Polub nas na Facebooku
Czytasz: Delfinoterapia – na czym polega? Czy animaloterapia jest skuteczna?
menu
Polub nas na Facebooku

Delfinoterapia – na czym polega? Czy animaloterapia jest skuteczna?

Delfin

Fot: Tier Und Naturfotografie J und C Sohns / gettyimages.com

Delfinoterapia, czyli wykorzystanie ssaków do terapii dzieci, budzi tyle samo pozytywnych, co negatywnych emocji. Nie wszyscy specjaliści od rehabilitacji są przekonani o jej spektakularnych efektach. Z pewnością jednak jest to niezwykła forma pracy z najmłodszymi. Polega na wykonywaniu przez dzieci określonych ruchów w formie zabawy.

Delfinoterapia, która jest w ofercie wielu zagranicznych ośrodków rehabilitacji, polega na zapewnieniu chorej lub upośledzonej osobie kontaktu ze zwierzętami, najlepiej w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych. W praktyce nie zawsze jest to możliwe.

Delfinoterapia – na czym polega?

Delfinoterapia polega na wspólnych zabawach w wodzie dzieci z delfinami. W czasie takiej sesji najmłodsi zachęcani są do aktywności fizycznej – muszą pływać i wykonywać sekwencje ruchów zadane przez instruktorów. Oczywiście każdorazowo ćwiczenia są dopasowane do indywidualnych możliwości danej osoby. Terapeuta musi wziąć pod uwagę zakres ruchów właściwy dla danego schorzenia i możliwości, jeśli chodzi o zrozumienie poleceń przez osoby z upośledzeniem umysłowym.

Do współpracy z dziećmi wybrano właśnie delfiny, ponieważ są one bardzo inteligentne i chętne do wspólnej zabawy. Poza tym wzbudzają, zwłaszcza u młodszych, bardzo pozytywne emocje i ciekawość, a to bardzo ważne, aby zmotywować dziecko do ćwiczeń, które nie zawsze sprawiają mu przyjemność. Forma aktywności w wodzie jest dodatkowym atutem. Wykonywane w niej sekwencje ruchów mają mniejsze ryzyko kontuzji, a sam opór wody sprawia, że ćwiczący musi włożyć więcej siły, aby wykonać zadanie.

Animaloterapia – czy jest skuteczna?

Samo przebywanie w otoczeniu zwierząt, najlepiej w warunkach jak najbardziej zbliżonych do naturalnych, daje niewątpliwie wiele pozytywnych efektów, zwłaszcza jeśli chodzi o terapię dzieci z autyzmem. Animaloterapia nie powinna być jednak traktowana jako podstawowa forma terapii i rehabilitacji, ale ich uzupełnienie. Najczęściej do terapii ze zwierzętami wykorzystuje się również psy, koty czy konie. Przebywanie z nimi uczy odpowiedzialności, uwagi i wyzwala tzw. aktywność spontaniczną. Dodatkowo wykonywane w trakcie sesji ćwiczenia wspomagają rehabilitację ruchową. Zajęcia w basenie dają możliwość wykonywania ogólnorozwojowych ćwiczeń, a np. praca na koniu jest odzwierciedleniem naturalnego chodu człowieka, co jest szczególnie ważne w przypadku dzieci z dysfunkcją aparatu ruchu.

W przypadku pływania z delfinami niektórzy specjaliści zwracają uwagę na potencjalne pozytywne działanie fal ultradźwiękowych, które te ssaki wykorzystują do porozumiewania się i echolokacji. Fale, które przenikają przez organizm, mogą wpływać na niego już na poziomie komórkowym, ale naukowcy nadal nie potrafią jednoznacznie potwierdzić tego efektu.

Faktem jest, że przebywanie z tymi zwierzętami poprawia samopoczucie, co przekłada się na zwiększone wydzielanie endorfin, które pozwalają zmniejszyć odczuwany ból, dyskomfort i mogą powodować większą chęć do dalszej pracy.

Autystyczne dziecko a delfinoterapia

Delfinoterapia jest często rekomendowana jako forma pracy z autystycznym dzieckiem. Mimo niewątpliwych efektów, jakie daje przebywanie z tymi ssakami, zawsze należy pamiętać, że najważniejsza jest codzienna praca wykonywana pod okiem wykwalifikowanego terapeuty i fizjoterapeuty. Pływanie z delfinami może być jej rozwinięciem i uzupełnieniem, zwłaszcza że autystyczne dzieci, które na co dzień unikają bezpośredniego kontaktu i zaangażowania, w trakcie takich sesji przejawiają spore zainteresowanie i widoczne zadowolenie.

Delfinoterapia jest zalecana nie tylko w leczeniu autyzmu, ale także przy nerwicach, depresjach, zespole Downa, ADHD czy wszelkiego rodzaju zaburzeniach (słuchu, wzroku, mowy czy pamięci). W zasadzie lista schorzeń, w terapii których mogą pomóc zwierzęta, jest nieograniczona.

Pływanie z delfinami w Polsce

Pływanie z delfinami w Polsce nie jest dostępne. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z tej formy zajęć, musi udać się do ośrodka:

  • w Turcji (Delfinarium Sealanya),
  • na Ukrainie (Ośrodek Delfinoterapii Ukraińskiej Akademii Nauk w Kozaczej Buchcie),
  • na Florydzie (Island Dolphin Care).

Podobne zajęcia mogą odpłatnie oferować też niektóre wakacyjne kurorty, ale należy pamiętać, że często takie sesje nie mają nic wspólnego z terapią, a jedynie stanowią element rozrywki i uatrakcyjnienia pobytu.

Nie wolno też pomijać aspektu etyki w przypadku delfinoterapii. Zastrzeżenia dotyczą tego, że ssaki są łapane i izolowane od ich naturalnego środowiska. Część z nich nie przeżywa długiego transportu, który jest bardzo stresujący. Takie praktyki dotyczą głównie ośrodków, w których delfiny wykorzystywane są do pokazów dla publiczności. Profesjonalne centra starają się zapewnić ssakom warunki jak najbardziej zbliżone do tych naturalnych. Dodatkowo często trafiają tam delfiny po urazach, złapane w sieci – osobniki, które nie radzą sobie w naturalnym środowisku. Nie są traktowane przedmiotowo, ale mają podobne prawa jak rehabilitant – pracują, odpoczywają i są otoczone należytą opieką.

Jak działa układ nerwowy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
154
16
Polecamy
Co to jest delfinoterapia i kiedy jest stosowana?
Kontrowersje wokół terapii z delfinami
Co to jest delfinoterapia i kiedy jest stosowana? Kontrowersje wokół terapii z delfinami Dzień Dobry TVN
Lecznicza moc psiaka – na czym polega dogoterapia i dla kogo jest przeznaczona?
Lecznicza moc psiaka – na czym polega dogoterapia i dla kogo jest przeznaczona? TVN zdrowie
Alpakoterapia – na czym polega i dla kogo jest przeznaczona? 
Alpakoterapia – na czym polega i dla kogo jest przeznaczona?  TVN zdrowie
Dogoterapia – czym jest, dla kogo jest wskazana i jakich efektów się spodziewać?
Dogoterapia – czym jest, dla kogo jest wskazana i jakich efektów się spodziewać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
1234
Sama metoda leczenia wygląda wręcz idealnie szkoda tylko, że nie jest dostępna w Polsce. Pływanie z delfinami w Polsce nie jest dostępne. Jeśli ktoś chciałby skorzystać z tej formy zajęć, musi udać się do ośrodka: w Turcji na Ukrainie lub na Florydę.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty