Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym są guzki krwawnicze odbytu? Przyczyny i leczenie farmakologiczne hemoroidów

Czym są guzki krwawnicze odbytu? Przyczyny i leczenie farmakologiczne hemoroidów

hemoroidy

Fot.: ruigsantos / stock.adobe.com

Guzki krwawnicze odbytu to właściwa nazwa hemoroidów. Powstają zwłaszcza u osób, które stosują nieprawidłową dietę i prowadzą siedzący tryb życia. Dają o sobie znać poprzez świąd i pieczenie, a niekiedy również krwawienie z okolic odbytu.

Guzki krwawnicze odbytu powstają w wyniku poszerzenia naczyń żylnych w obrębie odbytnicy oraz zwiększenia się ciśnienia krwi wewnątrz nich. Na pewnym etapie hemoroidy mogą wymagać leczenia operacyjnego. Związane z nimi dolegliwości można złagodzić maściami i przy pomocy czopków.

Zobaczcie, jak nie dopuścić do powstania hemoroidów:

Zobacz film: Co zrobić, aby uniknąć hemoroidów? Źródło: 36,6

Guzki krwawnicze odbytu – ICD 10

Guzki krwawnicze odbytu w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD 10 mają symbol I84. Pod oznaczeniem I kryją się choroby układu krążenia, natomiast sama liczba 84 w przypadku guzków krwawniczych odbytu dzieli się na kilka innych podpunktów, które charakteryzują poszczególne warianty choroby:

 • I84.1 – wewnętrzne z innymi powikłaniami,
 • I84.2 – wewnętrzne bez powikłań,
 • I84.3 – zewnętrzne zakrzepowe,
 • I84.4 – zewnętrzne z innymi powikłaniami,
 • I84.5 – zewnętrzne bez powikłań,
 • I84.6 – pozostałość skórna pochodzenia krwawniczego (odbytu lub odbytnicy),
 • I84.7 – nieokreślone guzy zakrzepowe,
 • I84.8 – nieokreślone guzy z innymi powikłaniami,
 • I84.9 – nieokreślone guzy bez powikłań.

Według innego podziału guzki dzielą się na 4 stopnie:

 • guzki krwawnicze I stopnia – uwidaczniają się wyłącznie w badaniu anoskopowym,
 • guzki krwawnicze II stopnia – uwalniają się z kanału odbytu podczas parcia, natomiast po zakończeniu wypróżnienia wracają do naturalnego umiejscowienia,
 • guzki krwawnicze III stopnia – wypadają z kanału odbytu w czasie parcia, wymagają odprowadzenia do naturalnej pozycji,
 • guzki krwawnicze IV stopnia – nie da się ich odprowadzić samodzielnie, występują z zakrzepami, obrzękami i martwicą.

Guzki krwawnicze odbytu – charakterystyka

Guzki krwawnicze są strukturami naczyniowymi umiejscowionymi w kanale odbytu. Ich zadaniem jest ułatwienie kontroli podczas oddawania stolca. Problematyczny jest ich stan patologiczny zwany hemoroidami lub chorobą hemoroidalną. W takim przypadku stają się one nabrzmiałe, czemu towarzyszy im także stan zapalny.

Choroba związana z hemoroidami ma różne objawy. Zarówno postać, jak i stopień ich nasilenia zależą od tego, czy obecne są hemoroidy zewnętrzne czy wewnętrzne.

W przypadku hemoroidów zewnętrznych objawów jest zazwyczaj niewiele. Jednymi z najbardziej dotkliwych w ich przypadku jest uciążliwy i silny ból w okolicy odbytu połączony z obrzękiem, jeśli wystąpi zakrzep. Wewnętrzne guzki krwawnicze odbytu natomiast dają dolegliwości takie jak bezbolesne krwawienie z odbytu, najczęściej podczas wypróżnień bądź bezpośrednio po nich.

Wśród przyczyn powstawania choroby związanej z guzkami krwawniczymi odbytu wyróżnia się głównie zaparcia oraz inne czynniki, które powodują wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Z hemoroidami zmagają się często kobiety w ciąży oraz osoby, które przez siedzący tryb życia wywołany m.in. pracą biurową lub długim podróżowaniem nie prowadzą regularnej aktywności fizycznej. Guzki powstają także czasami w wyniku jazdy na rowerze lub jazdy konnej oraz związanych z tym urazów okolicy odbytnicy.

Skąd się biorą hemoroidy? Zobaczcie:

Zobacz film: Skąd się biorą hemoroidy? Źródło: 36,6

Jakie objawy dają guzki krwawnicze odbytu?

Z guzkami krwawniczymi odbytu najczęściej ma się do czynienia w przypadku wystąpienia kilku charakterystycznych objawów. Należą do nich: swędzenie odbytu, śladowe ilości krwi podczas wypróżnień (widoczne na papierze toaletowym) i uczucie niepełnego wypróżnienia. Może wystąpić podrażnienie śluzówki i pojawić się specyficzna wydzielina – to z kolei prowadzi do stanu zapalnego. Guzki mogą być wyczuwalne przy dotyku.

Guzki krwawnicze odbytu – diagnostyka i leczenie

Diagnostykę guzków przeprowadza proktolog. Badana osoba musi przybrać pozycję leżącą lub klęczącą z łokciami podpartymi na kozetce. Lekarz dokonuje rozpoznania przy pomocy palca, a pełny obraz choroby daje badanie wziernikiem.

Leczenie guzków krwawniczych odbytu w niewielkim stadium rozwoju polega na wprowadzeniu do codziennego jadłospisu większej liczby produktów bogatych w błonnik. Znajduje się on w kaszach, ryżu, żytnim pieczywie oraz wielu warzywach i owocach. Wskazane jest także picie 2 litrów wody dziennie, aby uniknąć odwodnienia. Ważna jest przy tym regularna aktywność fizyczna.

Cięższe postacie guzków, które pojawiają się mimo leczenia zachowawczego, wymagają bardziej inwazyjnych metod leczenia. Jednym z takich zabiegów jest ich podwiązanie, które jest stosowane w hemoroidach II, III i IV stopnia. Elastyczna gumka zakładana jest na wewnętrzny żylak w celu odcięcia dopływu krwi. Inną formą leczenia jest skleroterapia, która polega na wstrzyknięciu środka, który zamyka ściany naczynia krwionośnego i powoduje skurczenie się guzka. Poważniejsze metody chirurgiczne stosowane są, kiedy te proste zabiegi nie dają rezultatów.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
140
10
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik
Jak ułatwić sobie sprzątanie? Zobacz nasz poradnik Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Latem alergikom dokuczają nie tylko pyłki. Jak pozbyć się bakterii?
Latem alergikom dokuczają nie tylko pyłki. Jak pozbyć się bakterii? Materiał sponsorowany
Dieta 5:2, czyli dieta dr Mosleya – jak ją prawidłowo stosować? Przykładowy jadłospis
Dieta 5:2, czyli dieta dr Mosleya – jak ją prawidłowo stosować? Przykładowy jadłospis
Wysoki puls: co oznacza i kiedy występuje?
Wysoki puls: co oznacza i kiedy występuje?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?