Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dlaczego bark boli? Kiedy wizyta u lekarza jest konieczna?
menu
Polub nas na Facebooku

Dlaczego bark boli? Kiedy wizyta u lekarza jest konieczna?

Kobieta, którą boli bark

Fot: Tom Merton / gettyimages.com

Styl życia, brak ruchu, siedząca praca czy niewłaściwe przygotowanie do aktywności fizycznej sprawiają, że układ kostny nie ma łatwego życia. Coraz większa grupa chorych zgłasza się do lekarza z bólem barków. Skąd się bierze to schorzenie i jak sobie z nim radzić?

Do problemów z układem kostnym może przyczynić się bardzo wiele czynników. Zazwyczaj winne są siedzący tryb życia, brak ruchu czy niewłaściwa dieta. Czasem dolegliwości ze strony układu kostnego to konsekwencja przetrenowania lub niewłaściwego przygotowania do aktywności fizycznej. Do najczęściej rozpoznawanych dolegliwości należą zwichnięcia, skręcenia czy naderwania.

Coraz częściej do specjalistów przychodzą pacjenci z tzw. zamrożonym barkiem. Dolegliwość taka dotyka przede wszystkim kobiety między 40. a 60. rokiem życia. Schorzenie nie jest do końca poznane. Pojawia się u osób zdrowych bez żadnych istotnych przyczyn, np. urazów. Co więcej nie charakteryzuje go nic innego, jak pogrubienie torebki stawowej.

Zamrożony bark to schorzenie, które nie podlega leczeniu operacyjnemu. Chorym pozostaje jedynie rehabilitacja. Co ciekawe zabieg operacyjne u osób, z uszkodzonym barkiem wykonywane są stosunkowo rzadko.

Do operacji barku kwalifikowana jest mniej niż 1/3 pacjentów. Mamy bardzo szerokie spektrum zabiegów rehabilitacyjnych – mówi dr Jakub Ślusarki, ortopeda.

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego o układzie kostnym:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

U niektórych pacjentów przyczyną bólu są narośla kostne (osteofity). Ich obecność ma związek z chorobą zwyrodnieniową. Narośla nie tylko znacząco ograniczają ruchomość w stawie, ale także ocierają się o nerwy, co wywołuje trudny do wytrzymania ból. Jak sobie z nimi poradzić?

Zależnie od umiejscowienia osteofitu często istnieje możliwość usunięcia go artroskopowo – mówi specjalista.

Co zrobić kiedy bark boli?

Nie każdy ból wymaga konsultacji z lekarzem i leczenia. Zdecydowanych działań wymagają za to sytuacje, gdy dolegliwość nawraca lub bardzo długo się utrzymuje. Po analizie objawów lekarz powinien zlecić badania obrazowe. W pierwszej kolejności RTG bolącego stawu. Jeśli jego wynik będzie niejednoznaczny konieczne mogą być USG oraz rezonans magnetyczny.

Rehabilitacja to podstawa

Schemat leczenia zależy przede wszystkim od typu schorzenia. U części pacjentów konieczne jest przeprowadzenie specjalistycznego zabiegu, innym pomaga właściwie dobrana farmakoterapia. Jednak to zdecydowanie za mało, aby powrócić do pełnej sprawności. Niezwykle ważnym elementem leczenia jest rehabilitacja. Pacjenci muszą jednak zdawać sobie sprawę, że proces powrotu do pełnego zdrowia musi potrwać.

Po 4 miesiącach może utrzymywać się brak pełnej funkcji. Rehabilitacja po zabiegu barku często trwa powyżej 12 miesięcy – mówi specjalista .

Zespół ciasnoty podbarkowej, czyli co?

Innym problemem jest tzw. zespół ciasnoty podbarkowej. Co to za schorzenie?

Jest to zawężenie przestrzeni pomiędzy głową kości ramiennej a wyrostkiem barkowym łopatki. Może być związany z niewydolnością mięśni rotatorów lub zapaleniem kaletki podbarkowej. Często powoduje ból spoczynkowy, np. nocny lub dolegliwości bólowe przy odwodzeniu lub wysokim unoszeniu ramienia – tłumaczy specjalista.

Ból barku a problemy z sercem

Warto zaznaczyć, że ból barku wcale nie musi oznaczać problemów z układem kostnym. Zdarza się, że ból skupiony w tym miejscu ma związek z chorobą układu krążenia.

Istnieje pewien procent chorych leczonych kardiologicznie, którzy zgłaszają ból barku, a nie udaje się u nich znaleźć żadnej uchwytnej przyczyny w stawie ramiennym – mówi dr Jakub Ślusarski.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
5
Polecamy
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet.
Jak skutecznie walczyć z tą chorobą?
Migrena to nie przypadłość rozhisteryzowanych kobiet. Jak skutecznie walczyć z tą chorobą? Dzień Dobry TVN
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić?
Skąd się bierze ból biodra i jak sobie z nim poradzić? TVN zdrowie
Ból barku - skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić?
Ból barku - skąd się bierze i jak sobie z nim poradzić? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty