Polub nas na Facebooku
Czytasz: Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?
menu
Polub nas na Facebooku

Depresja po rozstaniu z partnerem – jak sobie z nią poradzić?

depresja

Fot.: Antonioguillem / stock.adobe.com

Depresja po rozstaniu z życiowym partnerem przydarza się wielu osobom. Czas, w którym trzeba pogodzić się z utratą – często nagłą – kogoś, z kim dzieliło się życie, marzenia i plany na przyszłość, przypomina nieco żałobę. To często poważny powód głębokiego kryzysu psychicznego.

Złe samopoczucie związane z trudnymi, przykrymi doświadczeniami życiowymi jest naturalnym zjawiskiem. Przeżycie tęsknoty, rozpaczy, poczucia winy czy złości po rozstaniu z ukochaną osobą bywa ostatecznie oczyszczające, a nawet twórcze – z najgorszego doświadczenia można bowiem wyciągnąć konstruktywne wnioski. Jeśli jednak obniżony nastrój utrzymuje się tygodniami, nie należy tego stanu lekceważyć. Może on bowiem oznaczać początek depresji.

Skąd bierze się depresja po rozstaniu z partnerem?

Rozpad partnerskiego związku (niezależnie od jego jakości) wywołuje wiele silnych, negatywnych uczuć, które potocznie bywają nazywane depresją, choć w rzeczywistości nią nie są. Takie stany, jak smutek, rozczarowanie, gniew i lęk są oczywistymi reakcjami osoby, której nagle „runął świat”.

Przeżywane emocje znajdują odzwierciedlenie w zachodzących w organizmie procesach biochemicznych. Zmiany w stężeniach hormonów czy neuroprzekaźników powodują szereg reakcji wegetatywnych, takich jak przyspieszone tętno, bóle głowy, nudności, bezsenność, brak apetytu. Niekiedy też wystąpić może nadmierna potrzeba snu lub „zajadania” smutków. Złe samopoczucie fizyczne powoduje pogłębienie kiepskiego nastroju. Stan taki może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Jeśli jednak nie towarzyszą mu inne symptomy właściwe depresji, zazwyczaj przemija samoistnie.

Jak radzić sobie z objawami „depresji” po rozstaniu?

Jeśli depresja po rozstaniu z dziewczyną czy żoną (lub – odpowiednio – chłopakiem, mężem) w rzeczywistości jest przejściowym obniżeniem nastroju (nie nosi cech zaburzenia afektywnego), to przetrwać ją można stosunkowo bezboleśnie, dbając umiejętnie o swoją higienę psychiczną. Osoba załamana po stracie bliskiego człowieka i związanych z nim perspektyw zazwyczaj nie traci reaktywności na rozmaite bodźce, które mogą choć na chwilę poprawić jej humor. W związku z tym warto:

  • otaczać się bliskimi ludźmi, przy których można nie tylko wypłakać się (co zwykle przynosi ulgę), ale też miło spędzić czas,
  • sprawiać sobie małe przyjemności, zwłaszcza te, które się zaniedbało, żyjąc w związku partnerskim,
  • zapewnić sobie odpowiednią dawkę aktywności fizycznej (najlepiej na świeżym powietrzu), która pozwala zająć myśli i stymuluje wydzielanie tzw. hormonów szczęścia,
  • opanować techniki relaksacji, które łagodzą negatywne emocje i napięcie fizyczne.

Na pewnym etapie (kiedy miną najcięższe chwile) dobrze jest uporządkować swoje myśli, by wyciągnąć z nich konstruktywne wnioski na przyszłość. Pomocne bywa przy tym napisanie listu adresowanego do byłego partnera (nie trzeba go wysyłać). Ostatecznie jednak najskuteczniejsze jest odcięcie się (przynajmniej na pewien czas) od wszystkiego, co kojarzy się z jego osobą – schowanie pamiątek, unikanie wspólnych miejsc itd. Prawdą jest bowiem, że „czas leczy rany” – o ile ich się nie rozdrapuje.

Rozstanie a depresja reaktywna

Jeśli zły nastrój po rozstaniu z partnerem utrzymuje się, a somatyczne objawy nie tracą na sile, należy zastanowić się, czy nie doszło do epizodu depresji reaktywnej, czyli spowodowanej zewnętrznymi uwarunkowaniami (w tym przypadku – końcem związku). O rozwoju tego zaburzenia afektywnego mogą świadczyć takie symptomy, jak:

  • stałe obniżenie nastroju (brak reaktywności na przyjemne bodźce),
  • brak energii, spadek aktywności, szybkie męczenie się,
  • niezdolność do radowania się i utrata dotychczasowych zainteresowań,
  • osłabienie koncentracji, pamięci, sprawności myślenia,
  • obniżona samoocena i brak wiary we własne możliwości,
  • nieuzasadnione poczucie winy,
  • pesymistyczny obraz przyszłości,
  • myśli samobójcze, zachowania autoagresywne.

Utrzymywanie się minimum 2–3 spośród powyższych objawów przez okres nie krótszy niż dwa tygodnie jest wskazaniem do wizyty u specjalisty – psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry.

Jakie mogą być pierwsze objawy depresji? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Pierwsze objawy depresji. Źródło: 36,6

Jak walczyć z depresją po rozstaniu?

Epizod depresji po rozstaniu z partnerem jest dość częstym zjawiskiem. Nie należy go bagatelizować, ponieważ może rozwinąć się w ciężką, przewlekłą postać choroby. Depresja reaktywna o umiarkowanej sile stosunkowo łatwo poddaje się psychoterapii, więc osoba objęta w porę właściwą opieką może zostać całkowicie wyleczona.

Osobie w depresji zwykle proponuje się terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym – naukę radzenia sobie z negatywnymi emocjami i destruktywnymi schematami myślenia. Pomocne są także elementy terapii humanistycznej, której celem jest wzmocnienie poczucia wartości chorego, wspomaganie go w odkrywaniu nowych życiowych celów. Terapię uzupełnia się niekiedy preparatami o działaniu przeciwdepresyjnym. Stabilizują one nastrój pacjenta, co ułatwia mu podjęcie wysiłku ułożenia sobie życia na nowo.

Bibliografia:

1. C. Hammen, Depresja, tł. M. Trzebiatowska, Gdańsk 2006.

2. J. Nikodemska, Jak przeżyć rozstanie?, [w:] „Focus”, Warszawa 2019, nr 2.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Polecamy
Obniżony nastrój – na czym polega i jak sobie z nim radzić?
Obniżony nastrój – na czym polega i jak sobie z nim radzić? TVN zdrowie
Chandra – czym różni się od depresji i jak sobie z nią radzić?
Chandra – czym różni się od depresji i jak sobie z nią radzić? TVN zdrowie
Depresja to choroba śmiertelna.
Jak odróżnić smutek od depresji?
Depresja to choroba śmiertelna. Jak odróżnić smutek od depresji? Dzień Dobry TVN
Życie na emocjonalnej huśtawce.
Zaburzenia afektywne dwubiegunowe – objawy, przyczyny, leczenie
Życie na emocjonalnej huśtawce. Zaburzenia afektywne dwubiegunowe – objawy, przyczyny, leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Patryk
Witam serdecznie pierwszy raz pisze komentarz na takich stornach moja byłą kobietę poznałem na tinderze i tak pisaliśmy i pisaliśmy aż się w końcu spotkaliśmy raz drugi trzeci czwarty … i zaiskrzyło było idelanie wydawało się normalny fajny związek byliśmy razem 5 miesięcy razem i wiadomo czasami jakieś kłótnie były jak to w każdym związku ale przeważnie o jakieś głupoty Pierdoly nigdy nie pokłóciliśmy się na taka skale żebyśmy do siebie się nie odzywali nie pisali przez tydzień czy coś takiego … aż pewnego dnia straciła nagle uczucia do mnie nie wie czy mnie kocha zamurowało mnie bo zawsze się starałem nie byłem idealny czasem coś tam zle zrobiłem jak każdy człowiek ludzi idealnych nie ma i nie będzie nigdy … po tym jak usłyszałem ze nie ma już uczuć ze nie wie czy mnie kocha zamurowało mnie potem w złości wyrzygiwała jakieś rzeczy zabolało mnie to i ja próbowałem to ratować ale jak się okazało zostawiła mnie zerwała ze mną … minęło około 5 miesięcy po zerwaniu ja wciąż tęsknie za nią kocham ja brakuje mi jej uczucia nie wygasły chciałbym żeby była obok mnie żebym mógł ja przytulić czuć jej obecność obok mnie nie wiem co ja mam zrobić ze sobą co ja mam zrobić w takiej sytuacji nigdy w życiu się tak nie zakochałem jak w niej mówię to szczerze ze serduszka bardzo mi jej brakuje próbowałem do niej pisać kontaktować się ale ona wciąż nie mam uczuć dla niej to jest koniec „trzeba żyć dalej „ ale ja bez niej nie potrafię żyć nie wyobrażam sobie życia bez niej bardzo tęsknie czasami po tylu miesiącach potrafi uronić się łza jeszcze naprawdę nie wiem co robić
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty