Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dawkowanie Ketonalu bez konsultacji z lekarzem – jak brać lek?
menu
Polub nas na Facebooku

Dawkowanie Ketonalu bez konsultacji z lekarzem – jak brać lek?

mat. prasowe

Ketonal w mniejszej dawce jest dostępny w aptekach stacjonarnych i internetowych bez recepty. Oznacza to, że w razie wystąpienia dolegliwości bólowych można przyjmować go bez konsultacji z lekarzem. Trzeba jednak ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących dawkowania i przeciwwskazań, które są zawarte w ulotce.

Jak dawkować Ketonal bez recepty?

Ketonal jest lekiem przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Jego substancją czynną jest ketoprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Mechanizm jego działania polega na blokowaniu enzymu cyklooksygenazy (COX-1 i COX-2). Tym samym nie dochodzi do wydzielania prostaglandyn – substancji odpowiadających za stan zapalny w organizmie, którego objawem jest m.in. ból.

Od końca 2017 roku Ketonal jest dostępny bez recepty, co oznacza, że przed jego spożyciem nie trzeba konsultować się z lekarzem. Ma on postać twardych kapsułek, których w opakowaniu jest 10 lub 20. Jedna zawiera 50 mg ketoprofenu.

Lek bez recepty należy przyjmować zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce dołączonej do opakowania. Dawkowanie Ketonalu wygląda następująco: jednorazowo przyjmuje się jedną kapsułkę leku (50 mg ketoprofenu). W razie potrzeby można powtórzyć dawkę po upływie 8 godzin (w ciągu doby można przyjąć maksymalnie 150 mg ketoprofenu). Ketonal nie może być stosowany dłużej niż 5 dni. Jeżeli po upływie tego czasu nie nastąpi poprawa, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem.

Aby chronić błonę śluzową przewodu pokarmowego, zaleca się:
  • przyjmować Ketonal podczas jedzenia;
  • popić lek dużą ilością wody lub mleka (minimum pół szklanki);
  • nie popijać leku kawą, herbatą, napojem gazowanym ani sokiem;
  • razem z Ketonalem przyjąć lek osłonowy na żołądek (jeżeli został on wcześniej przepisany przez lekarza).

Ketonal nie może być przyjmowany z innymi lekami należącymi do grupy NLPZ. Błędne jest przekonanie, że zażycie dwóch leków jednocześnie zwiększy ich skuteczność lub przyspieszy proces leczenia. Nie należy po niego sięgać po spożyciu alkoholu.

Kiedy sięgnąć po Ketonal bez recepty?

Po Ketonal bez recepty można sięgnąć, gdy wystąpią dolegliwości bólowe o łagodnym lub umiarkowanym nasileniu. Lek bardzo dobrze sprawdza się w przypadku bólu głowy, zęba, układu kostno-stawowego, mięśni i dolegliwości menstruacyjnych.

W związku z tym, że Ketonal ma również działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, można stosować go podczas przeziębienia.

Ketonal Active jest ceniony przede wszystkim za szybkie działanie. Pierwsze efekty można odczuć już po ok. 30 minutach od połknięcia kapsułki. Maksymalne stężenie leku w surowicy krwi odnotowuje się natomiast mniej więcej po upływie 2 godzin.

Czy przyjmowanie Ketonalu bez recepty jest bezpieczne?

Wiele osób zastanawia się, czy przyjmowanie Ketonalu bez konsultacji z lekarzem jest bezpieczne. Nie ma powodów do obaw, jeżeli lek jest stosowany zgodnie z zaleceniami, czyli gdy:

  • przestrzegana jest dzienna dawka leku;
  • lek nie jest stosowany dłużej niż 5 dni;
  • nie stosują go osoby z przeciwwskazaniami.

Warto pamiętać, że Ketonal nie może być stosowany przez dzieci poniżej 15 roku życia, a także przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby uczulone na składniki leku, pacjentów z czynną chorobą wrzodową żołądka oraz ciężką niewydolnością serca, nerek lub wątroby.

Ketonal a koronawirus

Warto również pamiętać, że koronawirus nie ma wpływu na bezpieczeństwo stosowania Ketonalu. Przez pewien czas powielane były błędne informacje, według których leki z grupy NLPZ pogarszają przebieg choroby wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Zdementowała je Europejska Agencja ds. Leków. Zaleca ona, aby pacjenci i personel medyczny rozważyli wszystkie dostępne opcje leczenia i nie rezygnowali ze stosowania Ketonalu tam, gdzie jest to konieczne (oczywiście nadal trzymając się ustalonych dawek, wskazań i przeciwwskazań). Warto pamiętać, że nie pojawiły się również żadne badania naukowe, zgodnie z którymi ketoprofen i inne NLPZ mają negatywny wpływ na przebieg infekcji koronawirusem.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Polacy przyjmują do 2 mld tabletek rocznie!
Większość z nich to leki bez recepty.
Jesteśmy w europejskiej czołówce
Polacy przyjmują do 2 mld tabletek rocznie! Większość z nich to leki bez recepty. Jesteśmy w europejskiej czołówce Dzień Dobry TVN
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty?
Czy Ketonal jest dostępny bez recepty? TVN zdrowie
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Działanie Ketonalu - czy konsultacja z lekarzem jest konieczna?
Działanie Ketonalu - czy konsultacja z lekarzem jest konieczna? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?