Polub nas na Facebooku
Czytasz: Depilacja laserowa – wszystko, co należy wiedzieć przed zabiegiem
menu
Polub nas na Facebooku

Depilacja laserowa – wszystko, co należy wiedzieć przed zabiegiem

cztery młode kobiety leżą na łóżku z wyciągniętymi do góry nogami

mat. prasowe

Depilacja laserowa to jeden ze skuteczniejszych sposobów na pozbycie się niechcianego owłosienia zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. W artykule staramy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania związane z tym zabiegiem, m.in. jak wygląda profesjonalna depilacja laserowa?, czy depilacja jest bezpieczna i bezbolesna? Ile kosztuje i gdzie najlepiej przeprowadzić depilację laserową?

Depilacja laserowa – co to jest?

Depilacja laserowa, w przeciwieństwie do innych sposobów, których celem jest usunięcie samego włosa, to zabieg polegający na trwałym usunięciu cebulki włosa. W czasie jednego zabiegu eliminowanych jest ok. 20% włosów (tyle znajduje się w fazie wzrostu włosa zwanej anagenem), dlatego zabieg należy kilkukrotnie powtórzyć. Optymalna seria to 6 kolejnych zabiegów w odstępie od 8 do 12 tygodni. Jednakże trzeba pamiętać, że ilość zabiegów zależy od indywidualnych predyspozycji i od wielkości obszaru depilacji.

Depilacja laserowa – jak przebiega zabieg?

Pierwszym etapem zabiegu jest wywiad przeprowadzany przez wykwalifikowanego kosmetologa. Jego celem jest sprawdzenie, czy pacjent nie ma przeciwwskazań do wykonania depilacji laserowej. Ponadto podczas konsultacji specjalista ocenia typ i stan skóry oraz włosów, w celu dobrania optymalnych parametrów wiązki lasera. Kolejnym krokiem jest już próba laserowa. Jeśli przebiegnie pomyślnie, to wtedy wykonywany jest pierwszy zabieg laserowego usuwania owłosienia.

Jakie są przeciwwskazania do depilacji laserowej?

Każda osoba zainteresowana zabiegiem musi spełniać pewne wymagania zdrowotne i higieniczne. Przeciwwskazaniem do depilacji laserowej są:

  • opalona skóra,
  • przyjmowanie leków światłouczulających, które mogą powodować nieprawidłowe reakcje skóry na światło słoneczne i laserowe (m.in. antybiotyki, leki antydepresyjne),
  • nowotwory (przebyte – tylko po konsultacji lekarskiej),
  • infekcje wirusowe, bakteryjne, grzybicze w miejscu wykonania zabiegu,
  • stosowanie samoopalaczy, bronzerów i beta-karotenu doustnie,
  • włosy rude, siwe i blond w miejscu zabiegu (słabo poddają się depilacji laserowej).

Depilacja laserowa – na zawsze?

Jedno z najczęściej pojawiających się pytań o depilacji laserowej dotyczy trwałości zabiegu. Warto podkreślić, że zabieg depilacji laserowej wystarcza na całe życie. Dzięki zastosowaniu wysokiej klasy lasera, dobraniu odpowiednich parametrów lasera i odpowiedniej ilości zabiegów można się pozbyć ponad 90% zbędnego owłosienia z danego obszaru. Pozostałe włosy ulegają samoistnej degradacji, stają się jaśniejsze i słabsze, a przez to prawie niewidoczne. Jak podkreślają eksperci z centrum medycznego Proclinic we Wrocławiu, przy zastosowaniu nowoczesnego lasera nie ma możliwości, aby włosy odrosły po depilacji laserowej.

mat. prasowe

Czy zabieg jest bolesny?

Mimo że kwestia bólu to sprawa mocno subiektywna, każdy go odczuwa inaczej, to jak wynika z opinii naszych pacjentów, większość osób podczas zabiegu depilacji laserowej nie odczuwa większego dyskomfortu. Wynika to z faktu, że LightSheer wyposażony jest w mechanizm zasysania, który odwraca uwagę od bólu. Dodatkowo, osobom bardzo wrażliwym na ból, robione są okłady chłodzące, tak aby podnieść komfort podczas zabiegu usuwania owłosienia i zminimalizować jakiekolwiek negatywne odczucia.

Jaki laser wybrać?

W praktyce do usuwania niechcianego owłosienia wykorzystywane są różnego rodzaju narzędzia:

  • IPL - lampa polichromatyczna (najczęściej ksenonowa) – skutecznością daleko odbiega od lasera,
  • Laser Aleksandrytowy – przeciwwskazaniem jest stosowanie na ciemniejszych fototypach skóry IV i V (skala ta jest standardową miarą typu skóry, tzw. fototypu, stosowaną przez dermatologów – gdzie 1 jest to najjaśniejsza skóra i najbardziej wrażliwa na słońce, a 6 to skóra najciemniejsza),
  • Nd:YAG (lub po prostu YAG) - ograniczony do ciemniejszych karnacji powyżej 4 w skali Fitzpatricka,
  • Laser diodowy – to najskuteczniejszy sposób usuwania niepożądanego owłosienia z każdej części ciała.

W centrum medycznym ProClinic wykorzystywany jest laser diodowy LightSheer® DUET™ HIGH SPEED, który posiada certyfikat medyczny LightSheer® DUET™ HighSpeed firmy Lumenis. Laser diodowy to w chwili obecnej najlepszy sposób na pozbycie się niechcianych włosków. Jego skuteczność została udowodniona w toku testów i badań klinicznych. Lightsheer to Złoty Standard depilacji - taki mercedes w swojej klasie. Amerykańska agencja FDA zatwierdziła laser Lightsheer do usuwania owłosienia we wszystkich typach skóry (Fitzpatrick I-VI). Laser Light Sheer HIGH SPEED oddziałuje na melaninę wytwarzaną w mieszku włosowym, czyli na związek odpowiadający za kolor włosów. Pochłania ona wiązkę światła wytwarzaną przez laser diodowy o długości fali 800nm, co prowadzi do bezpowrotnego usunięcia cebulki włosowej. Laser diodowy jest absolutnie bezpieczny dla zdrowia, nie uszkadza skóry ani znajdujących się w niej tkanek.

Jak przygotować się do depilacji laserowej?

Tak jak przed każdym zabiegiem kosmetologicznym, tak też przed depilacją laserową należy się odpowiednio przygotować. Dzięki temu unikniemy problemów i zwiększymy jakość depilacji. Przed zabiegiem należy:

  • usunąć włosy za pomocą zwykłej maszynki,
  • unikać podrażnień i przesuszeń,
  • wypić 2 litry wody w dniu zabiegu,
  • przez 4-8 tygodni przed zabiegiem nie można stosować wosku, pęsety ani depilatora mechanicznego (można korzystać tylko ze zwykłych maszynek),
  • zaprzestać opalania i stosowania samoopalaczy na 4 tygodnie przed zabiegiem,
  • nie stosować balsamów bezpośrednio przed zabiegiem, ostatni peeling dopuszczalny jest na 7 dni przed zabiegiem,
  • odstawić leki i zioła światłouczulające (np. dziurawiec odstawić 2 tygodnie przed zabiegiem),
  • zrobić przerwę na pół roku przed zabiegiem w terapii retinoidami,
  • unikać infekcji, aby skóra była zdrowa.

Gdzie najlepiej wykonać zabieg depilacji laserowej?

Depilacja laserowa to zabieg wymagający odpowiednich warunków sanitarnych oraz profesjonalnego sprzętu, dlatego warto wybrać klinikę nie tylko odpowiednio wyposażoną i posiadającą nowoczesny i bezpieczny laser, ale także taką, która posiada duże doświadczenie w wykonywaniu tego rodzaju zabiegów. Warto zwrócić uwagę także na kadrę kliniki - wykwalifikowani specjaliści z dużą dozą empatii to gwarancja udanego i bezbolesnego zabiegu.

mat. prasowe

Ile kosztuje depilacja laserowa?

Cena zależy od wielu czynników, nie tylko od ilości potrzebnych zabiegów, ale także od obszaru depilacji. Oczywiście mniej zapłacimy za depilację mniejszych części ciała np. wąsik, niż za usunięcie włosów z nóg, pleców czy okolic bikini. Większość klinik stosuje specjalne pakiety.  Przy zakupie wybranego wariantu cena jednostkowego zabiegu jest niższa niż w regularnej sprzedaży. Dzięki elastycznym pakietom pacjenci mogą zaoszczędzić, a depilacja laserowa nie będzie stanowić znaczącego wydatku w ich domowym budżecie.

Na co uważać po zabiegu depilacji laserowej?

Naturalnym objawem po zabiegu jest pojawienie się delikatnych podrażnień oraz obrzęku okołomieszkowego, które ustępują najczęściej po kilku godzinach od zabiegu (w wyjątkowych sytuacjach może to potrwać nawet kilka dni). Po zabiegi należy unikać:

  • gorących kąpieli,
  • korzystania z sauny lub basenu,
  • podrażniania skóry preparatami z zawartością alkoholu czy spirytusu,
  • przez ok. 2 tygodnie złuszczania naskórka i peelingów,
  • przez 3 tygodnie opalania i stosowania samoopalaczy.

Depilacja laserowa, przy zachowaniu pewnych warunków, to absolutnie bezpieczny zabiega dla zdrowia. Ten rodzaj depilacji można szczególnie polecić zarówno kobietom, jak i mężczyznom, u których po tradycyjnych metodach usuwania niechcianego owłosienia pojawiają się mało estetyczne podrażnienia. To także obecnie najskuteczniejszy w kosmetologii zabieg, po którym można mieć pewność, że włosy już w tym miejscu ponownie nie odrosną.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
81
7
Polecamy
Depilacja światłem, czyli fotodepilacja.
Działanie, skuteczność, dostępność
Depilacja światłem, czyli fotodepilacja. Działanie, skuteczność, dostępność Dzień Dobry TVN
Laserowe usuwanie owłosienia – na czym polega zabieg depilacji laserowej
Laserowe usuwanie owłosienia – na czym polega zabieg depilacji laserowej TVN zdrowie
IPL, czyli depilacja światłem – fotoodmładzanie skóry, leczenie trądziku
IPL, czyli depilacja światłem – fotoodmładzanie skóry, leczenie trądziku TVN zdrowie
Laserowe usuwanie owłosienia – nowoczesna depilacja laserowa
Laserowe usuwanie owłosienia – nowoczesna depilacja laserowa Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?