Polub nas na Facebooku
Czytasz: Napary z czystka i tabletki antykoncepcyjne - czy to dobre połączenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Napary z czystka i tabletki antykoncepcyjne - czy to dobre połączenie?

Czystek

Fot: ArtesiaWells / gettyimages.com

Czystek i tabletki koncepcyjne to częste połączenie u młodych kobiet. Chociaż nie należy popijać tabletek antykoncepcyjnych naparem z czystka, to nie ma przeciwwskazań, by pić go o innej porze. Korzyści z regularnego picia czystka podczas kuracji antykoncepcyjnej mogą być znaczne!

Wśród młodych kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne często stosowane są suplementy czy napary z różnych ziół i roślin. Jedną z nich jest czystek, czyli roślina intensywnie wspomagająca układ odpornościowy. Jego właściwości oczyszczające organizm są porównywalne z zieloną herbatą. Nie wykazano groźnych interakcji pomiędzy czystkiem a tabletkami antykoncepcyjnymi.

Dowiedz się więcej: Czystek - właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania. Jak parzyć herbatę z czystka?

Czystek – co to za zioło?

Czystek jest niewielkim krzewem o różowych bądź białych kwiatach. Rośnie dziko na podłożu skalnym. Popularność zyskał już w starożytności, kiedy to uzyskiwano z niego miękką, lepką żywicę stosowaną w wielu różnych przypadłościach. Ma on liczne właściwości prozdrowotne, a mianowicie: działa antyoksydacyjnie, oczyszcza organizm, zapobiega zakrzepicy i chorobie niedokrwiennej serca, wpływa korzystnie na kondycję skóry i działa przeciwdrobnoustrojowo. Doskonale sprawdza się w okresie przeziębień i grypy, wspomagając walkę z drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Przy jakich dolegliwościach warto pamiętać o ziołach? Przekonajcie się:

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn.

Czystek a tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne to jedne z najpowszechniejszych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Jednak należy pamiętać, że zawarte w nim hormony, aby wywołać pożądany efekt, muszą zostać właściwie wchłonięte oraz zmetabolizowane. O tyle, o ile progesteron zawarty w tabletkach antykoncepcyjnych nie podlega mechanizmom wątrobowo-jelitowym, to jednak etynyloestradiol jako drugi składnik tabletek antykoncepcyjnych jak najbardziej. Dlatego na jego stężenie we krwi mają wpływ inne leki i produkty, w których metabolizmie bierze udział podjednostka cytochromu P450 w wątrobie.

Nie wykazano jak dotąd żadnych niekorzystnych interakcji pomiędzy czystkiem a tabletkami antykoncepcyjnymi. Należy jednak mieć na uwadze, że wszystkie preparaty ziołowe czy roślinne mogą mieć wpływ na metabolizm przyjmowanych leków. Dlatego też nie powinno się popijać tabletek antykoncepcyjnych np. naparem z czystka, ponieważ może to zaburzyć wchłanianie i metabolizm leku, a przez to osłabić antykoncepcyjne działanie. Jednak nie ma przeciwwskazań, by czystek pić o innej porze niż przyjęcie tabletki antykoncepcyjnej. Czystek może stanowić swego rodzaju profilaktykę zakrzepicy u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne ze względu na przeciwzakrzepowe działanie. Jednak nie prowadzono żadnych badań ani udowadniających przeciwzakrzepowe działanie czystka, ani jego korzystny wpływ na układ krążenia podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. W związku z tym nie ma żadnych danych na temat wpływu czystka na działanie tabletek antykoncepcyjnych.

W jakiej formie można spożywać czystek?

Najbardziej rozpowszechnioną formą spożycia czystka jest herbata. Susz, zawierający poza liśćmi także zmielone łodygi, może dawać bardziej gorzki posmak herbaty niż uzyskany z samych liści. Można również skorzystać z gotowych saszetek herbaty z czystka. Herbatę z czystka przygotowuje się jak standardową herbatę, czyli zalewa się torebkę bądź susz wrzątkiem i parzy około 5 minut. To właśnie w tej postaci czystek może wpłynąć korzystnie na układ krążenia, a regularnie stosowany może mieć korzystny wpływ na profilaktykę zakrzepicy.

Czy warto pić napary? Jak w przystępnej formie podać je dziecku? Zobaczcie:

Zobacz film: Jak podać dziecku napar? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czystek może być dostarczony do organizmu również poprzez inhalacje czy płukanki jamy ustnej. W tej formie z całą pewnością nie wejdzie w interakcje z tabletkami antykoncepcyjnymi. Doskonale jednak działa na infekcje górnych dróg oddechowych i zakażenia jamy ustnej.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
0
Polecamy
Herbata.
Jaka herbata jest zalecana dla dzieci, a jaka jest najlepsza na jesienne dni?
Herbata. Jaka herbata jest zalecana dla dzieci, a jaka jest najlepsza na jesienne dni? Dzień Dobry TVN
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości.
Jakie właściwości ma arktyczny korzeń?
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości. Jakie właściwości ma arktyczny korzeń? Dzień Dobry TVN
Pokrzywa – właściwości, zastosowanie i interakcje z lekami
Pokrzywa – właściwości, zastosowanie i interakcje z lekami TVN zdrowie
Melisa – właściwości, skutki uboczne i interakcje z antykoncepcją
Melisa – właściwości, skutki uboczne i interakcje z antykoncepcją TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty