Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym są odciski na stopach? Jak pozbyć się odcisków na stopach?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym są odciski na stopach? Jak pozbyć się odcisków na stopach?

Odciski na stopach

Fot: Gajus / gettyimages.com

Odciski na stopach to powszechnie występujący, bolesny i nawracający problemem. Są efektem nadmiernego rogowacenia naskórka. Ich główną przyczyną jest noszenie nieodpowiedniego obuwia. W większości przypadków leczone są domowymi sposobami.

Odciski na stopach nie należą do rzadkości. Oprócz tego, że stanowią problem estetyczny, to nieleczone są źródłem bólu i mogą odpowiadać za stan zapalny. Najczęściej są wynikiem noszenia niewygodnych, zbyt ciasnych lub za luźnych butów. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje odcisków – nagniotki i modzele, przy czym pierwsze najczęściej rozwijają się na palcach, a drugie na podeszwie stopy. Odciski mogą powstawać też między palcami stóp w wyniku ich wzajemnego pocierania się podczas chodzenia.

Czym są odciski na stopach i co je wywołuje?

Odciski na stopach to warstwa obumarłego, zrogowaciałego naskórka, która powstaje wskutek długotrwałego tarcia lub nacisku wywieranego na skórę. Grupą szczególnie narażoną na odciski są sportowcy, osoby otyłe i kobiety chodzące w butach na wysokim obcasie, wąskich w czubie lub zbyt luźnych. Do powstania odcisków na stopie predysponuje nieprawidłowa budowa stopy (np. płaskostopie, wysokie podbicie, zdeformowane i krzywe palce, nierówności kostne) i niewłaściwa motoryka poruszania się. Przyczynami odcisków są: słabe ukrwienie stóp, uszkodzenie gruczołów potowych, blizny i brodawki na stopach, ciężka praca fizyczna i długotrwałe stanie na nogach.

Zobacz film: Jak prawidłowo pielęgnować stopy? Źródło: Stylowy Magazyn.

Rodzaje odcisków na stopie

Najczęściej występującym rodzajem odcisku na stopie są modzele. Zmiany te lokalizują się przeważnie z boku ostatniego palca stopy, podstawie palucha, przodostopiu i pięcie. Są to płaskie, dość miękkie, obszerne skupiska zrogowaciałego naskórka. Z kolei nagniotki to odciski, które mogą być twarde (pojawiają się na wyniosłościach kostnych) lub miękkie (występują najczęściej między palcami stóp). Mają formę sterczących i okrągłych narośli.

Częściej występują na kościstych stopach, gdzie brak podściółki. W wyniku stanu zapalnego pojawia się odcisk na stopie z korzeniem. W centralnej części formuje się czop rogowy, który przybiera zazwyczaj postać stożka. Zakończony jest ostrym wierzchołkiem, który skierowany w głąb skóry może podrażniać zakończenia nerwowe i stanowić źródło napadowego bólu utrudniającego poruszanie się.

Jak pozbyć się odcisków na stopach domowymi sposobami?

Jeśli odcisk na stopie jest niewielki, można go leczyć samodzielnie. Przede wszystkim trzeba zrezygnować z niewygodnych butów, obcisłych skarpet i rajstop. Ważne jest noszenie obuwia nieuciskającego, miękkiego, skórzanego, dobrze dopasowanego, które uniemożliwi przesuwanie się stóp podczas chodzenia. Warto skorzystać z poduszeczek do obuwia, które sprawiają, że but staje się wygodniejszy, a stopa czuje się bardziej komfortowo. Najlepiej zakładać gładkie bawełniane skarpety, które chronią przed wilgocią i grzybicą stóp.

Naturalne sposoby na odciski na stopach stanowią: aplikowanie maści nagietkowej, moczenie stóp w wodzie z solą, sokiem z cytryny lub sodą oczyszczoną, wcieranie w odcisk olejku rycynowego, okłady z kwasu chlebowego i przykładanie wilgotnej saszetki po herbacie. Moczenie nóg w naparze z rumianku złagodzi dyskomfort i zmiękczy twardy naskórek. Do jego przyrządzenia stosuje się 4 łyżki stołowe rumianku i litr wody. Doskonałym sposobem na zmiękczenie naskórka i usunięcie odcisku jest okład na bazie miąższu z pomidora.

Pozytywne efekty przynosi mikstura z czosnku i oliwy z oliwek. Ząbek czosnku przeciska się przez praskę i miesza z łyżką oliwy z oliwek. Mieszankę nakłada się na odcisk i owija bandażem. Opatrunek pozostawia się na całą noc, a rano dokładnie zmywa. Dobrym rozwiązaniem jest też moczenie stóp w wywarze z płatków owsianych. Wystarczy 2 szklanki płatków owsianych zagotować w 4 litrach wody i lekko przestudzić.

Zobacz film: Budowa i funkcje skóry. Źródło: 36,6.

Co stosować na odciski na stopach?

Sposobem na odciski na stopach jest ich właściwa pielęgnacja. W sprzedaży znajdują się specjalne kremy nawilżające na odciski. Należy je stosować codziennie na noc. Zapewnią one natłuszczenie, zmiękczenie, wygładzenie oraz zredukują zgrubienia i zrogowacenia skóry. W ich składzie można znaleźć m.in. składniki natłuszczające, takie jak masło kakaowe i shea, oleje roślinne oraz składniki złuszczające, w tym głównie mocznik i kwas salicylowy. Zrogowaciałą skórę powinno się systematycznie usuwać tarką lub pumeksem do stóp (wcześniej należy wymoczyć stopy w wodzie z solą lub mydłem) lub stosować peeling. Odcisków nie powinno się ścinać nożyczkami, bo może to doprowadzić do zakażenia.

Jak usunąć odciski na stopach?

Jeśli domowe sposoby walki z odciskami nie przynoszą efektów, można skorzystać z dostępnych bez recepty w aptekach preparatów na odciski. Niekiedy wystarczy umycie stopy i przyklejenie specjalnego plastra na odciski, który zawiera kwas salicylowy. Stosuje się też płyny, maści i żele. Należy jednak uważać, aby nie doprowadzić do nadmiernego rozmiękczenia zmienionej chorobowo i sąsiadującej z nią zdrowej skóry, co podnosi ryzyko rozwoju infekcji. Wokół odcisku najbezpieczniej zastosować maść ochronną, np. maść cynkową.

Duże i bolące odciski na stopie najlepiej skonsultować z podologiem. Odciski na stopach usuwa się w salonie kosmetycznym albo gabinecie chirurgicznym. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Dotyczy wyłącznie zrogowaciałego naskórka, a jednorazowo usuwana jest tylko jedna zmieniona chorobowo warstwa. Zabieg wykonywany jest za pomocą gumowego frezu z nakładką ścierną, po uprzednim zmiękczeniu skóry w wanience z solą kosmetyczną. Trwa około 1,5 godziny. Powstałą po nim ranę zakleja się plastrem.

Odcisk spowodowany nieprawidłową motoryką chodu leczy się dodatkowo, podejmując odpowiednią gimnastykę. Z kolei odciskom wywołanym zaburzeniami budowy stopy zapobiega się, używając wkładek ortopedycznych.

Bibliografia:

1. Kwieciński A., Choroby stóp, „Farmaceutyczny Przegląd Naukowy”, 2007; 7-8: 56-58.

2. Ziaja D., Sznapka M., Koczy B., Vademecum Podologii, Gdańsk, Via Medica, 2015.

3. Drzażdżyńska A., Pokaż swoje stopy już teraz pomyśl o letnich sandałach, „Zdrowe Nogi”, 2007; 1(14): 1-2.

4. Marcinkiewicz M., Zadbane stopy latem, „Farmacja praktyczna”, 2015; 7-8: 19-20.

5. Małek E., Pielęgnowanie kończyn dolnych, Radom, Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, 2006.

Zobacz film: Grzybica stóp i paznokci. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
11
4
Polecamy
Jak usunąć nagniotki na stopach?
Specjalistyczne i domowe sposoby
Jak usunąć nagniotki na stopach? Specjalistyczne i domowe sposoby TVN zdrowie
Odciski na stopach – przyczyny powstawania, leczenie, profilaktyka 
Odciski na stopach – przyczyny powstawania, leczenie, profilaktyka  TVN zdrowie
Żółte pięty – o czym mogą świadczyć i jak sobie z nimi poradzić?
Żółte pięty – o czym mogą świadczyć i jak sobie z nimi poradzić? Dzień Dobry TVN
Domowy sposób na odciski – jak szybko pozbyć się odcisków?
Domowy sposób na odciski – jak szybko pozbyć się odcisków? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?