Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym są roztocza kurzu domowego i jak się ich skutecznie pozbyć?

Czym są roztocza kurzu domowego i jak się ich skutecznie pozbyć?

Zainteresował Cię ten artykuł?
roztocza

Fot.: ancrof / Getty Images

Roztocza kurzu domowego to mikroskopijne organizmy, które nas otaczają. Mierzą zaledwie 0,3 milimetra, przez co są niewidoczne gołym okiem. Są także stosunkowo niegroźne, chociaż spokrewnione są z pająkami i skorpionami. Jednak ich odchody mogą powodować alergie – kaszel, duszności, swędzenie i zaczerwienienie skóry, a nawet ataki astmy.

Roztocza kurzu domowego należą do rodziny pajęczaków. Ich pożywieniem jest złuszczony naskórek, dlatego największe stężenie roztoczy znajduje się tam, gdzie przebywamy najwięcej czasu – w sypialni. Zagnieżdżają się głównie w tkaninach – kocach, poduszkach, zasłonach, na dywanach i kanapach, a także w łóżku i pościeli. Szacuje się, że w materacu, na którym śpimy, może być od 100 tysięcy do 100 milionów roztoczy. Za pojawienie się alergii odpowiadają odchody roztoczy, których te produkują około 20 dziennie. Ponieważ roztocza żyją około 10 tygodni, to przez ten czas mamy nawet 2000 ich odchodów w domu!

Pajęczaki lubią ciepło (nie gorąco) i wilgoć, dlatego ich zwiększoną ilość w domu można zaobserwować w sezonie grzewczym. Jeśli masz alergię przez cały rok, a jej symptomy nasilają się podczas zimy – to za Twoje gorsze samopoczucie odpowiadają właśnie mikroskopijne roztocza.

Infografika: Objawy alergii na roztocza

Jak sobie pomóc?

Roztocza nie lubią wysokich temperatur, braku wilgoci, słońca i świeżego powietrza. Aby się ich pozbyć należy zachować w mieszkaniu czystość, odpowiednią temperaturę (20 stopni) oraz wilgotność nie przekraczającą 50 proc. Warto także zadbać o higienę snu. Pościel należy zmieniać raz w tygodniu i prać ją w temperaturze powyżej 60 stopni. Podobnie jest z zasłonami, kocami, a nawet kołdrami i poduszkami – je powinno się prać przynajmniej co pół roku. Materac, na którym śpimy powinien być regularnie czyszczony i odkurzany. 

Alergia a roztocza

Osoby uczulone na roztocza (właściwie na ich odchody) muszą szczególnie dbać o porządek. Jednak zwykłe odkurzanie nie wystarczy - pozbędziemy się kurzu, widocznego brudu, jak np. pył czy włosy, ale nie usuniemy w ten sposób mikroskopijnych organizmów zwierzęcych. Dlatego w walce z roztoczami najlepszym rozwiązaniem będzie oczyszczacz powietrza. 

Jaki oczyszczacz powinien mieć alergik? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy oczyszczacz powietrza posiada funkcję eliminacji odchodów roztoczy z powietrza. Plasmacluster, w którą wyposażone są sprzęty Sharp, jest technologią, dzięki której nie trzeba trzepać dywanów, zasłon czy pluszowych maskotek ani prać pościeli w bardzo wysokiej temperaturze, która sprawia, że materiał szybko się niszczy - klastry jonowe docierają wszędzie bez problemu i bez naszego zaangażowania rozkładając alergizujące białka. W ten sposób można łatwo pozbyć się odchodów roztoczy z domu.

Oczyszczacz powietrza KCG50

Fot: SHARP / Oczyszczacz powietrza KCG50


Głównym zadaniem oczyszczaczy powietrza jest pozbywanie się zanieczyszczeń. Jednak nowoczesne oczyszczacze pełnią także funkcję nawilżaczy powietrza, potrafią pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, bakterii, kurzu, pleśni, grzybów i alergenów. Oczyszczacze firmy Sharp, wyposażone w technologię Plasmacluster, oryginalne rozwiązanie Sharp oczyszczające powietrze z wykorzystaniem występujących naturalnie w naturze jonów dodatnich ujemnych. Jony Plasmacluster redukują 98% toluenu i 70% pentanonu, a technologia oczyszczania powietrza tą metodą usuwa 99% rozpylonych cząstek o rozmiarach rzędu 0,06 μm. W praktyce oznacza to, że usuwają z powietrza, a także mebli, tkanin, podłogi wszelkie nieczystości, także roztocza. Oczyszczacze Sharp posiadają filtry HEPA, mogą służyć także jako nawilżacze powietrza, ale to nie wszystkie ich funkcje. Proces nawilżania i oczyszczania powietrza jest kontrolowany na podstawie ilości nieczystości i zapachów, temperatury, wilgotności powietrza w pomieszczeniu.

Oczyszczacze są gotowe do pracy przez cały rok, nawet podczas naszej nieobecności w domu. Z całą pewnością sprawdzą się jako nowoczesne odkurzacze, które sprawią, że nasze mieszkania będą czyste, nie tylko wizualnie, a to bardzo ważne dla alergików. 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
296
33
Więcej na temat
Testy alergiczne z krwi ogólne i specyficzne: potwierdzanie alergii i wykrywanie alergenów
Testy alergiczne z krwi ogólne i specyficzne: potwierdzanie alergii i wykrywanie alergenów
Mapa smogu - jak sprawdzić, czy jesteśmy zagrożeni?
Mapa smogu - jak sprawdzić, czy jesteśmy zagrożeni?
Jak skutecznie zwalczyć kurz?
Jak skutecznie zwalczyć kurz?
Zobacz zapis czatu z dr Izabelą Kupryś-Lipińską. Dowiedz się więcej o alergii
Zobacz zapis czatu z dr Izabelą Kupryś-Lipińską. Dowiedz się więcej o alergii
Komentarze (0)
Nie przegap
Czy pranie w niskiej temperaturze zabija bakterie?
Czy pranie w niskiej temperaturze zabija bakterie? Reklama
Sposoby na użądlenie osy - czym okładać opuchliznę?
Sposoby na użądlenie osy - czym okładać opuchliznę?
Jakich produktów nie należy przechowywać w lodówce?
Jakich produktów nie należy przechowywać w lodówce? Reklama
Jak rozmrozić lodówkę?
Jak rozmrozić lodówkę? Reklama
Nadmierne pocenie się może być objawem choroby. Przyczyny i sposoby na nadmierne pocenie
Nadmierne pocenie się może być objawem choroby. Przyczyny i sposoby na nadmierne pocenie
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?