Polub nas na Facebooku
Czytasz: "Bardzo często kończy się rehabilitacją" - fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego chodziki to zły wybór
menu
Polub nas na Facebooku

"Bardzo często kończy się rehabilitacją" - fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego chodziki to zły wybór

Getty Images

Czy wszystkie dostępne gadżety dla dzieci korzystnie wpływają na ich zdrowie? Jak twierdzi nasz ekspert, Rita Calderaro - Poczmańska, niestety niekoniecznie. Razem ze fizjoterapeutką wzięliśmy więc pod lupę chodziki. Dlaczego lepiej z nich nie korzystać? Posłuchaj!

Chodziki to jedna z tych rzeczy, którą młodzi rodzice nabywają niemal w pierwszej kolejności, gdy tylko ich dziecko wchodzi w etap nauki chodzenia. I choć ten gadżet cieszy się niesamowitą sympatią mam i ojców, okazuje się, że jest równie szkodliwy, co popularny. Dlaczego?

Przeczytaj też: "Leżenie w leżaczku przynosi negatywne skutki". Fizjoterapeutka tłumaczy, dlaczego ten gadżet nie jest zdrowy dla dzieci

Czy chodziki są zdrowe dla dzieci?

Jak twierdzi nasza specjalistka – chodziki niczego nie uczą naszych dzieci. Jedyne co im za to dają, to zaburzenia prawidłowego wzorca ruchowego.

Prawidłowo przetoczona stopa zaczyna chód od pięty, później przetacza się przez całą powierzchnię i wybija z palucha. W chodziku takie rzeczy są wręcz niemożliwe do osiągnięcia dla młodego człowieka, który jeszcze nawet nie rozpoczął przygody z chodem. Na dzień dobry więc zaburzamy mu tę możliwość prawidłowego wzorca chodu. Poza tym stawy biodrowe nie są obciążone w sposób naturalny – tłumaczy Rita Calderaro – Poczmańska.

Fizjoterapeutka dziecięca zaznacza także, że chodziki sprawiają, że maluch nie potrafi złapać środka ciężkości. Poza tym naturalny proces nauki chodzenia polega na tym, że dziecko na chwilę wstaje, chwieje się, potem przewraca, a następnie zrobi dwa kroki. Warto wiedzieć, że tylko w taki sposób nabywa ono umiejętności i doświadczenia, gdzie i jak prawidłowo przenieść środek ciężkości ciała.

Przeczytaj też: "Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko

Dużym problemem jest też to chodzenie na paluszkach, bo w momencie gdy wyjmiemy już malucha z tego chodzika i on rzeczywiście zacznie samodzielnie próbować chodzić, wtedy znowu wchodzi na paluszki, więc zaczyna chodzić naturalnie w nieprawidłowy sposób. Bardzo często kończy się to potem rehabilitacją – dodaje ekspertka.

Rita Calderaro – Poczmańska wspomniała również, że tego typu rehabilitacja nie jest prosta historią. Pierwsza trudność stanowi niski wiek pacjenta, drugą wkodowany już zły sposób chodzenia.

Przeczytaj też: "Podeszwa powinna przejść trzy testy". Fizjoterapeutka zdradza, czym warto się kierować, wybierając buty dla dziecka

Źródło: Zdrowie

Kim jest Rita Calderaro-Poczmańska?

Nasza ekspertka od ponad 10 lat zajmuje się rehabilitacją dziecięcą. Rita jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie i Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie. Ukończyła również studia podyplomowe z zakresu rehabilitacji dzieci i niemowląt w Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Poznaniu. Jest również certyfikowanym terapeutą i diagnostą integracji sensorycznej (SI). Chętnie bierze udział w akcjach edukacyjnych jako ekspert.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
53
4
Polecamy
Najgorszym błędem, jaki możemy popełnić, to chodzenie z dzieckiem za rękę - z fizjoterapeutką rozmawiamy o zdrowiu fizycznym maluchów
Najgorszym błędem, jaki możemy popełnić, to chodzenie z dzieckiem za rękę - z fizjoterapeutką rozmawiamy o zdrowiu fizycznym maluchów TVN zdrowie
Jak prawidłowo podnieść i położyć dziecko?
Zapytaliśmy eksperta
Jak prawidłowo podnieść i położyć dziecko? Zapytaliśmy eksperta TVN zdrowie
Jak zachęcić uczniów do nauki?
Ekspert:
"Główny problem jest taki, że cały czas myślimy anachronicznie"
Jak zachęcić uczniów do nauki? Ekspert: "Główny problem jest taki, że cały czas myślimy anachronicznie" Dzień Dobry TVN
Rysunek dziecięcy to nie tylko dekoracja.
Terapeuta:
"Rodzic powinien traktować go jako formę komunikacji"
Rysunek dziecięcy to nie tylko dekoracja. Terapeuta: "Rodzic powinien traktować go jako formę komunikacji" Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.