Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dializa otrzewnowa a telemedycyna
menu
Polub nas na Facebooku

Dializa otrzewnowa a telemedycyna

mat. prasowe

Telemedycyna w ostatnim czasie staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy. Możliwość skonsultowania swoich wyników z osobą koordynującą leczenie pozwala uniknąć wizyt w przychodni lub stacji dializ, o ile nie są one konieczne.

Telemedycyna, czyli konsultacje na odległość

Powszechnie stosowany termin telemedycyna wiąże się ze świadczeniem usług i przekazywaniem informacji związanych ze zdrowiem pacjenta za pomocą internetu i innych środków łączności. Możliwe są nawet operacje telechirurgiczne, podczas których chirurg operuje zdalnie, wykorzystując do pomocy robota chirurgicznego, sam zaś przebywa w swoim macierzystym ośrodku.

Telemedycyna ma coraz szersze zastosowanie zarówno w praktyce klinicznej, jak i w życiu codziennym. Ta metoda komunikacji nabiera szczególnego znaczenia zwłaszcza w obecnej sytuacji, gdy cały świat walczy z COVID-19 i częste wizyty w przychodniach czy szpitalach są wręcz niezalecane. Lekarzom pozwala na monitorowanie postępów leczenia i w razie konieczności na zmianę zaleceń czy dawkowania leków. Pacjentom umożliwia kontakt z osobą prowadzącą kurację bez wychodzenia z domu, co jest niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Dodać do tego należy jeszcze obieg dokumentów, takich jak e-recepta, e-skierowanie, zaświadczenie o niezdolności do pracy eZUS-ZLA.

Pacjenci dializowani otrzewnowo a telemedycyna

Dializa otrzewnowa jest jedną z metod leczenia nerkozastępczego. Pacjenci, którzy po konsultacji z lekarzem zdecydują się na to rozwiązanie, mogą normalnie funkcjonować w ciągu dnia. Wystarczy, że przed snem podłączą się na 8–10 godzin do cyklera.

Cały proces przebiega automatycznie i z reguły bez komplikacji. Czasami jednak na urządzeniu, z którego korzysta pacjent, rano pojawia się informacja o błędzie, który wystąpił podczas dializy. Wymaga to jak najszybszej konsultacji z lekarzem prowadzącym, a ta była możliwa dotychczas głównie w stacji dializ, do której trzeba było jeszcze dotrzeć. Problemy były więc wykrywane z pewnym opóźnieniem.

mat. prasowe

Sposobem na pozbycie się stresu związanego z dializą otrzewnową może być automatyczny cykler do dializ z funkcją telemonitoringu, który jest połączony w zaszyfrowany sposób z „chmurą”. Jest rozwiązaniem stosunkowo nowe, ale cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentów. Dlaczego?

Gdy podczas dializy otrzewnowej odnotowywany jest jakikolwiek problem, system zdalnie powiadamia o tym ośrodek dializ. Lekarz od razu po zakończeniu zabiegu może wszystko sprawdzić i odpowiednio zareagować. Za pomocą telemonitoringu personel medyczny może też na bieżąco monitorować przebieg dializy, a w razie konieczności zmieniać proces jej prowadzenia przez cykler. A wszystko to z poziomu komputera w klinice lub ośrodku dializ. Pacjent może w tym czasie spokojnie spać.

Najważniejsze atuty telemedycyny

Niewątpliwym plusem telemedycyny jest mniejsza częstotliwość wizyt kontrolnych i zastąpienie ich zdalną komunikacją z lekarzem, o ile to oczywiście możliwe. Dla pacjentów dializowanych otrzewnowo, mieszkających daleko od ośrodka, w stabilnym stanie, zdalne monitorowanie może być bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem zwłaszcza obecnie. Rzadsze wizyty w stacji dializ – to mniejsze ryzyko zarażenia się koronawirusem.

Konsultacja zdalna nie zastąpi oczywiście bezpośredniego kontaktu z lekarzem prowadzącym. W wielu przypadkach może być jednak jedynym rozwiązaniem zwiększającym poczucie bezpieczeństwa pacjenta, szybko rozwiewającym jego obawy i dającym odpowiedzi na nurtujące go pytania. Co więcej, rozwiązanie to pozwala na przekazywanie zespołowi leczącemu zdjęć czy filmów pokazujących m.in. ujście cewnika i worka dializacyjnego, co może być przydatne zwłaszcza przy wczesnym rozpoznawaniu infekcji czy innych powikłań.

Kolejną zaletą telemedycyny jest możliwość edukacji pacjentów i ich rodzin, przy czym chodzi tu nie tylko o zagadnienia teoretyczne, ale również o czynności praktyczne. Tak np. wideokonferencja pozwala lekarzom i pielęgniarkom monitorować poprawność wykonywania procedur dializacyjnych. W razie pojawienia się jakichkolwiek błędów łatwo można je też skorygować.

Zapytaj lekarza prowadzącego o zdalne monitorowanie automatycznej dializy otrzewnowej. Porozmawiaj o tym, czy w Twoim przypadku jest możliwe i wskazane jej wprowadzenie.

Kiedy i jak telemedycyna może wspierać lekarzy?

Jak już wspomniano wcześniej, automatyczne cyklery pracujące w systemie zdalnego monitorowania pacjenta wszystkie zgromadzone informacje wysyłają w zaszyfrowany sposób do platformy chmurowej. Lekarz w dowolnym momencie może sprawdzić przebieg każdej dializy, zarówno tej bieżącej, jak i sprzed kilku dni. Zespół leczący może też monitorować m.in. objętość użytego płynu dializacyjnego, ultrafiltrację, alarmy dotyczące drenażu i w razie konieczności – szybko reagować. To z kolei znacznie poprawia jakość leczenia.

Telemedycyna usprawnia też współpracę lekarza z pacjentem i wymusza na tym ostatnim stosowanie się do wszystkich zaleceń. Zdalne monitorowania pozwala m.in. zweryfikować, czy dializy odbywają się codziennie i czy nie są skracane. To z kolei przekłada się na mniejszą liczbę powikłań.

Podsumowanie

Podsumowując niniejszy artykuł, należy podkreślić, że telemedycyna jest wyzwaniem zarówno dla pracowników służby zdrowia, jak i pacjentów. Tak jak w przypadku każdej nowej technologii – trzeba się z nią najpierw zapoznać i oswoić, a następnie nauczyć z niej korzystać. Gdy już na stałe wejdzie w życie, pacjenci dializowani otrzewnowo rzadziej będą musieli korzystać z hospitalizacji i nieplanowych wizyt w szpitalu z powodu powikłań. Z kolei lekarze i pielęgniarki będą mogli lepiej zaplanować swoją pracę.

Artykuł powstał przy współpracy z www.zyciezdializa.pl

Numer materiału: PLMP/MG2/20-0039 | Data zatwierdzenia: Maj 2020


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
58
4
Polecamy
Telemedycyna – przełomowa forma świadczenia usług lekarskich
Telemedycyna – przełomowa forma świadczenia usług lekarskich Dzień Dobry TVN
Lekarz zbada pacjenta przez telefon.
Pomysł Ministerstwa Zdrowia wszedł w życie
Lekarz zbada pacjenta przez telefon. Pomysł Ministerstwa Zdrowia wszedł w życie Dzień Dobry TVN
Teleporady nie działają, a w co piątej palcówce kontakt z lekarzem jest utrudniony
Teleporady nie działają, a w co piątej palcówce kontakt z lekarzem jest utrudniony TVN zdrowie
Masz chorobę przewlekłą?
Możesz ją kontrolować bez wychodzenia z domu
Masz chorobę przewlekłą? Możesz ją kontrolować bez wychodzenia z domu TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby