Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dieta przy lekach przeciwzakrzepowych – jaki ma wpływ na leczenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Dieta przy lekach przeciwzakrzepowych – jaki ma wpływ na leczenie?

Zakrzepica

Fot: CreVis2 / gettyimages.com

Dieta przy lekach przeciwzakrzepowych polega na ograniczeniu produktów mogących nasilić lub osłabić działanie leków przeciwzakrzepowych. Należy również z rozwagą podchodzić do suplementów diety zawierających m.in. witaminy K, E, żeń-szeń czy miłorząb japoński.

Dieta stanowi bardzo ważny element terapii wielu chorób. Traktuje się ją przede wszystkim jako metodę wspomagającą leczenie. Dietetyk kliniczny zalecający właściwą dietę, a także lekarz zlecający określone leki zawsze powinni pamiętać o wszelkiego rodzaju możliwych interakcjach pomiędzy lekami a żywnością. Jedną z grup leków wchodzących w interakcje z żywnością są leki przeciwzakrzepowe. Nieodpowiednia dieta przy lekach przeciwkrzepliwych nie tylko osłabia działanie leków, ale również zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.

Dieta przy lekach przeciwzakrzepowych – zasady interakcji

Pokarmy wchodzą dwojako w interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi. Przede wszystkim wiele pokarmów, szczególnie tych spożywanych w zdrowych dietach, jest bogatych w witaminę K. Głównymi lekami przeciwzakrzepowymi, przy których tak istotna jest dieta, są acenokumarol i warfaryna. Są one antagonistami witaminy K (czyli hamują jej działanie w organizmie), czyli witaminy bezwzględnie potrzebnej w procesach krzepnięcia krwi.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu krążenia. Źródło: 36,6.

Pierwszym mechanizmem interakcji jest więc nadmierna podaż witaminy K, wobec czego zmniejsza się skuteczność leczenia. Przekłada się to oczywiście na wzrost ryzyka powstawania zakrzepów. Drugim aspektem dotyczącym diety przy lekach przeciwzakrzepowych jest zawartość witaminy E w diecie, a także stosowanie różnych roślinnych suplementów diety. Okazuje się bowiem, że zwiększona podaż witaminy E, powyżej 400 IU, zwiększa ryzyko wystąpienia krwawienia, ponieważ nasila efekt działania leków przeciwzakrzepowych. Do preparatów nasilających przeciwzakrzepowe działanie zalicza się rośliny i zioła, takie jak miłorząb, szałwia czy rumianek. Niektóre preparaty roślinne mogą działać hamująco na leki przeciwzakrzepowe. Zaliczają się do nich dziurawiec i żeń-szeń.

Produkty niewskazane w diecie przy lekach przeciwzakrzepowych

Do produktów bogatych w witaminę K, a tym samym niewskazanych w dużych ilościach w diecie przy lekach przeciwzakrzepowych, zaliczają się:

 • kapusta,
 • brokuł,
 • kalafior,
 • kalarepa,
 • brukselka,
 • sałata zielona,
 • pietruszka,
 • szpinak,
 • majeranek,
 • bazylia,
 • tymianek,
 • kolendra,
 • awokado,
 • soja,
 • oleje słonecznikowy, kukurydziany,
 • płatki owsiane.

Zobacz film: Jak powstają żylaki? Źródło: 36,6.

Niektóre produkty nasilają działanie leków przeciwzakrzepowych. Należą do nich, poza wymienionymi wcześniej miłorzębem, rumiankiem czy szałwią, również:

 • cebula,
 • imbir,
 • grejpfrut.

Dodatkowe suplementy niewskazane w diecie przy lekach przeciwzakrzepowych

W dzisiejszych czasach suplementy są nieodłącznym elementem różnych diet. Osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny jednak unikać większości preparatów multiwitaminowych. Z powodu dużej zawartości witamin K i E mogą one upośledzać działanie leków przeciwzakrzepowych. Dodatkowo często zawierają wyciągi roślinne, które również mogą wchodzić w istotne interakcje z lekami przeciwzakrzepowymi.

Zobacz film: Jak jeść zdrowo? Źródło: Stylowy Magazyn.

Stosowanie diety przy lekach przeciwzakrzepowych

Stosowanie odpowiedniej diety, a mianowicie zawarcie w niej większej ilości produktów o działaniu potencjalnie przeciwzakrzepowym, nie moduluje za bardzo ryzyka zakrzepicy, choć z drugiej strony niewłaściwa dieta jest istotnym czynnikiem ryzyka powstawania zakrzepów. Dlatego konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, a dieta powinna stanowić jego uzupełnienie. Produktem absolutnie przeciwwskazanym przy stosowaniu leków przeciwzakrzepowych jest alkohol. Należy zrezygnować również z innych używek, jak np. papierosy. Jeśli chodzi o wyżej wymienione produkty, ze względu na to, iż jest to bardzo duża grupa wartościowych elementów diety, nie trzeba z nich rezygnować zupełnie. Należy jednak wpleść je w dietę w bardzo ograniczonej ilości.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
106
10
Polecamy
Które leki na odchudzanie naprawdę działają?
Które leki na odchudzanie naprawdę działają? Dzień Dobry TVN
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji?
Antybiotyki i witamina C – czy dochodzi do interakcji? TVN zdrowie
Jak szybko i skutecznie oczyścić organizm z toksyn?
Jak szybko i skutecznie oczyścić organizm z toksyn? Dzień Dobry TVN
Interakcje leków z żywnością – przykłady
Interakcje leków z żywnością – przykłady TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Energooszczędne AGD. Jak wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu?
Energooszczędne AGD. Jak wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu? Materiał sponsorowany
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii