Polub nas na Facebooku
Czytasz: Domowa maseczka z miodu – wszechstronne zastosowanie, szerokie działanie
menu
Polub nas na Facebooku

Domowa maseczka z miodu – wszechstronne zastosowanie, szerokie działanie

młoda kobieta podczas nakładania maseczki miodowej na twarz.

Fot. bokan76 / Getty Images

Maseczka z miodu to kosmetyk przeznaczony do pielęgnacji nie tylko skóry twarzy i dłoni. Wszelkie kombinacje miodu z przyprawami korzennymi czy cytrusowymi sokami z powodzeniem wykorzystuje się jako maski do włosów, peelingi łuszczące naskórek, balsamy na spierzchnięte usta i spękane pięty.

Maseczka z miodu to cenny produkt w leczeniu zmian skórnych. Jest tania, wydajna i szybka do przygotowania. To podstawowy zabieg w kosmetycznych salonach, ale też nie może zabraknąć jej w domowym spa. Maseczki z miodu polecane są zarówno kobietom, jak i mężczyznom.

Maseczka z miodu

Miód dzięki właściwościom chemicznym i aktywności biologicznej z powodzeniem wykorzystywany jest do przygotowywania domowych kosmetyków, w tym maseczki miodowej do twarzy, dłoni, ust czy włosów. Miód można łączyć z różnymi produktami spożywczymi, w zależności od kreatywności i pożądanych efektów. Przykładowo maseczka z miodu i cynamonu przydaje się w walce z wypryskami i wągrami na twarzy, skutecznie oczyszcza cerę i wygładza jej powierzchnię. Z kolei maseczka z miodu i jogurtu głęboko nawilża i zmiękcza skórę. Istotą dobrego przepisu na maseczkę jest baza z naturalnego pszczelego miodu, jednak warto pamiętać, że ten słodki produkt może być również alergenem. Przed podjęciem zabiegów pielęgnacyjnych z wykorzystaniem miodu należy wykonać próbę uczuleniową, np. na nadgarstku. W przypadku widocznych zmian bądź pogorszenia samopoczucia należy niezwłocznie zmyć miód lub nałożoną miksturę pielęgnacyjną.

Maseczka z miodu na twarz

Maseczki z miodu na twarz to najbardziej popularny rodzaj kuracji tego typu. Szczególne zainteresowanie budzą maseczka z miodu na trądzik, maseczka z miodu na zmarszczki, czy maseczka z miodu na usta. Konsystencja miodu uzależniona jest od rodzaju zabiegu, np. do oczyszczenia i złuszczenia martwego naskórka poleca się krystaliczną postać, aby granulki miodu mogły głęboko penetrować pory i zmarszczki.

Dlaczego warto jeść miód? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Dlaczego warto jeść miód? Źródło: Wiem, co jem i wiem, co kupuję

Naturalna pielęgnacja miodem przeznaczona jest do wszystkich typów skóry, np.:

  • na cerze tłustej, zanieczyszczonej, z niedoskonałościami sprawdzi się maseczka z miodu i cynamonu. Aby ją przygotować, należy dokładnie wymieszać łyżeczkę miodu z łyżeczką cynamonu. Maseczkę rozsmarowuje się na twarzy z pominięciem okolicy oczu i ust, a po 30 minutach dokładnie spłukuje letnią wodą. Maseczkę cynamonową można nakładać również punktowo na zmiany skórne, wówczas poleca się większe stężenie cynamonu w stosunku do miodu (w proporcji 2 : 1);
  • maseczka z miodu i cytryny rozjaśnia przebarwienia skóry. Jest to mieszanka łyżeczki miodu z ½ łyżki świeżego soku z cytryny. Pozostawia się ją na twarzy na 30 minut;
  • maseczka z miodu i płatków owsianych ma działanie odświeżające. Przygotowuje się ją z 5 łyżek błyskawicznych płatków owsianych połączonych z 5 łyżkami gorącej, przegotowanej wody i łyżką mleka. Miksturę należy odstawić do zgęstnienia. Następnie dodaje się łyżkę miodu. Maseczkę nakłada się na twarz i dekolt na 10–15 minut. Po spłukaniu skóra jest świeża i odżywiona.

Polecamy: Maseczki z kurkumy – domowa maseczka na cerę trądzikową i z przebarwieniami oraz maska na wypadające włosy i z łupieżem

Jak często stosujecie maseczki na twarz?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Domowe kosmetyki na bazie miodu do ciała i włosów

Maseczka z miodu na włosy skutecznie wygładza strukturę włosów i odżywia ich cebulki, ułatwia rozczesywanie oraz stylizację fryzury. Klasyczna pielęgnacyjna pasta, czyli maseczka z miodu i jajek do włosów, przygotowywana jest na bazie 2 żółtek kurzych, dokładnie połączonych z 3 łyżkami miodu i 3 łyżkami oliwy z oliwek. Miksturę należy rozprowadzić na całej długości suchych włosów oraz wmasować w skórę głowy, pozostawić na 20 minut pod ręcznikiem i zmyć letnią wodą.

Z kolei maseczka z miodu i cynamonu na włosy może występować pod postacią m.in.:

  • balsamu, czyli połączenia 3 łyżek cynamonu z łyżką miodu oraz 3 łyżkami oleju kokosowego. Pozostawiona na mokrych włosach przez 30 minut, zapobiega ich wypadaniu i łamaniu się. Dodatkowo nadaje włosom rudawy odcień ze względu na właściwości barwiące cynamonu;
  • płukanki – wywaru z 3 łyżek cynamonu zalanych wrzątkiem, odstawionych do ostudzenia. Po odcedzeniu napar jest gotowy do płukania umytych włosów.

Maseczka z miodu na usta nie wymaga żadnych dodatkowych składników. Zaleca się smarowanie ust miodem w czystej postaci nawet kilka razy dziennie lub nałożenie grubej warstwy na wargi i pozostawienie jej na noc. Miód to jeden z najlepszych naturalnych produktów na usta, łagodzący spierzchnięcia i spękania.

Polecamy: Maseczka na włosy z jajka - przepisy na domowe maseczki do włosów, działanie i efekty

Maseczka z miodu – efekty

Maseczka z miodu jest powszechnie polecanym środkiem pielęgnacyjnym o szerokim spektrum działania na włosy, skórę twarzy i ciała. Maseczki z miodu mogą być wykorzystywane w leczeniu zmian skórnych i trądzikowych, zmniejszają ryzyko powstawania bliznowców, zmiękczają i wygładzają skórę, przyspieszają gojenie się ran, głęboko nawilżają wysuszony naskórek nawet w okolicach pięt. W zależności od dodanych do miodu składników obserwuje się nieco inne efekty, np. maseczka z miodu i cynamonu zamyka łuski włosa, odżywia go od wewnątrz i nadaje mu blask.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Polecamy
Maseczka z miodu na twarz i włosy – przepisy i stosowanie
Maseczka z miodu na twarz i włosy – przepisy i stosowanie Dzień Dobry TVN
Jak działa maseczka z żelatyny?
Przepisy na maseczkę z żelatyny
Jak działa maseczka z żelatyny? Przepisy na maseczkę z żelatyny Dzień Dobry TVN
Maseczka oczyszczająca – przepisy na skuteczne domowe maseczki oczyszczające
Maseczka oczyszczająca – przepisy na skuteczne domowe maseczki oczyszczające TVN zdrowie
Zastosowanie maseczki z żelatyny na twarz i do laminowania włosów
Zastosowanie maseczki z żelatyny na twarz i do laminowania włosów TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia