Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dieta owocowa - trzydniowa kuracja odchudzająco-oczyszczająca. Zasady, efekty i jadłospis diety owocowej
menu
Polub nas na Facebooku

Dieta owocowa - trzydniowa kuracja odchudzająco-oczyszczająca. Zasady, efekty i jadłospis diety owocowej

dieta owocowa

Fot. PeopleImages / Getty Images

Dieta owocowa umożliwia szybkie schudnięcie, średnio 3 kilogramy w ciągu 3 dni. Jadłospis tej diety składa się wyłącznie z owoców. Można je jeść na surowo lub w postaci duszonej, pieczonej i gotowanej. Niedozwolone są owoce suszone i wszystkie pozostałe produkty żywnościowe. 

Dieta owocowa jest kuracją odchudzająco-oczyszczającą. Polega na jedzeniu wyłącznie owoców w postaci surowej lub poddanych obróbce cieplnej, np. gotowaniu. Diety owocowej nie można stosować długotrwale, gdyż może doprowadzić do niebezpiecznych dla zdrowia niedoborów pokarmowych.

Dieta owocowa - na czym polega?

Dieta owocowa jest dietą odchudzającą i oczyszczającą. Stosuje się ją w celu oczyszczenia organizmu z toksyn nagromadzonych w jego komórkach oraz redukcji wagi. Dieta owocowa nie zakłada modyfikowania nawyków żywieniowych, ale polega na krótkotrwałym stosowaniu jadłospisu złożonego wyłącznie z owoców. Może trwać maksymalnie trzy dni. Dłuższe praktykowanie tej kuracji odchudzająco-oczyszczającej może doprowadzić do niedoborów składników odżywczych i znacznego osłabienia organizmu.

Podstawowe zasady diety owocowej

Dieta owocowa dopuszcza jedzenie owoców w różnej postaci - surowej, gotowanej, duszonej i pieczonej. W trakcie trzech dni jej stosowania niedozwolone jest spożywanie innych produktów żywnościowych. Niewskazane są również owoce suszone ze względu na wysoką kaloryczność i dużą zawartość cukru. Szczególnie zaleca się jeść owoce surowe i nieobrane, gdyż w skórce znajduje się najwięcej drogocennych składników, takich jak: witaminy, minerały i błonnik pokarmowy. W ciągu dnia należy wypijać dużą ilość wody - około 2 litrów, najlepiej mineralnej, niegazowanej. Dozwolona jest również zielona herbata czy napar z bratka. W jadłospisie mogą pojawić się również sałatki owocowe skropione świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny. W diecie owocowej powinny pojawić się różne owoce, nie należy ograniczać się wyłącznie do jednego czy dwóch rodzajów, np. do jabłek i gruszek.

Co wiesz o odchudzaniu i zdrowej diecie?

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Dieta owocowa - jakich składników dostarcza?

Dieta owocowa dostarcza organizmowi błonnika pokarmowego, który jest niezbędny dla prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Składnik ten reguluje pracę jelit, a tym samym usprawnia trawienie i przyspiesza procesy przemiany materii. Błonnik pokarmowy posiada również właściwości przeciwnowotworowe. Owoce stanowiące podstawę i jedyne źródło energii w diecie owocowej są źródłem cennych witamin i składników mineralnych. Dostarczają również substancji o właściwościach przeciwutleniających (inaczej antyoksydacyjnych), takich jak witamina C, beta karoten i flawonoidy roślinne. Związki te działają przeciwzapalnie, antyrakowo oraz stymulująco na układ odpornościowy. Owoce zawierają również minerały, m.in. fosfor, potas, wapń. Dieta owocowa jest małokaloryczna, gdyż owoce stanowiące wyłączne posiłki dostarczają średnio 60 kcal na 100 gramów produktu.

Dieta owocowa - ile się chudnie? Efekty i zalety

Dieta owocowa umożliwia zmniejszenie masy ciała średnio o 3 kilogramy w ciągu trzech dni. Zastosowanie krótkotrwałego, owocowego detoksu przyczynia się do poprawy ogólnego samopoczucia, gdyż wspomaga detoksykację organizmu, czyli oczyszczanie go z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Zaletą diety owocowej jest mała czasochłonność i łatwość przygotowania posiłków, powszechna dostępność składników - owoców oraz niski koszt stosowania diety. Po trzech dniach kuracji odchudzająco-oczyszczającej należy stopniowo wrócić do racjonalnego i zbilansowanego sposobu odżywiania.

Zobacz film: Jakie wartości odżywcze mają owoce? Źródło: Wiem, co jem

Dieta owocowa - minusy

Dieta owocowa stosowana zgodnie z zaleceniami nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Długotrwałe praktykowanie tej diety może przyczynić się jednak do poważnych i niebezpiecznych niedoborów pokarmowych. Dieta owocowa nie dostarcza organizmowi wielu składników, które są niezbędne dla jego prawidłowego funkcjonowania. Jadłospis złożony wyłącznie z owoców nie pokrywa dobowego zapotrzebowania m.in. na:

  • wapń - występuje głównie w mleku i produktach mlecznych,
  • białko - obecne w mięsie, jajach, nabiale, rybach, warzywach strączkowych,
  • nienasycone kwasy tłuszczowe - zawarte w rybach morskich, orzechach, olejach roślinnych, oliwie z oliwek,
  • witaminę B1 (tiaminy) występującej głównie w pełnoziarnistych produktach zbożowych, np. pieczywie razowym, kaszy gryczanej, płatkach owsianych, otrębach,
  • magnez obecny m.in. w orzechach, migdałach, produktach zbożowych,
  • witaminę D zawartą m.in. w rybach i pełnotłustym nabiale.

Objawami tych niedoborów pokarmowych mogą być np. tworzenie się zajad kącikach ust, osłabienie organizmu, zmniejszenie zdolności poznawczych (pamięci, uwagi i koncentracji), bolesne skurcze mięśni, niedokrwistość.

Dieta owocowa - przykładowy jadłospis

  • I śniadanie: sałatka owocowa z gruszką, malinami, winogronem, kiwi skropiona świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny
  • II śniadanie: smoothie z truskawek i połowy banana, rozcieńczony wodą (mineralną, niegazowaną lub przegotowaną)
  • Obiad: sałatka owocowa z pomarańczy, mango, ananasa, śliwek i nektarynki skropione sokiem z limonki
  • Podwieczorek: pieczone jabłko
  • Kolacja: mus z duszonych owoców: jabłka, gruszki, brzoskwini 
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
2
Polecamy
Dieta jabłkowa, czyli detoksykacyjna kuracja odchudzająca.
Zasady i odmiany diety jabłkowej.
Przykładowy, dwudniowy jadłospis
Dieta jabłkowa, czyli detoksykacyjna kuracja odchudzająca. Zasady i odmiany diety jabłkowej. Przykładowy, dwudniowy jadłospis TVN zdrowie
Dieta węglowodanowa na masę i odchudzanie.
Co można jeść, stosując dietę węglowodanową?
Dieta węglowodanowa na masę i odchudzanie. Co można jeść, stosując dietę węglowodanową? Dzień Dobry TVN
Dieta Alleluja - na czym polega?
Zasady, efekty, opinie
Dieta Alleluja - na czym polega? Zasady, efekty, opinie Dzień Dobry TVN
Dieta frutariańska – restrykcyjna odmiana wegetarianizmu.
Zasady, zalety i wady frutarianizmu
Dieta frutariańska – restrykcyjna odmiana wegetarianizmu. Zasady, zalety i wady frutarianizmu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty