnymi w aptekach.

Zobacz także: Afty na języku – przyczyny, leczenie, zapobieganie owrzodzeniu

Spray znieczulający – jak zrobić?

Można stworzyć własnoręcznie spray znieczulający. Są do tego potrzebne: 

  • 2 łyżki oliwy lub oleju z nasion winogron, 
  • 10 kropli olejku miętowego, 
  • 8 kropli olejku eukaliptusowego 
  • wysterylizowana butelka w formie sprayu. 

Preparat przygotowuje się poprzez nalanie do butelki wszystkich składników, wstrząśnięcie i opryskanie afty. Należy pamiętać o tym, by wstrząsać sprayem przed każdym użyciem.

Olejki eteryczne mają właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dzięki czemu ściągana jest skóra wokół rany oraz zmniejsza się dyskomfort przy połykaniu. Składniki sprayu dobrze też wpływają na ból ze względu na ich znieczulające działanie wobec zakończeń nerwowych.

Herbata rumiankowa

Innym skutecznym domowym sposobem na afty jest herbata rumiankowa. Do przygotowania okładu potrzebna jest jedna torebka takiej herbaty bądź jedna łyżka suszonych kwiatów rumianku zawiniętych w gazę. Te składniki należy namoczyć w ciepłej wodzie przez minutę (herbata) lub trzy minuty (suszone kwiaty), a następnie przyłożyć do afty na około 10 minut dwa razy dziennie.

Rumianek jest ziołem relaksującym, wspomagającym zdrowy sen i działanie układu pokarmowego (trawienie oraz niwelowanie skurczów przewodu pokarmowego). Poza tym zawarty jest tam bisabolol, związek chemiczny usuwający stan zapalny i działający antyseptycznie. Dzięki temu zmniejsza się dyskomfort oraz przyspiesza gojenie afty.

Szałwia

Kolejnym ziołem pozytywnie działającym na afty jest szałwia, którą można przygotować na dwa sposoby – przy użyciu zarówno garści świeżego zioła, jak i dwóch łyżeczek jego osuszonej wersji.

Jeżeli używana jest świeża szałwia, należy włożyć liście do szczelnie zamkniętego słoika i pozostawić go w ciemnym miejscu przez 24 godziny. Następnie należy przepłukać usta czystą wodą przez minutę, w tym czasie układając kulkę z wilgotnych liści szałwii. Gotowy ziołowy preparat należy przyłożyć bezpośrednio do rany na 5 minut, a następnie ponownie opłukać usta zimną wodą.

W przypadku suszonej szałwii należy włożyć ją do zagotowanej wody i pozostawić na 10 minut. Następnie należy przepłukać usta tak przygotowanym lekiem przez około minutę, a po wszystkim opłukać je zimną wodą.

Zobacz także: Jak radzić sobie z aftami u dzieci? Leczenie oraz domowe sposoby

Olej kokosowy

Dobrym sposobem na afty jest także olej kokosowy, który ma właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne. Należy nałożyć jego sporą porcję na aftę przy pomocy czystych rąk lub wacika kosmetycznego. Olej może szybko się rozpływać, co nie wpłynie korzystnie na jego działanie. Aby temu zapobiec, można rozpuścić, a następnie wymieszać łyżkę oleju z połową łyżeczki wosku. Doprowadzi to do powstanie gęstej masy, która dłużej utrzyma się na owrzodzeniu.

Jak dbać o zdrowie jamy ustnej? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Miód

Domowym sposobem na wiele dolegliwości jest miód. Sprawdza się także w przypadku aft – wystarczy odrobina organicznego miodu. Podobnie jak w poprzednich sposobach, należy przepłukać usta ciepłą wodą, a następnie nałożyć miód bezpośrednio na aftę. Tę czynność należy powtarzać 2-3 razy dziennie, zwracając uwagę na to, by jedno z tych powtórzeń odbyło się przed snem – miód zostanie wtedy lepiej przyjęty przez jamę ustną.

Pieprz cayenne

W walce z aftami skuteczna jest także gęsta pasta, którą można stworzyć poprzez wymieszanie ciepłej wody z pieprzem cayenne. Powstały preparat należy nakładać na aftę trzy razy dziennie przy użyciu wacika kosmetycznego.

Soda oczyszczona i proszek do pieczenia

Z wymienionych wyżej składników również można stworzyć gęstą pastę, którą należy delikatnie wsmarować w aftę. Soda oczyszczona i proszek do pieczenia zmieszane ze sobą w odpowiednich proporcjach skutecznie odkażają owrzodzenia.

Sól

Innym roztworem pozytywnie działającym na afty jest ciepła woda z solą. Jamę ustną należy płukać trzy razy dziennie, szczególnie w owrzodzonych miejscach. Warto pamiętać, że lepiej jest spłukiwać jamę ustną roztworem niż nacierać ją bezpośrednio solą. Nacieranie może bowiem zwiększać ból i powodować duże podrażnienia.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
348
52
Polecamy
Zioła na mięśnie, kości i stawy – jak i kiedy stosować?
Zioła na mięśnie, kości i stawy – jak i kiedy stosować? Dzień Dobry TVN
Woda z solą himalajską lub morską – którą wybrać i jak stosować?
Woda z solą himalajską lub morską – którą wybrać i jak stosować? Dzień Dobry TVN
Afta na podniebieniu – jakie są domowe i specjalistyczne sposoby jej leczenia?
Afta na podniebieniu – jakie są domowe i specjalistyczne sposoby jej leczenia? TVN zdrowie
Sposoby na opryszczkę w warunkach domowych – maści, pasta do zębów
Sposoby na opryszczkę w warunkach domowych – maści, pasta do zębów TVN zdrowie
Komentarze (2)
M888
Szałwia, rumianek - ok. Ale sól i pieprz na aftę???
Czytaj całość
lekarz
To trzeba być kretynem żeby taki artykuł napisać, afty są bardzo bolesne i do ich leczenia należy podchodzić profesjonalnie.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty