Polub nas na Facebooku
Czytasz: Diosmina – wskazania, skutki uboczne, właściwości
menu
Polub nas na Facebooku

Diosmina – wskazania, skutki uboczne, właściwości

leki, woda

Fot. itsarasak thithuekthak / Getty Images

Diosmina jest związkiem wywierającym działanie przeciwobrzękowe, przeciwzapalne na naczynia żylne. Jest stosowana w profilaktyce, jak i leczeniu żylaków. Uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne.

Niewydolność naczyń żylnych i schorzenia tej części układu naczyniowego to bardzo częsta dolegliwość. Zalicza się tu przede wszystkim hemoroidy, czyli guzki krwawnicze w odbycie, jak również żylaki. Na rynek wprowadzono więc preparaty zawierające diosminę, czyli bioflawonoid, który można spotkać pod różną postacią. Diosmina stanowi coraz częstszy dodatek do środków stosowanych w walce z pękającymi naczynkami.

Diosmina – co to jest i jak działa?

Diosmina jest substancją naturalną zaliczaną do flawonoidów, czyli grupy związków, w które obfitują przede wszystkim cytrusy. Diosmina jest również pozyskiwała na drodze półsyntetycznej. Stosowanie diosminy ma na celu działanie ochronne na naczynia żylne. Stąd szerokie zastosowanie diosminy na żylaki, hemoroidy czy innych objawów niewydolności żył. Funkcją diosminy jest poprawienie krążenia poprzez wspomaganie odpływu krwi przez naczynia żylne. Zapobiega zastojom żylnym w kończynach dolnych i nadciśnieniu. Wspomaga również prawidłowe funkcjonowanie układu limfatycznego. Diosmina usprawnia przepływ chłonki przez naczynia limfatyczne. Częściowo przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zakrzepów i neutralizuje toksyczne działanie wysokiego poziomu cukru czy cholesterolu. Zmniejsza lepkość krwi. Diosmina jest składnikiem wielu suplementów szeroko dostępnych bez recepty. Dzięki nim można zmniejszyć ryzyko wystąpienia hemoroidów, odleżyn czy żylaków. Diosmina zapobiega przyleganiu leukocytów do ścian naczyń krwionośnych, dzięki czemu hamuje mechanizmy zapalne obejmujące naczynia krwionośne. Hamuje również bezpośrednio mediatory reakcji zapalnej takich jak prostaglandyny.

Diosmina hamuje rozkład kwasu hialuronowego i wielu innych niepożądanych procesów, za które odpowiedzialny jest enzym hialuronidaza. Tym samym przyczynia się do zmniejszenia przepuszczalności naczyń krwionośnych, ponieważ kwas hialuronowy jest składnikiem śródbłonka naczyniowego. Poza zmniejszeniem przepuszczalności naczyń żylnych zwiększa ich napięcie poprzez stymulację włókien mięśniowych w ścianie naczyń za pośrednictwem noradrenaliny. Diosmina wydłuża również korzystny wpływ witaminy C na naczynia krwionośne, dzięki czemu chroni je przed wpływem wolnych rodników i wspomaga proces produkcji kolagenu, w którym witamina C odgrywa bardzo ważną rolę. Poprzez te wszystkie mechanizmy diosmina działa przeciwobrzękowo i przeciwkrwotocznie.

Co się dzieje z naszym sercem w trakcie zawału? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Co się dzieje z naszym sercem w trakcie zawału? Źródło: 36,6

Diosmina – wskazania do stosowania

Diosmina otrzymywana jest jako związek półsyntetyczny. Dzięki połączeniu diosminy z hesperydyną osiągnięto wzrost odsetka wchłanialnego leku do krwi. Zaleca się stosowanie suplementów zawierających diosminę z powodu tego, że w naturalnych źródłach jak cytrusy, cząsteczki te związku są źle wchłaniane i nie mogą być efektywnie wykorzystane. Ze względu na niewielkie ryzyko wywołania jakichkolwiek działań niepożądanych, jest chętnie wykorzystywanym suplementem celem poprawy kondycji naczyń żylnych. Jest to związek, który znalazł się już w wytycznych niewydolności żylnej. Jest wysoce skuteczna, a przy tym bezpieczna, zalecana właściwie na każdym etapie choroby naczyń żylnych. Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania diosminy jest ciąża i okres karmienia piersią. Wynika to z braku wystarczających badań co do bezpieczeństwa tych suplementów w grupie kobiet w ciąży i karmiących. Nie powinno się również stosować diosminy, jeśli pojawiły się jakiekolwiek objawy uboczne.

Diosmina na żylaki

Diosmina po spożyciu jest przekształcana w jelitach w formę czynną o nazwie diosmetyna. Ta forma dopiero może zostać właściwe wchłonięta do krwiobiegu. Maksymalne stężenie we krwi diosmina osiąga po około jednej godzinie. Oddziałuje na naczynia krwionośne, jest dystrybuowana w tkankach organizmu. W końcu jest wydalana przez nerki, a w niewielkim stopniu z kałem. Celem osiągnięcia pożądanych efektów, które wiążą się ze stosowaniem diosminy, konieczne jest przyjmowanie diosminy przez dłuższy czas i regularnie. Im dłuższe i bardziej regularne stosowanie, tym lepsze efekty można dzięki niej osiągnąć. Optymalnie jest stosować 1000 mg diosminy. Taka dawka może być stosowana jednorazowo codziennie, jak również w dawkach podzielonych np. po 500 mg dwa razy dziennie. Sposób suplementacji (na czczo czy w czasie posiłku) należy dostosować do zakupionego preparatu, a taka informacja zawsze znajduje się na ulotce. Sposób dawkowania w przypadku objawowego leczenia żylaków odbytu czy kończyn dolnych zlecany jest indywidualnie przez lekarza. Pierwsze dawki stosowane w przypadku obecności żylaków odbytu mogą znacząco przewyższać powszechnie zalecane dawkowanie i trwa krótko.

Rola diosminy w terapii pękających naczynek

Diosmina wywiera bardzo korzystny wpływ na mikrokrążenie. Zmniejsza ryzyko pękania drobnych naczyń krwionośnych, dlatego też jest często wykorzystywana przy produkcji kosmetyków do cery naczynkowej. Nie tylko może być stosowana zewnętrznie, ale również w formie doustnej. Dzięki diosminie można osiągnąć doskonałe efekty leczenia tzw. pajączków naczyniowych.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
36
1
Polecamy
Wyciąg z jemioły – właściwości, działanie oraz skutki uboczne
Wyciąg z jemioły – właściwości, działanie oraz skutki uboczne Dzień Dobry TVN
Sok z grejpfruta – jakie daje korzyści?
Czy każdy może go pić?
Sok z grejpfruta – jakie daje korzyści? Czy każdy może go pić? Dzień Dobry TVN
Diosmina – pochodzenie, właściwości, działanie.
Kiedy warto stosować diosminę?
Diosmina – pochodzenie, właściwości, działanie. Kiedy warto stosować diosminę? TVN zdrowie
Domowe sposoby na żylaki w profilaktyce i leczeniu schorzenia
Domowe sposoby na żylaki w profilaktyce i leczeniu schorzenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty