Polub nas na Facebooku
Czytasz: Detoks alkoholowy w szpitalu. Jakie objawy leczy i jak wygląda? 
menu
Polub nas na Facebooku

Detoks alkoholowy w szpitalu. Jakie objawy leczy i jak wygląda? 

NAN

Fot: Photographee.eu / fotolia.com

Detoks alkoholowy to bezpieczny sposób na przeprowadzenie uzależnionego przez początkowe objawy abstynencji. Podczas dziesięciodniowego pobytu w szpitalu chory jest pod całodobową obserwacją. Detoks alkoholowy w domu zazwyczaj jest bezskuteczny.

Detoks alkoholowy często mylony jest z leczeniem uzależnienia od alkoholu, czyli odwykiem alkoholowym. Tymczasem detoksykacja może być jedynie elementem terapii alkoholowej. Jej celem nie jest wyleczenie z nałogu, a tylko bezpieczne i szybkie przeprowadzenie chorego przez dolegliwości wywołane odstawieniem alkoholu. Leczenie uzależnienia jest możliwe tylko z pomocą specjalisty.

Detoks alkoholowy w domu

Detoksem alkoholowym często nazywa się działania mające na celu zwalczenie kaca. Najlepszym sposobem, by się przed nim uchronić, jest niespożywanie nadmiernych ilości alkoholu. Jeżeli jednak do niego dojdzie, należy uzupełnić wypłukane z organizmu elektrolity (wapń, magnez, potas, sód), witaminy i glukozę. Można to zrobić, przyjmując zawierające je specjalne preparaty lub sięgając po ich naturalne źródła. Witaminy można znaleźć w sokach owocowych, z kolei potasu i magnezu dostarczają banany. Niezbędne jest nawodnienie organizmu. Dodając do wody sól, dostarcza się do organizmu sodu, dodając cukier – uzupełnia się glukozę. Przyczyną negatywnych skutków nadmiernego spożycia alkoholu jest produkt jego rozkładu –aldehyd octowy . Jego działanie łagodzi cysteina, związek chemiczny, którego bogatym źródłem są jajka.

Zobacz też: Detoksykacja alkoholowa naturalnymi sposobami

Należy pamiętać, że domowy „detoks” alkoholowy nie ma wiele wspólnego z detoksem, jaki należy podjąć w przypadku uzależnienia. Jeśli u osoby pijącej alkohol podejrzewa się nałóg, konieczna jest pomoc specjalisty.

Objawy uzależnienia od alkoholu

Jest kilka sygnałów świadczących o uzależnieniu od alkoholu. Pierwszym z nich jest silne wrażenie potrzeby picia alkoholu, nazywane głodem alkoholowym. Uzależniony nie potrafi kontrolować jego spożywania. Jednocześnie zwiększa się tolerancja alkoholu – dotychczasowe dawki nie wystarczają, by osiągnąć taki sam efekt. Pijący coraz bardziej się zaniedbuje, dla alkoholu rezygnuje z innych źródeł przyjemności. Osoba, u której występują opisane objawy, powinna udać się do ośrodka zajmującego się uzależnieniami.

Detoks alkoholowy w szpitalu

Leczenie choroby alkoholowej odbywa się w poradniach leczenia uzależnień. Może ono polegać na terapii w oddziale dziennym (uzależniony mieszka w domu, w ośrodku przebywa tylko w trakcie zajęć terapeutycznych) lub całodobowym (na czas terapii uzależniony przenosi się do ośrodka). Jednym z elementów leczenia może być detoks alkoholowy w szpitalu.

Jak nadmiar alkoholu wpływa na nasze zdrowie? Dowiesz się tego z naszego filmu: 

Zobacz film: Jak nadmiar alkoholu wpływa na nasze zdrowie? Źródło: Co nas truje?

Wszyscy leczący się z choroby alkoholowej muszą zmierzyć się z objawami zespołu abstynencyjny. Należą do nich:

  • drżenie mięśni,
  • nudności, wymioty i biegunki,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • bezsenność,
  • rozszerzenie źrenic,
  • zlewne poty,
  • wysuszenie śluzówek,
  • niepokój i lęki,
  • padaczka poalkoholowa,
  • omamy wzrokowe i słuchowe,
  • majaczenie.

Objawy te po kilku dniach słabną. Kiedy jednak są bardzo nasilone, lekarz może podjąć decyzję o skierowaniu chorego na oddział leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych. Detoks w szpitalu trwa do 10 dni. Chorego wspiera się w tym czasie, także farmakologicznie, w bezpiecznym przejściu przez trudne do zniesienia objawy.

Oprócz nasilenia dolegliwości przesłankami do skierowania na detoks są:

  • towarzyszące odstawieniu napady drgawkowe i omamy,
  • niedożywienie, odwodnienie i osłabienie chorego,
  • picie alkoholu połączone z zażywaniem leków lub narkotyków,
  • dodatkowe choroby,
  • poprzedzający leczenie długi ciąg alkoholowy.

Jeżeli objawy zespołu odstawienia nie ustępują przez następne tygodnie lub miesiące, oznacza to, że ich przyczyna leży gdzieś indziej.

Na czym polega detoks alkoholowy?

Jak zostało wspomniane wcześniej, detoks alkoholowy ma na celu bezpieczne przejście przez zespół odstawienia alkoholu. Jednym z największych zagrożeń dla leczącego się uzależnionego jest majaczenie alkoholowe. Występuje ono tylko u niektórych osób. Może skończyć się śmiercią – choremu grozi m.in. udar mózgu i zawał serca. Omamy prowadzą do nieracjonalnych i często niebezpiecznych zachowań, również dla uzależnionego. Z tych powodów majaczenie jest bezwzględnym wskazaniem do natychmiastowej hospitalizacji. Majaczenie wynika z odwodnienia i niedoboru elektrolitów, dlatego leczenie polega na podawaniu płynów i – często dożylnym – brakujących mikro- i makroelementów. 

Oprócz tego chory przyjmuje zalecone przez lekarza leki obniżające ciśnienie tętnicze i normujące pracę serca oraz łagodzące delirium. Inną przesłanką do szpitalnej detoksykacji są drgawki i padaczka alkoholowa. Jedynym skutecznym sposobem ich wyeliminowania jest abstynencja oraz podjęcie właściwego leczenia. Z tego względu uzależnionemu można pomóc, zapewniając mu bezpieczeństwo podczas napadów. Jeżeli drgawki wystąpią poza szpitalem, należy zapobiec urazom, np. podkładając pod głowę chorego poduszkę, by nie uderzał nią o twarde podłoże. Następnie należy bezzwłocznie wezwać pogotowie i poinformować ratowników o uzależnieniu od alkoholu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
600
47
Polecamy
Padaczka alkoholowa – czy można ją wyleczyć?
Pierwsza pomoc
Padaczka alkoholowa – czy można ją wyleczyć? Pierwsza pomoc Dzień Dobry TVN
Abstynencja alkoholowa – jakie są zalety powstrzymywania się od picia?
Abstynencja alkoholowa – jakie są zalety powstrzymywania się od picia? Dzień Dobry TVN
Terapia alkoholowa - na czym polega leczenie alkoholizmu?
Terapia alkoholowa - na czym polega leczenie alkoholizmu? TVN zdrowie
Alkoholizm - objawy, skutki i leczenie choroby alkoholowej
Alkoholizm - objawy, skutki i leczenie choroby alkoholowej TVN zdrowie
Komentarze (1)
pielegniarz
czy kroplówke z elektrolitami furosemidem i ewentualne leki na ciśnienie i ko,latanie serca może w warunkach domowych podać pioelęgniarka?
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty