Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dieta baletnicy, czyli intensywne odchudzanie w 10 dni. Restrykcyjne zasady i jadłospis w diecie baletnicy. Jakie efekty i konsekwencje dla zdrowia przynosi ta dieta?
menu
Polub nas na Facebooku

Dieta baletnicy, czyli intensywne odchudzanie w 10 dni. Restrykcyjne zasady i jadłospis w diecie baletnicy. Jakie efekty i konsekwencje dla zdrowia przynosi ta dieta?

Kobieta w stroju baletnicy mierzy się w talii

Fot: Prostock-studio / fotolia.com

Dieta baletnicy polega na przestrzeganiu przez 10 dni restrykcyjnego i niepełnowartościowego jadłospisu podzielonego na 5 etapów. Efektem stosowania tej diety jest zredukowanie masy ciała nawet o 10 kilogramów. Niezbilansowane posiłki mogą prowadzić do osłabienia organizmu, a nawet jego wycieńczenia. 

Dieta baletnicy jest restrykcyjną, niskokaloryczną dietą odchudzającą, której efekty widoczne są w ciągu półtorej tygodnia. Polega na ścisłym przestrzeganiu zaplanowanego jadłospisu, który jest ubogi w składniki odżywcze. Stosowanie diety baletnicy może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego dieta ta nie jest zalecana przez dietetyków. 

Zobacz film: Chcesz schudnąć? Zacznij od badania krwi. Źródło: Wiem, co jem na diecie

Zasady diety baletnicy

Dieta baletnicy jest 10-dniową dietą odchudzającą, której efektem jest utrata 10-12 kilogramów. Jadłospis w diecie baletnicy jest bardzo restrykcyjny i niezbilansowany, dlatego może doprowadzić do niedoborów podstawowych składników pokarmowych oraz wycieńczenia organizmu. Mimo to wiele dziewcząt oraz kobiet decyduje się na zastosowanie tej diety w celu uzyskania w szybki sposób wymarzonej, szczupłej sylwetki. Dieta baletnicy jest podzielona na 5 dwudniowych etapów. Każdy z nich posiada szczegółowo zaplanowany, jednoskładnikowy jadłospis. Od trzeciego dnia stosowania diety wskazane jest wprowadzenie w swój plan dnia aktywności fizycznej.

Jadłospis w diecie baletnicy

  • 1 i 2 dzień – dozwolone jest wyłącznie picie wody i/lub niesłodzonej kawy w ilości maksymalnie czterech filiżanek dziennie z ewentualnym dodatkiem odtłuszczonego mleka.
  • 3 i 4 dzień – dozwoloną grupą produktów jest odtłuszczony nabiał: biały ser, jogurt naturalny, mleko, serek wiejski lub homogenizowany. Zaleca się również picie płynów (wody lub kawy) w ilości nieprzekraczającej 2,5 litra w ciągu doby.
  • 5 i 6 dzień – w tych dniach w diecie dominują gotowane ziemniaki w mundurkach, których ilość nie może przekroczyć 11 sztuk na dobę. Dozwolone jest gotowanie w wodzie lub na parze, ale bez dodatku soli ani innych przypraw. Obowiązuje picie dużej ilości płynów – około 3 litrów dziennie.

Zobacz także: Dieta odchudzająca - rodzaje, przepisy i jadłospis

  • 7 i 8 dzień – jadłospis opiera się na chudym, białym mięsie, najlepiej drobiowym. Dozwoloną ilością jest około pół kilograma gotowanego mięsa, bez jakichkolwiek dodatków i z zupełnym wykluczeniem innych produktów. Wciąż wskazanymi napojami są woda oraz kawa.
  • 9 i 10 dzień – w ciągu ostatnich dwóch dni diety baletnicy dozwolone są wyłącznie zielone warzywa, zwłaszcza ogórek, brokuł i sałata oraz pomidory.

Zobacz film: Efekt jojo. Źródło 36,6.

Efekty diety baletnicy

Dieta baletnicy pozwala na utratę 10 kilogramów w ciągu 10- dniowej kuracji odchudzającej. Pierwsze dwa dni diety polegają na przyjmowaniu wyłącznie płynów – jadłospis pozbawiony jest jakichkolwiek substancji odżywczych. Konsekwencją jest osłabienie wynikające z niedostarczenia organizmowi składników pokarmowych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Picie dużych ilości kawy skutkuje wypłukiwaniem z organizmu witamin oraz minerałów i może prowadzić do odwodnienia. W kolejnych dniach stosowania diety baletnicy często pojawiają się bóle i zawroty głowy, nudności, omdlenia, narastające zmęczenie oraz uciążliwe zaparcia. Dochodzi do spowolnienia przemiany materii, co może powodować trudności z redukcją masy ciała w późniejszym czasie. 

Tego rodzaju sposób odżywiania przynosi szybkie efekty, jednak najczęściej po zakończeniu diety prowadzi do tzw. efektu jo-jo. W ciągu 10 dni stosowania diety organizm nie ma możliwości spalenia nadmiaru tkanki tłuszczowej, jedynie pozbywa się nagromadzonej wody, czego skutkiem jest chwilowy spadek masy ciała. Wynikiem łączenia restrykcyjnej diety z zalecanym, intensywnym wysiłkiem fizycznym, np. w postaci jazdy na rowerku stacjonarnym jest postępujące niedożywienie organizmu prowadzące do jego wyniszczenia. Ostatnie dni diety opierają się na jedzeniu warzyw w nieograniczonej ilości, które są źródłem witamin i minerałów. Mimo to, w tak krótkim czasie, ze względu na poprzednie dni, w których jadłospis był całkowicie pozbawiony tych składników, nie ma możliwości uzupełnienia niedoborów. Skutkami ubocznymi diety baletnicy są również:

Efektem po stosowaniu diety baletnicy jest znacznie zwolniony metabolizm. Organizm po 10-dniowej kuracji jest wygłodzony. Po zakończeniu diety u wielu osób dochodzi do napadów obżarstwa w celu uzupełnienia powstałych niedoborów. Powrót do zwykłego sposobu odżywiania prowadzi do nagłego i znacznego zwiększenia ilości przyjmowanych kalorii, z którym organizm nie potrafi sobie poradzić. Efektem może być przyrost masy ciała (efekt jo-jo).

Zobacz film: Detoks? Zobacz, zanim zaczniesz! Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
20
9
Polecamy
Dieta Mosleya – zasady diety 5:2
Dieta Mosleya – zasady diety 5:2 Dzień Dobry TVN
Dieta sokowa – na czym polega i jak wpływa na organizm?
Dieta sokowa – na czym polega i jak wpływa na organizm? Dzień Dobry TVN
Dieta amerykańska - 5 dniowa lub 3 tygodniowa.
Jadłospis, efekty, produkty, wskazania i przeciwwskazania 
Dieta amerykańska - 5 dniowa lub 3 tygodniowa. Jadłospis, efekty, produkty, wskazania i przeciwwskazania  TVN zdrowie
Jak szybko schudnąć, pijąc kefir, czyli dieta kefirowa
Jak szybko schudnąć, pijąc kefir, czyli dieta kefirowa TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Beta hCG – normy, wyniki
Beta hCG – normy, wyniki
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Pryszczyca u ludzi i zwierząt – objawy, przyczyny i leczenie
Pryszczyca u ludzi i zwierząt – objawy, przyczyny i leczenie