Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym się zajmuje trener personalny? Jak wygląda jego praca?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym się zajmuje trener personalny? Jak wygląda jego praca?

Mężczyzna, który ćwiczy z trenerem personalnym

Fot: Robert Daly / gettyimages.com

Trener personalny w rzeczywistości pełni wiele funkcji. Jest to nie tylko osoba, która pracuje na siłowni i co godzinę rozpoczyna kolejną sesję treningową z następnym podopiecznym. Powinien być również dobrym motywatorem, co jest szczególnie ważne na pierwszym etapie, kiedy ciężko zauważyć efekt włożonej w ćwiczenia pracy.

Zdobycie kwalifikacji trenera personalnego wiąże się z koniecznością ukończenia odpowiedniego kursu. Często można jednak spotkać osoby zajmujące się zarobkowo prowadzeniem indywidualnych zajęć, które nie mają stosownych dokumentów. Dlatego warto upewnić się, czy dany trener posiada odpowiednie kwalifikacje.

Trener personalny – zawód czy hobby?

Trener personalny jest coraz popularniejszym zawodem. Na siłowniach i klubach fitness można zaobserwować rosnące zainteresowanie indywidualnymi zajęciami, dopasowanymi do potrzeb i celów danej osoby. Przed wyborem osobistego trenera warto dowiedzieć się, czy ma odpowiednie kwalifikacje. Niestety na siłowni często można spotkać osoby, które osiągnęły sukces w treningu czy danej dyscyplinie sportu i chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami, za odpowiednią opłatą. Tymczasem profesjonalny trener personalny przede wszystkim powinien mieć właściwe kwalifikacje – czasem jest to ważniejsze niż sukces sportowy.

Zobacz film i dowiedz się kiedy warto trenować z trenerem personalnym

Zobacz film: Czy warto ćwiczyć z trenerem personalnym? Źródło: 36,6.

Specjalistyczny kurs obejmuje zajęcia z anatomii, fizjologii i fizjoterapii, aby kandydat był świadomy zarówno wszystkich możliwości, jak i ograniczeń organizmu człowieka. Dopiero na kolejnym etapie poznaje elementy organizacji ćwiczeń, techniki ich wykonania i metody dopasowania pracy do indywidualnych potrzeb klienta. Ponieważ powinien być również nauczycielem, zostaje zaznajomiony z technikami właściwej motywacji. Musi umieć doradzić również w zakresie właściwej suplementacji, co wymaga wiedzy dietetycznej. Ponieważ jest to zawód bardzo indywidualny, ważna jest znajomość technik sprzedażowych i przedsiębiorczości. Etatowa praca na siłowni czy w klubie fitness wymaga także znajomości przepisów BHP.

Trener personalny – zarobki

Wbrew często spotykanym przekonaniom zarobki trenera personalnego są bardzo atrakcyjne. Zależą one od posiadanej opinii czy zamożności klientów, co często wiąże się z miejscem, w którym pracuje. Z pewnością jednak zapotrzebowanie na tego typu usługi ciągle rośnie. Zadowolony klient jest kluczem do sukcesu, dlatego bardzo ważne, zwłaszcza na początkowym etapie, są wzajemne polecenia. Dobre wejście do zawodu zapewnia ciągły napływ nowych klientów – tzw. poczta pantoflowa jest najlepszą formą reklamy, w którą nie trzeba inwestować dodatkowych środków. Za trening z trenerem personalnym trzeba zapłacić od 50 zł wzwyż.

Gdzie lepiej trenować - w domu czy na siłowni? Zobacz film i poznaj zdanie ekspertów

Zobacz film: Trening w domu czy na siłowni. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Dane, które są dostępne na portalach z ofertami pracy, pozwalają oszacować, że osoba, która dopiero zaczyna pracę w tym zawodzie, jest w stanie zarobić około 1500–2000 zł miesięcznie. Są to pieniądze otrzymywane na starcie – wraz z doświadczeniem na rynku możliwości finansowe rosną. Najpopularniejsi trenerzy personalni, pracujący w dużych miastach zarabiają znacznie więcej. Co równie ważne, zwłaszcza dla początkujących w tej branży, większość treningów osobistych odbywa się w godzinach porannych lub wieczornych, co daje możliwość podjęcia również innej pracy zarobkowej.

Czym zajmują się trenerzy personalni?

Trenerzy personalni prowadzą głównie indywidualne treningi. Praca polega nie tylko na obserwacji jak wykonywane są zadane ćwiczenia, ale prawdziwy specjalista wykracza też poza spotkania na siłowni. Rozpocznie od przeprowadzenia dokładnego wywiadu ze swoim potencjalnym podopiecznym. Na tej podstawie określa indywidualny plan treningowy. Jeśli widzi, że nie przynosi on rezultatów, jest w stanie na bieżąco go modyfikować. Dodatkowo musi zdawać sobie sprawę, że nie ma jednej metody treningowej, która sprawdzi się w przypadku każdej osoby. Ważne też, aby potrafił dopasować sposób przekazywania wiedzy. Trener personalny jest motywatorem i nauczycielem, a dodatkowo dietetykiem. Musi dopasować sposób odżywiania do potrzeb danej aktywności fizycznej i celu treningu. Często wymaga się od niego, aby był osobą wszechstronną – potrafił przeprowadzić zarówno zajęcia siłowe, jak i sesję crossfit czy cardio. Urozmaicony trening gwarantuje, że klient zostanie na dłużej.

Trener personalny online

Ponieważ wiele osób nie ma czasu na wizyty na siłowni, coraz popularniejsza staje się funkcja trenera personalnego online. Tego typu zajęcia mają wiele zalet. Konsultacje odbywają się za pośrednictwem internetu. W ten sposób ustalany jest plan treningowy czy odpowiednia dieta. Korzystający z tej usługi może ćwiczyć w domowym zaciszu, kiedy ma na to ochotę. Często dostaje dostęp do gotowych aplikacji treningowych i konsultuje jedynie bieżące postępy lub pojawiające się problemy.

Jeśli chodzi o sam zawód, to niewątpliwą zaletą, zakładając posiadanie rozbudowanej platformy z wieloma zestawami treningowymi, jest możliwość zgromadzenia znacznie większej liczby podopiecznych niż w przypadku zajęć prowadzonych indywidualnie na siłowni.

Co jeść przed i po treningu? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Co jeść kiedy trenujemy? Źródło: Fit bez męki i udręki.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
203
19
Polecamy
Kettlebell – dlaczego warto ćwiczyć z odważnikami?
Kettlebell – dlaczego warto ćwiczyć z odważnikami? TVN zdrowie
Jak właściwie prowadzić trening siłowy – podstawowe zasady
Jak właściwie prowadzić trening siłowy – podstawowe zasady TVN zdrowie
Trening wytrzymałościowy – w domu czy na siłowni?
Plan na trening wytrzymałościowy
Trening wytrzymałościowy – w domu czy na siłowni? Plan na trening wytrzymałościowy Dzień Dobry TVN
Asystentki – zawód wysokiego ryzyka?
Asystentki – zawód wysokiego ryzyka? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Mineralokortykoidy – hormony kory nadnerczy. Rola i preparaty
Mineralokortykoidy – hormony kory nadnerczy. Rola i preparaty
Pomidory – odmiany, wartości odżywcze, właściwości
Pomidory – odmiany, wartości odżywcze, właściwości
Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn
Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna wypadania włosów u kobiet i mężczyzn
Czarcie żebro – zastosowanie, właściwości i działanie
Czarcie żebro – zastosowanie, właściwości i działanie
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Dializa nerek – filtrowanie krwi poza organizmem: powikłania, rokowania i żywienie przy dializach
Dializa nerek – filtrowanie krwi poza organizmem: powikłania, rokowania i żywienie przy dializach