Polub nas na Facebooku
Czytasz: Długie drzemki zwiększają ryzyko chorób układu krążenia - ostrzegają chińscy naukowcy
menu
Polub nas na Facebooku

Długie drzemki zwiększają ryzyko chorób układu krążenia - ostrzegają chińscy naukowcy

Getty Images/Juzant

Za drzemkę w ciągu dnia można oddać... zdrowie. Okazuje się bowiem, że dłuższe spanie w dzień może prowadzić do chorób serca i w konsekwencji zwiększać ryzyko przedwczesnego zgonu.  A przynajmniej tak pokazują badania chińskich naukowców.

Długa drzemka dla zdrowia?

Wiele osób sądzi, że drzemka w dzień na pewno nie zaszkodzi. Jednak w czasie European Society of Cardiology Congress 2020 naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w kantonie przekonywali, że może być inaczej.

Dzienne drzemki są powszechne na całym świecie i generalnie uważa się je za zdrowy nawyk. Zwykle sądzi się, że poprawiają wydolność organizmu i zapobiegają szkodliwym skutkom niedoboru snu – mówi dr Zhe Pan. – Nasze badanie zaprzecza tym szeroko przyjętym opiniom – dodaje.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Wcześniejsze badania sprawdzające wpływ drzemek na ryzyko zgonu i chorób serca przynosiły sprzeczne wyniki – twierdzą naukowcy. Nie brały też zwykle pod uwagę długości snu w nocy.

Przeczytaj też: Co zrobić, by poprawić jakość snu?

Badacze z Chin przeanalizowali więc dostępne obecnie wyniki badań z udziałem ponad 300 tys. uczestników, aby sprawdzić zależności między drzemką a ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i śmierci z dowolnej przyczyny.

Według wyników długa drzemka (ponad 60 minut) wiąże się z 30 proc. większym ogólnym ryzykiem zgonu i 34 proc. większym ryzykiem chorób układu krążenia w porównaniu do braku drzemki. Kiedy naukowcy uwzględnili sen nocny, okazało się, że długie drzemki towarzyszyły większemu ryzyku tylko, jeśli nocą dana osoba spała mniej niż sześć godzin.

W sumie, drzemki o dowolnej długości podnosiły ryzyko śmierci o 19 proc. Szczególnie widać to było u kobiet, które zagrożone były o 22 proc. bardziej i u osób starszych, u których zagrożenie rosło o 17 proc.

Krótkie drzemki nie miały przy tym związku z ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych. – Wyniki te sugerują, że krótsze drzemki (szczególnie mniej niż 30-45 minut) mogą poprawić zdrowie u ludzi, którzy nie wysypiają się w nocy – podkreśla dr Pan.

Jeśli ktoś chce zrobić sobie siestę, według naszego badania najbezpieczniej jest nie przekraczać godziny. Dla tych, którzy nie mają nawyku spania w dzień, nie ma dowodów przemawiających za tym, aby zaczynali go praktykować – dodaje.

Naukowcy nie podają, że znaleźli związki przyczynowo-skutkowe. Teoretycznie może więc to oznaczać, że gorsze zdrowie oraz drzemki są wynikiem działania jakichś innych czynników, np. kłopotów ze zdrowiem. Jeśli więc ktoś regularnie śpi długo w dzień, dobrze zrobi, jeśli uda się do lekarza.

Według niektórych badań długie drzemki nasilają stany zapalne w organizmie. Inne wskazują na związek drzemek z nadciśnieniem, cukrzycą i ogólnie słabym stanem zdrowia.

Ile powinna trwać drzemka?

Chińscy naukowcy twierdzą, że "bezpieczna" drzemka nie powinna przekraczać 60 minut. Wielu terapeutów snu uważa jednak, że najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest maksymalnie 25-minutowy sen w ciągu dnia. Dzięki temu mamy szansę nie tylko na szybką regenerację organizmu i świeżą dawkę energii, lecz także spokojny i zdrowy sen w ciągu nocy.

Przeczytaj też: "Jeśli cierpimy na bezsenność, tabletki nic nie dadzą" - o wspomagaczach zasypiania rozmawiamy z terapeutą snu

Źródło: PAP

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
67
4
Polecamy
Dlaczego podczas pełni księżyca śpimy gorzej?
Dlaczego podczas pełni księżyca śpimy gorzej? TVN zdrowie
Eksperyment:
Jak brak snu wpływa na organizm?
Eksperyment: Jak brak snu wpływa na organizm? TVN zdrowie
Brak snu zwiększa apetyt na śmieciowe jedzenie?
Brak snu zwiększa apetyt na śmieciowe jedzenie? Dzień Dobry TVN
Niedobór witaminy D może sprzyjać koronawirusowi.
Jak zwiększyć jej poziom? 
Niedobór witaminy D może sprzyjać koronawirusowi. Jak zwiększyć jej poziom?  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Alkoholowe i niealkoholowe
stłuszczenie wątroby – leczenie i dieta
Alkoholowe i niealkoholowe stłuszczenie wątroby – leczenie i dieta
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Szczepionka Moderny dotrze do Polski z opóźnieniem 
Szczepionka Moderny dotrze do Polski z opóźnieniem 
Znamię bociana u noworodka - jak powstaje? Czy powinno stanowić powód do obaw?
Znamię bociana u noworodka - jak powstaje? Czy powinno stanowić powód do obaw?
Retinoidy zalecane przez dermatologów - efekty stosowania i skutki uboczne
Retinoidy zalecane przez dermatologów - efekty stosowania i skutki uboczne