Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym są i o czym świadczą prążki oligoklonalne? Normy badania
menu
Polub nas na Facebooku

Czym są i o czym świadczą prążki oligoklonalne? Normy badania

Próbki krwi do badania

Fot: Andrew Brookes / gettyimages.com

Prążki oligoklonalne to białka, które znajdują się w płynie mózgowo-rdzeniowym, kiedy zostanie naruszona bariera krew-mózg. Ich obecność w badanym materiale wskazuje na jedno z zaburzeń neurologicznych: stwardnienie rozsiane, zapalenie mózgu lub boreliozę. Aby wykonać badanie, konieczne jest nakłucie lędźwiowe.

Bariera krew-mózg to fizjologiczna struktura obejmująca procesy biochemiczne, które uniemożliwiają przedostawanie się niektórych substancji z krwi do tkanki mózgowej, a tym samym ochraniają układ nerwowy przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Właściwości te wynikają z odmiennej budowy komórek, które tworzą śródbłonek naczyń włosowatych w mózgu. Kiedy bariera krew-mózg zostanie naruszona w wyniku zaburzeń neurologicznych, w płynie mózgowo-rdzeniowym pojawiają się prążki oligoklonalne.

Czym są prążki oligoklonalne?

Prążki oligoklonalne są białkami należącymi do frakcji immunoglobulin klasy IgG. Ich obecność w płynie mózgowo-rdzeniowym lub surowicy krwi świadczy o wytwarzaniu tych przeciwciał przez ośrodkowy układ nerwowy, a tym samym o zaburzeniach lub chorobach tego układu:

Redakcja poleca:
Sok z rokitnika – właściwości, sposób przygotowania, przeciwwskazania
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia
Bezoary – przyczyny powstawania, objawy i leczenie
  • kile układu nerwowego,
  • zapaleniu mózgu,
  • ostrych zakażeniach wirusowych i bakteryjnych ośrodkowego układu nerwowego,
  • zapaleniu nerwu wzrokowego oraz innych nerwów czaszkowych,
  • toczniu rumieniowatym układowym,
  • zespole Guillaina-Barrego,
  • chłoniaku ośrodkowego układu nerwowego.

Prążki oligoklonalne w płynie mózgowo-rdzeniowym pojawiają się, kiedy z jakiegoś powodu zostanie naruszona bariera krew-mózg. Oznaczenie ich poziomu całkowitego jest przydatnym narzędziem diagnostycznym, zwłaszcza u pacjentów z podejrzeniem stwardnienia rozsianego. Często stanowią one podstawę rozpoznania tej jednostki chorobowej.

Z czego zbudowana jest krew i co można wyczytać z morfologii? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Z czego składa się krew? Źródło: Getty Images / iStock

Jak wygląda badanie na obecność prążków oligoklonalnych?

Prążki oligoklonalne bada się w płynie mózgowo-rdzeniowym lub surowicy krwi. W pierwszym przypadku w celu pobrania materiału do analizy konieczne jest wykonanie nakłucia lędźwiowego (punkcji lędźwiowej), natomiast w drugim pacjent oddaje w laboratorium niewielką próbkę krwi z żyły łokciowej.

Pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego polega na wprowadzeniu cienkiej, długiej igły do przestrzeni podpajęczynówkowej kręgosłupa, między 4 a 5 kręg w odcinku lędźwiowym. Miejsce wkłucia uniemożliwia uszkodzenie rdzenia kręgowego, ponieważ w tym miejscu znajduje się jego koniec. Pacjent podczas badania znajduje się w pozycji leżącej na boku, z nogami maksymalnie podciągniętymi pod brodę. Lekarz wyznacza punkt wprowadzenia igły i dezynfekuje skórę, a następnie nanosi na nią miejscowy środek znieczulający. Po wkłuciu płyn mózgowo-rdzeniowy zaczyna powoli wyciekać do probówki. Po zakończeniu badania zakładany jest opatrunek.

Pobrany materiał jest następnie analizowany pod kątem występowania w nim prążków oligoklonalnych. Najczęściej bada się jednocześnie płyn mózgowo-rdzeniowy i surowicę krwi. Oznaczany jest poziom całkowity prążków oligoklonalnych, a niekiedy wykonuje się także elektroforezę białek, czyli ich rozdział na konkretne frakcje.

O czym świadczą prążki oligoklonalne?

Prążki oligoklonalne w płynie mózgowo-rdzeniowym i surowicy krwi świadczą o tym, że w tkance mózgowej trwa proces immunologiczny. Najczęściej ich obecność świadczy o zachorowaniu na stwardnienie rozsiane, jednak spotyka się je także u chorych na inne schorzenia ośrodkowego układu nerwowego.

U zdrowych osób w płynie mózgowo-rdzeniowym nie występują prążki oligoklonalne. Norma wynosi więc 0. Stwierdzenie przynajmniej dwóch prążków jest wynikiem nieprawidłowym i świadczy o chorobie. W takim przypadku konieczne jest rozszerzenie diagnostyki o inne badania laboratoryjne i obrazowe. Natomiast jeden prążek oligoklonalny w płynie mózgowo-rdzeniowym oznacza początkowe stadium procesu patologicznego. Jest to sytuacja, która zdarza się rzadko.

Prążki oligoklonalne w stwardnieniu rozsianym (SM) występują u około 90% chorych. Często więc ich obecność w płynie mózgowo-rdzeniowym (przy jednoczesnym występowaniu objawów) stanowi podstawę do postawienia diagnozy. Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą, zapalną chorobą demielinizacyjną ośrodkowego układu nerwowego. W jej przebiegu dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia tkanki nerwowej w mózgu. Schorzenie dotyczy przede wszystkim osób młodych – najwięcej zachorowań stwierdza się między 20 a 40 rokiem życia. Uważa się, że jej przyczyną jest błędna odpowiedź układu immunologicznego na własne komórki nerwowe.

Prążki oligoklonalne w boreliozie

Prążki oligoklonalne mogą świadczyć także o zachorowaniu na boreliozę. Aby postawić diagnozę, należy stwierdzić ich obecność w płynie mózgowo-rdzeniowym oraz swoiste immunoglobuliny klasy IgM i IgG w surowicy krwi przeciwko Borrelii burgdorferii. Przeciwciała bada się metodą ELISA, która wymaga potwierdzenia metodą Western-blot. Na chorobę wskazuje także ukąszenie kleszcza odnotowane w wywiadzie lub rumień wędrujący.

Bibliografia:

1. J. Losy, Diagnostyka różnicowa w stwardnieniu rozsianym, [w:] „Polski Przegląd Neurologiczny”, 2008, tom 4, supl. A.

2. J. Zajkowska, W. Drozdowski, Neuroborelioza – trudności diagnostyczne, [w:] „Neurologia po Dyplomie” 2013; 8 (1), s. 6–15.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
94
9
Polecamy
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu 
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu  Dzień Dobry TVN
Morfologia krwi – co mówią wyniki?
Morfologia krwi – co mówią wyniki? Dzień Dobry TVN
Neuroborelioza – jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?
Neuroborelioza – jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie? TVN zdrowie
Czym jest odczyn Waalera-Rosego?
Kiedy wykonuje się badanie OWR?
Czym jest odczyn Waalera-Rosego? Kiedy wykonuje się badanie OWR? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty