Polub nas na Facebooku
Czytasz: Desmoxan – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go zastosować?
menu
Polub nas na Facebooku

Desmoxan – ulotka. Jak działa lek i kiedy warto go zastosować?

Kobieta, która trzyma złamanego papierosa

Fot: Science Photo Library / gettyimages.com

Desmoxan to lek stosowany u osób, które palą papierosy. Jego stosowanie pozwala na dobre pozbyć się nałogu. Jak działa lek? Co znajduje się w jego składzie? Jak należy go stosować, aby zadziałał prawidłowo?

Desmoxan to lek, który ułatwia walkę z uzależnieniem od nikotyny. Preparat polecany jest tym osobom, które zmagają się suchym kaszlem, bez odkrztuszania wydzieliny. Substancją czynną w leku jest cytyzyna. Jedna kapsułka zawiera ok. 1,5mg substancji. Dodatkowo w skład leku wchodzą celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu. W skład samej kapsułki twardej wchodzą tytanu dwutlenek, indygotyna, żelatyna.

Desmoxan pozwala zmniejszyć ilość wypalanych papierosów, a w końcu całkowicie zerwać z nałogiem. Preparat niweluje objawy, które pojawiają się u osób po odstawieniu nikotyny.

Desmoxan – przeciwwskazania

Desmoxan nie może być stosowany przez osoby, które są uczulone na substancję czynną lub inny składnik leku. Przeciwwskazaniem do podania leju są także niestabilna dławica piersiowa, przebyty niedawno zawał serca, udar mózgu, zaburzenia rytmu serca. Lek nie może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz te, które karmią swoje dziecko piersią.

Dużą ostrożność w stosowaniu leku powinny zachować osoby, które zmagają się z chorobą niedokrwienną serca, niewydolnością serca, schorzeniami naczyń mózgowych, zaburzeniami drożności tętnic, nadciśnieniem tętniczym, guzem chromochłonnym nadnerczy, chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, chorobą refluksową przełyku, nadczynnością tarczycy, cukrzycą, niektórymi postaci schizofrenii, niewydolnością nerek i wątroby. W przypadku tych pacjentów stosowanie Desmoxanu uzależnione jest od decyzji lekarza.

Przeciwwskazaniem do podania leku może być także wiek. Osoby, które mają więcej niż 65 przed rozpoczęciem terapii powinny skonsultować się z lekarzem.

W przypadku dzieci poniżej 18 roku decyzja o rozpoczęciu stosowania Desmoxanu musi podjąć lekarz.

Zobacz film i dowiedz się dlaczego warto rzucić palenie:

Zobacz film: Dlaczego warto rzucić palenie papierosów. Źródło: 36,6

Desmoxan – dawkowanie

Desmoxan ma postać kapsułek. Lek stosuje się do ustnie i należy go popić wodą. Preparat stosuje się zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce lub zgodnie ze wskazaniami lekarza. Najczęściej jednak zaleca się, aby 1-3 dnia kuracji przyjmować 1 kapsułkę co dwie godziny (nie można przekraczać dawki sześciu tabletek na dobę). Od 4-12 dnia leczenia zaleca się przyjmowanie 1 kapsułki co dwie i pół godziny, w ciągu dnia można przyjąć maksymalnie pięć tabletek. Od 13 do 16 należy przyjmować jedną kapsułkę co trzy godziny. W ciągu dnia można przyjąć maksymalnie 4 tabletki Desmoxanu. Od 17 do 20 dnia terapii zaleca się przyjmowanie 1 tabletki co 5 godzin, na tym etapie leczenia nie można przyjmować więcej niż 3 tabletek na dobę.

Od pierwszego dnia leczenia należy znacząco ograniczyć ilość wypalanych papierosów, tak aby piątego dnia kuracji nie palić już wcale. Pacjent, który zdecydował się zerwać z nałogiem nie może wrócić do palenia, od tego zależy bowiem powodzenie terapii. Jeśli pacjent nie jest zadowolony z leczenia może przerwać leczenie. Desmoxan można zacząć ponownie przyjmować po upływie 2-3 miesięcy.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że przyjmowanie Desmoxanu i palenie papierosów może nasilić szkodliwe działanie nikotyny.

Nie przestrzeganie zaleceń i przyjęcie zbyt dużych dawek leku wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Do najbardziej charakterystycznych objawów przedawkowania leku Desmoxan należą nudności, wymioty, przyspieszona akcja serca, podwyższone ciśnienie krwi, zaburzenia oddychania, zwężenie źrenic, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zwolnienie czynności serca, duszność, niewydolność oddechowa oraz śpiączka.

Jeśli dawka leku została pominięta, należy jak najszybciej ją uzupełnić. W sytuacji, gdy zbliża się pora przyjęcia leku należy go przyjąć, z pominięciem ominiętej dawki. Pod żadnym pozorem nie można stosować dawek podwójnych.

Desmoxan – interakcje z innymi lekami

Desmoxan – tak jak inne leki – może wchodzić w reakcje z innymi lekami. Pacjenci, którzy na stałe przyjmują leki (nie tylko na receptę) przed rozpoczęciem terapii powinni poradzić się lekarza lub farmaceuty. Równoczesne przyjmowanie Desmoxanu z lekami przeciwgruźliczymi, np. PASA, streptomycyna zmniejsza działanie pobudzające leku.

Desmoxan – działania niepożądane

Przyjmowanie Desmoxanu może się wiązać z wystąpieniem szeregu działań niepożądanych. Do tych najczęściej występujących należą:

męczliwość, złe samopoczucie, zmęczenie, łzawienie, zmiana apetytu (głównie zwiększenie), przyrost masy ciała, bóle, zawroty głowy, rozdrażnienie, uczucie ciężkości głowy, zaburzenia snu (bezsenność, senność, dziwne sny, koszmary, ospałość), zmiany nastroju, lęk, trudności w koncentracji, osłabienie popędu płciowego, przyspieszenie lub zwolnienie akcji serca, wzrost ciśnienia tętniczego, duszność, wzmożone odkrztuszanie, suchość w jamie ustnej, nadmierne ślinienie, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, nudności, wymioty, zaparcia, biegunka, wzdęcia, zgaga),pieczenie języka, zmiany smaku, bóle mięśniowe, wysypka, wzmożona potliwość, zmniejszenie elastyczności skóry, zwiększenie aktywności aminotransferaz (pewien rodzaj enzymów wątrobowych).

Wystąpienie innych dolegliwości wymaga jak najszybszej konsultacji z lekarzem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Polecamy
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Nowe badania:
polska młodzież rzadziej sięga po dopalacze, częściej po leki
Nowe badania: polska młodzież rzadziej sięga po dopalacze, częściej po leki Dzień Dobry TVN
Cavinton - co to za lek?
Jak działa i kiedy jest stosowany?
Cavinton - co to za lek? Jak działa i kiedy jest stosowany? TVN zdrowie
Cytyzyna.
Charakterystyka, działanie i zastosowanie w walce z nałogiem nikotynowym
Cytyzyna. Charakterystyka, działanie i zastosowanie w walce z nałogiem nikotynowym TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty