Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym są pluskwy? Czy ugryzienie pluskwy jest niebezpieczne?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym są pluskwy? Czy ugryzienie pluskwy jest niebezpieczne?

pluskwa kąski ludzkie ciało/ skórę

Fot. smuay / Getty Images

Pluskwy to owady, które powodują swędzące ugryzienia, a właściwie ukłucia skóry. Ugryzienie pluskwy niesie potencjalne ryzyko transmisji niektórych chorób z człowieka na człowieka, jednak to ryzyko jest właściwie znikome. 

Ugryzienia pluskwy domowej wywołują bardzo nasilony świąd. Niestety, podobnie jak w przypadku komara, bardzo często trudno jest uchwycić winowajcę. Dopiero po ukąszeniu pojawiają się plamka, zaczerwienienie, którym towarzyszy świąd, a czasem pieczenie. Pluskwy są mniej popularnymi insektami niż np. komary. Obecność pluskwy w domu wcale nie musi być oznaką braku czystości.

Czym jest pluskwa?

Pluskwa to owad mający owalny kształt, wydłużony i spłaszczony odwłok. W okolicy głowy ma czułki i włoski. Pluskwy nie mają skrzydeł, a ich pancerz jest niezwykle wytrzymały. Bardzo trudne jest zgniecenie tego owada. Pluskwy żywią się krwią, w tym oczywiście ludzką. Gryzą przede wszystkim w okolicach nieowłosionej, odkrytej skóry. Największą aktywność wykazują w nocy, choć oczywiście za pożywieniem opuszczają kryjówki również w ciągu dnia. Twierdzenie, że pluskwy biorą się z brudu, to mit. Oczywiście zaniedbania higieniczne sprzyjają szerzeniu się wszelkiego rodzaju insektów, jednak akurat pluskwy nie radzą sobie zbyt dobrze na zanieczyszczonych powierzchniach. Do domu można przynieść je w ubraniu, w bagażu. Pluskwy lubią bytować w meblach. Wchodzą również w wąskie otwory, chowają się w zgięciach materiałów, między książkami, w listwach podłogowych, w pościeli czy w szparach łóżek. Rzadko zdarzają się masowe inwazje. Częściej są to pojedyncze osobniki w różnych częściach domu, które trudno zlokalizować, a o ich obecności świadczą dopiero ugryzienia na ciele.

Ugryzienie pluskwy

Ugryzienie pluskwy jest bardzo nieprzyjemne, ponieważ jego efektem jest wystąpienie nasilonego świądu. Do ugryzienia dochodzi najczęściej w nocy i głównie na nieowłosionych partiach skóry. Zmiana puchnie mniej niż bąbel znany z ugryzienia komara, ponadto podczas drapania pojawia się dużo szybciej ból. Zmiany mogą wypełniać się płynem surowiczym, jeśli są zbyt mocno drażnione. Najczęściej pluskwy gryzą w odsłonięte partie ciała, czyli na rękach, nogach, w okolicach twarzy, na szyi. Ugryzienie, a właściwie ukłucie, pluskwy nie musi być pojedyncze. Czasami ślady układają się po dwa lub trzy w jednej linii. W wyniku ugryzienia dochodzi do reakcji organizmu na substancje wstrzykiwane przez pluskwę, co wywołuje typowe objawy, jak obrzęk, zaczerwienienie i świąd. Ostra reakcja alergiczna występuje bardzo rzadko.

Powikłania po ukąszeniu pluskwy

Pluskwy nie są bezpośrednio odpowiedzialne za żadne jednostki chorobowe. Oczywiście istnieje pewne ryzyko transmisji wielu zakażeń przez owady żywiące się krwią człowieka, jednak pluskwa nie jest uznawana za pośrednika żadnej z nich. Częściej dochodzi do nadkażeń zmian uszkodzonych na skutek drapania ugryzionych miejsc.

Komary przyciągają pewne czynniki - jak np. grupa krwi, zapach potu, ciemne kolory. Jak można się przed nimi uchronić? Polecamy Wam film:

Zobacz film: Związek między grupą krwi a ukąszeniami przez insekty. Co przyciąga a co odstrasza komary? Źródło: Dzień Dobry TVN 

Polecamy: Uczulenie na komary – jakie są objawy? Jak zmniejszyć opuchliznę?

Co na ugryzienia pluskwy?

Aby zminimalizować świąd, należy stosować takie preparaty, jak fenistil, czyli miejscowe środki łagodzące świąd. Są to te same substancje, które stosuje się po ugryzieniach przez inne owady, np. komary. Ślady po ukąszeniach, jeśli nie są powikłane nadkażeniem czy istotnym uszkodzeniem, ustępują po kilku dniach samoistnie.

Jeśli pluskwy występują pojedynczo, może być trudno je zlokalizować, a masowe inwazje zdarzają się niezmiernie rzadko. W przypadku rozpoznania pluskiew, należy dokładnie oczyścić całe pomieszczenie. Trzeba wyprać całą pościel, wyczyścić zabawki, posprawdzać odzież. Do odpluskwiania powierzchni stosuje się również specjalne środki owadobójcze do nabycia w sklepach z chemią gospodarczą. Ważne, by środek dotarł do wszelkich podejrzanych zakamarków. Są również różne detektory i wabiki dla pluskiew, które je wyłapują i unieruchamiają. Wśród domowych sposobów walki z pluskwami, poza praniem wszelkich materiałów, ubrań, firan czy pościeli, istotnym elementem jest też prasowanie. Niszczy się w ten sposób złożone jaja pluskiew. Można również wynająć firmę zewnętrzną, która pomoże w walce z pluskwami.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
133
22
Polecamy
Pluskwa.
Jak rozpoznać ugryzienia przez pluskwy i jak sobie z nimi radzić?
Pluskwa. Jak rozpoznać ugryzienia przez pluskwy i jak sobie z nimi radzić? TVN zdrowie
Ugryzienie przez pluskwę domową – objawy, leczenie i powikłania
Ugryzienie przez pluskwę domową – objawy, leczenie i powikłania Dzień Dobry TVN
Jak sprawdzić, czy w mieszkaniu są pluskwy?
Rozpoznawanie i zwalczanie pluskiew krok po kroku
Jak sprawdzić, czy w mieszkaniu są pluskwy? Rozpoznawanie i zwalczanie pluskiew krok po kroku Dzień Dobry TVN
Ugryzienie pchły ludzkiej, psiej czy kociej.
Objawy i leczenie
Ugryzienie pchły ludzkiej, psiej czy kociej. Objawy i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty