Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dlaczego choroby alergiczne rozwijają się tak szybko? 
menu
Polub nas na Facebooku

Dlaczego choroby alergiczne rozwijają się tak szybko? 

Testy alergiczne. Badanie poziomu alergenów

Fot: gettyimages.com / AlexRaths

Obecnie na alergię cierpi około 30 proc. Polaków, ale będzie ich jeszcze więcej. Na rozwój alergii mają wpływ czynniki środowiskowe, coraz większa ilość alergenów oraz zanieczyszczenia - czy to w żywności, czy w powietrzu. Czym jest alergia i dlaczego aż tyle osób jest na nią narażone? 

Alergia to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na kontakt z obcymi czynnikami, czyli alergenami. Zwykle pierwsze zetknięcie organizmu z alergenem powoduje, że zaczyna on wytwarzać przeciwciała IgE oraz limfocyty T w dużej ilości. Mówiąc w skrócie przeciwciała rozpoznają obce cząsteczki w naszym organizmie i rozpoczynają proces ich niszczenia. Dochodzi wtedy do stanu zapalnego, którego objawy bardzo dobrze znają alergicy. Najpowszechniejsze są alergie wziewne, które powodują alergeny wdychane z powietrzem, np. pyłki, roztocza. Jednak borykać możemy się także z alergiami skórnymi i pokarmowymi.

Dlaczego tyle osób cierpi na alergie?

Wzrost liczby osób cierpiących na alergie ma także związek z nadmierną higieną, nadużywaniem leków, a także wzrostem zanieczyszczeń w powietrzu, glebie, żywności. System odpornościowy dziecka potrzebuje treningu, aby rozpoznać naturalnych wrogów, czyli patogeny ze środowiska. Nadmierna higiena sprawia, że dziecko może cierpieć na różne alergie. Warto także zaznaczyć, że dzieci wdychające zanieczyszczone powietrze częściej borykają się z alergiami oddechowymi oraz astmą. Maluszki często także cierpią na alergię pokarmową, zwłaszcza uczula je krowie mleko. Bywa, że objawy alergii ustępują samoistnie, ale znacznie częściej konieczna jest eliminacja alergenów ze swojego otoczenia.

Polecamy również:
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany

Objawy alergii

Alergie charakteryzują się brakiem gorączki i poczuciem ogólnego rozbicia. Katar sienny, uczucie zatkanych i bolących zatok, kaszel, pokrzywka, świąd, zaczerwienienie skóry i oczu, częste zapalenia spojówek, a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego: biegunki, zaparcia, wzdęcia. Zwykle można połączyć występowanie objawów z czynnikami uczulającymi - np. sezonowy katar w okresie pylenia drzew lub traw, problemy żołądkowe po spożyciu określonych pokarmów itp.

Alergie diagnozuje się na podstawie testów skórnych lub wykonywanych z krwi. Można je wykonać na NFZ po uzyskaniu skierowania od alergologa lub prywatnie.

Technologie na pomoc alergikom

Niekwestionowanym liderem w branży technologicznej, dbającym o alergików, jest firma Sharp ze swoimi oczyszczaczami powietrza.

Klimatyzatory zostały wyposażone w generator jonów Plasmacluster – technologię opatentowaną przez markę Sharp. Jony Plasmacluster natrafiając na unoszące się w powietrzu drobnoustroje (np. zarodniki pleśni) lub substancje szkodliwe (np. dym papierosowy), tworzą skupiska otaczające szkodliwą materię i ją niszczą. Ponadto eliminują i rozkładają źródła przykrych zapachów pozostawiając powietrze świeżym i czystym i co więcej skutecznie podnoszą poziom nawilżenia skóry. Badania kliniczne prowadzone przez instytuty naukowe w Polsce i zagranicą wykazały, że technologia Plasmacluster zmniejsza ilość unoszących się w powietrzu czynników alergicznych (alergeny pochodzenia roślinnego i zwierzęcego) aż o 90% w ciągu godziny. 

Technologia Plasmacluster stosowana jest nie tylko w niezwykle wydajnych oczyszczaczach powietrza, ale także w pozostałych sprzętach AGD. Chłodziarko-zamrażarki Sharp dzięki zastosowanej technologii Plasmacluster niszczą nie tylko baterie, ale i 97 proc. zarodników pleśni. Na uwagę zasługuje również hybrydowa technologia chłodzenia ActiFresh, która zapobiega wysuszaniu produktów, gwarantując im dłuższy okres świeżości. Zarodniki pleśni są groźne nie tylko dla alergików, ale i dla osób, które nie są uczulone. Zawarte w nich mykotoksyny przyczyniają się m. in. do powstawania nowotworów. Obróbka termiczna nie wystarczy, aby pozbyć się ich z żywności.

Lodówka marki SHARP

Fot: SHARP / Chłodziarko-zamrażarka SJ-WX830F

Z kolei w pralkach Sharp znajdziemy specjalny program zatwierdzony przez Brytyjskie Towarzystwo Alergiczne (Allergy UK), który usuwa z odzieży wybrane alergeny i bakterie. Pralki marki Sharp są energooszczędne oraz zostały wyposażone w system eco-logic, który wykrywa, czy pralka jest pełna i dostosowuje długość programu do ilości pranych rzeczy. 

Pralka marki SHARP

Fot: SHARP / Pralka ES-FC6122W2

Z kolei energooszczędne zmywarki marki Sharp dzięki myciu w wysokiej temperaturze usuwają 99,99% bakterii. Program Hygiene Wash szczególnie docenią rodzice, których dzieci są alergikami. Skuteczność tego rozwiązania została potwierdzona przez Niemiecki Instytut Testowy (GTI). Takie rozwiązania pomogą w walce z alergiami, których niestety przybywa w dzisiejszych czasach.

Najważniejsze dla alergika są jednak oczyszczacze powietrza, które zapewnią spokojny sen oraz pozwolą odetchnąć w domowym zaciszu. Oczyszczacze powietrza Sharp są wyposażone w filtry HEPA, Plasmacluster, nawilżacz powietrza, a także funkcję pollen, która wykrywa i skutecznie usuwa alergizujące pyłki roślin. 

Polecamy: Dobry oczyszczacz powietrza, czyli jaki? Test produktu


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
28
12
Polecamy
Jak sobie radzić z alergią w życiu codziennym?
Poradnik alergika
Jak sobie radzić z alergią w życiu codziennym? Poradnik alergika TVN zdrowie
Rozwoju cywilizacji nie zatrzymamy, czy jesteśmy zatem w stanie obronić się przed alergiami?
Rozwoju cywilizacji nie zatrzymamy, czy jesteśmy zatem w stanie obronić się przed alergiami? TVN zdrowie
Rodzaje i objawy alergii u niemowląt.
Zobacz, jak możesz pomóc swojemu dziecku!
Rodzaje i objawy alergii u niemowląt. Zobacz, jak możesz pomóc swojemu dziecku! Dzień Dobry TVN
Alergia pokarmowa u małego dziecka.
Jakie są objawy?
Alergia pokarmowa u małego dziecka. Jakie są objawy? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?
Koronawirus w liczbach. Ile osób zmarło? Jak się przenosi wirus i jak się przed nim bronić?