Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dlaczego młoda matka wciąż płacze albo się wścieka?
menu
Polub nas na Facebooku

Dlaczego młoda matka wciąż płacze albo się wścieka?

młoda matka

Fot.: Antonioguillem / stock.adobe.com

Urodzenie dziecka znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń emocjonalnych. Częsty płacz lub napady złości u młodej matki mogą być spowodowane zarówno stresem odczuwanym w okresie okołoporodowym, jak i nużącą rutyną dnia codziennego, z którą wiele kobiet nie potrafi sobie poradzić.

Pojawienie się na świecie nowego członka rodziny to wydarzenie o ogromnym ładunku emocjonalnym, szczególnie silnie odczuwane przez kobietę, która przez 9 miesięcy nosiła dziecko, a następnie przeżyła niezwykłe doświadczenie, jakim jest poród. Od jego przebiegu i oceny (czy został zapamiętany jako ważne i pozytywne przeżycie czy jako bolesny koszmar) w dużym stopniu zależy, jak młoda matka będzie czuła się w połogu i jak odnajdzie się w swojej roli.

Okres następujący po narodzinach dziecka może przynosić nie tylko oczekiwaną radość i spełnienie, ale także liczne problemy, a nawet zaburzenia emocjonalne. Wiele młodych matek nie potrafi sobie z nimi poradzić, ważne jest wówczas wsparcie i zrozumienie otoczenia, zwłaszcza partnera, który musi zrozumieć, dlaczego kobieta płacze albo się wścieka.

Czy to jest „baby blues”?

Poród i połóg to wrota do zaburzeń psychicznych. Szacuje się, że około 80% kobiet w okresie okołoporodowym doświadcza zaburzeń nastroju, które powszechnie określane są jako „baby blues”. Jest to naturalna reakcja organizmu na spadek poziomu hormonów oraz stres związany zarówno z urodzeniem dziecka i wejściem w nową rolę, jak i bólem oraz wyczerpaniem fizycznym.

Zaburzenia osiągają zazwyczaj szczyt w 5. czy 6. dobie po urodzeniu dziecka, gdy dochodzi do największych wahań hormonalnych i spadku poziomu progesteronu, estrogenu i kortyzolu. Młoda matka zmaga się wówczas ze zmęczeniem i różnymi stanami emocjonalnymi: smutkiem, płaczliwością, drażliwością lub nerwowością. Często czuje się zagubiona, a macierzyństwo nie sprawia jej takiej radości, jak oczekiwała. Przygnębia ją, że nie przeżywa przyjemności z obcowania z dzieckiem czy karmienia piersią.

„Baby blues” mija zwykle około 10.–14. dnia po porodzie, niekiedy może przedłużyć się do miesiąca. Najczęściej ustępuje samoistnie, bez konieczności zasięgania porady u specjalisty czy stosowania terapii farmakologicznej. Kobiecie bardzo potrzebne jest natomiast wsparcie rodziny i bliskich osób. Gdy gospodarka hormonalna ustabilizuje się, a młoda matka ma szansę odpocząć, przyzwyczaja się do nowej sytuacji, zaś wahania nastrojów zdarzają się coraz rzadziej.

Depresja młodej matki

Na przełomie pierwszego i drugiego miesiąca życia dziecka u około 10–20% kobiet pojawiają się poważniejsze zaburzenia emocjonalne. Charakterystycznymi oznakami depresji poporodowej są przygnębienie z płaczliwością, częste skargi na nieznośny smutek czy zmęczenie. Towarzyszą im drażliwość (szczególnie w stosunku do najbliższych), wysoki poziom lęku, napady paniki, nadmierna i nieadekwatna troska o zdrowie własne i dziecka. Mogą pojawiać się także natrętne myśli (niekiedy dotyczące zrobienia krzywdy niemowlakowi), trudności z koncentracją oraz zaburzenia snu – trudności w zasypianiu, wczesne budzenie się lub nadmierna senność.

Depresja poporodowa zaburza relacje matki z dzieckiem. Kobieta wyolbrzymia nawet drobne kłopoty (zamartwia się o karmienie, sen, płacz), ma trudności w odczytaniu i zrozumieniu sygnałów wysyłanych przez niemowlaka, nie odczuwa także przyjemności w zajmowaniu się maluchem.

Kiedy do lekarza?

Młoda matka cierpiąca na depresję często czuje żal i tęsknotę za czymś, co już się skończyło. Niekiedy dochodzi do wniosku, że dziecko podcięło jej skrzydła. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które przed porodem prowadziły aktywne życie i robiły karierę zawodową.

Depresja poporodowa trwa najczęściej od 3 do 6 miesięcy i często mija sama, jednak niekiedy, zamiast ustąpić, może się pogłębiać. Dlatego dla dobra własnego i rodziny warto poszukać pomocy specjalistów. Skuteczna bywa psychoterapia, w cięższych przypadkach trzeba przyjmować leki antydepresyjne. Bardzo ważne jest też wsparcie bliskich.

Zobacz film: Hormony determinują życie kobiet. Źródło: Dzień dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
73
8
Polecamy
Objawy depresji poporodowej i czynniki jej ryzyka
Objawy depresji poporodowej i czynniki jej ryzyka TVN zdrowie
Smutek poporodowy może dotyczyć nawet 85% kobiet - o depresji po urodzeniu dziecka rozmawiamy z psychologiem
Smutek poporodowy może dotyczyć nawet 85% kobiet - o depresji po urodzeniu dziecka rozmawiamy z psychologiem TVN zdrowie
Depresja mam pozostających w domu.
Jak można im pomóc?
Depresja mam pozostających w domu. Jak można im pomóc? Dzień Dobry TVN
W czasie pandemii więcej kobiet cierpi na depresję poporodową.
"Kluczowe jest wsparcie społeczne"
W czasie pandemii więcej kobiet cierpi na depresję poporodową. "Kluczowe jest wsparcie społeczne" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby