Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym są guzki krwawnicze odbytu? Przyczyny i leczenie farmakologiczne hemoroidów
menu
Polub nas na Facebooku

Czym są guzki krwawnicze odbytu? Przyczyny i leczenie farmakologiczne hemoroidów

hemoroidy

Fot.: ruigsantos / stock.adobe.com

Guzki krwawnicze odbytu to właściwa nazwa hemoroidów. Powstają zwłaszcza u osób, które stosują nieprawidłową dietę i prowadzą siedzący tryb życia. Dają o sobie znać poprzez świąd i pieczenie, a niekiedy również krwawienie z okolic odbytu.

Guzki krwawnicze odbytu powstają w wyniku poszerzenia naczyń żylnych w obrębie odbytnicy oraz zwiększenia się ciśnienia krwi wewnątrz nich. Na pewnym etapie hemoroidy mogą wymagać leczenia operacyjnego. Związane z nimi dolegliwości można złagodzić maściami i przy pomocy czopków.

Zobaczcie, jak nie dopuścić do powstania hemoroidów:

Zobacz film: Co zrobić, aby uniknąć hemoroidów? Źródło: 36,6

Guzki krwawnicze odbytu – ICD 10

Guzki krwawnicze odbytu w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD 10 mają symbol I84. Pod oznaczeniem I kryją się choroby układu krążenia, natomiast sama liczba 84 w przypadku guzków krwawniczych odbytu dzieli się na kilka innych podpunktów, które charakteryzują poszczególne warianty choroby:

 • I84.1 – wewnętrzne z innymi powikłaniami,
 • I84.2 – wewnętrzne bez powikłań,
 • I84.3 – zewnętrzne zakrzepowe,
 • I84.4 – zewnętrzne z innymi powikłaniami,
 • I84.5 – zewnętrzne bez powikłań,
 • I84.6 – pozostałość skórna pochodzenia krwawniczego (odbytu lub odbytnicy),
 • I84.7 – nieokreślone guzy zakrzepowe,
 • I84.8 – nieokreślone guzy z innymi powikłaniami,
 • I84.9 – nieokreślone guzy bez powikłań.

Według innego podziału guzki dzielą się na 4 stopnie:

 • guzki krwawnicze I stopnia – uwidaczniają się wyłącznie w badaniu anoskopowym,
 • guzki krwawnicze II stopnia – uwalniają się z kanału odbytu podczas parcia, natomiast po zakończeniu wypróżnienia wracają do naturalnego umiejscowienia,
 • guzki krwawnicze III stopnia – wypadają z kanału odbytu w czasie parcia, wymagają odprowadzenia do naturalnej pozycji,
 • guzki krwawnicze IV stopnia – nie da się ich odprowadzić samodzielnie, występują z zakrzepami, obrzękami i martwicą.

Guzki krwawnicze odbytu – charakterystyka

Guzki krwawnicze są strukturami naczyniowymi umiejscowionymi w kanale odbytu. Ich zadaniem jest ułatwienie kontroli podczas oddawania stolca. Problematyczny jest ich stan patologiczny zwany hemoroidami lub chorobą hemoroidalną. W takim przypadku stają się one nabrzmiałe, czemu towarzyszy im także stan zapalny.

Choroba związana z hemoroidami ma różne objawy. Zarówno postać, jak i stopień ich nasilenia zależą od tego, czy obecne są hemoroidy zewnętrzne czy wewnętrzne.

W przypadku hemoroidów zewnętrznych objawów jest zazwyczaj niewiele. Jednymi z najbardziej dotkliwych w ich przypadku jest uciążliwy i silny ból w okolicy odbytu połączony z obrzękiem, jeśli wystąpi zakrzep. Wewnętrzne guzki krwawnicze odbytu natomiast dają dolegliwości takie jak bezbolesne krwawienie z odbytu, najczęściej podczas wypróżnień bądź bezpośrednio po nich.

Wśród przyczyn powstawania choroby związanej z guzkami krwawniczymi odbytu wyróżnia się głównie zaparcia oraz inne czynniki, które powodują wzrost ciśnienia wewnątrz jamy brzusznej. Z hemoroidami zmagają się często kobiety w ciąży oraz osoby, które przez siedzący tryb życia wywołany m.in. pracą biurową lub długim podróżowaniem nie prowadzą regularnej aktywności fizycznej. Guzki powstają także czasami w wyniku jazdy na rowerze lub jazdy konnej oraz związanych z tym urazów okolicy odbytnicy.

Skąd się biorą hemoroidy? Zobaczcie:

Zobacz film: Skąd się biorą hemoroidy? Źródło: 36,6

Jakie objawy dają guzki krwawnicze odbytu?

Z guzkami krwawniczymi odbytu najczęściej ma się do czynienia w przypadku wystąpienia kilku charakterystycznych objawów. Należą do nich: swędzenie odbytu, śladowe ilości krwi podczas wypróżnień (widoczne na papierze toaletowym) i uczucie niepełnego wypróżnienia. Może wystąpić podrażnienie śluzówki i pojawić się specyficzna wydzielina – to z kolei prowadzi do stanu zapalnego. Guzki mogą być wyczuwalne przy dotyku.

Guzki krwawnicze odbytu – diagnostyka i leczenie

Diagnostykę guzków przeprowadza proktolog. Badana osoba musi przybrać pozycję leżącą lub klęczącą z łokciami podpartymi na kozetce. Lekarz dokonuje rozpoznania przy pomocy palca, a pełny obraz choroby daje badanie wziernikiem.

Leczenie guzków krwawniczych odbytu w niewielkim stadium rozwoju polega na wprowadzeniu do codziennego jadłospisu większej liczby produktów bogatych w błonnik. Znajduje się on w kaszach, ryżu, żytnim pieczywie oraz wielu warzywach i owocach. Wskazane jest także picie 2 litrów wody dziennie, aby uniknąć odwodnienia. Ważna jest przy tym regularna aktywność fizyczna.

Cięższe postacie guzków, które pojawiają się mimo leczenia zachowawczego, wymagają bardziej inwazyjnych metod leczenia. Jednym z takich zabiegów jest ich podwiązanie, które jest stosowane w hemoroidach II, III i IV stopnia. Elastyczna gumka zakładana jest na wewnętrzny żylak w celu odcięcia dopływu krwi. Inną formą leczenia jest skleroterapia, która polega na wstrzyknięciu środka, który zamyka ściany naczynia krwionośnego i powoduje skurczenie się guzka. Poważniejsze metody chirurgiczne stosowane są, kiedy te proste zabiegi nie dają rezultatów.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
170
10
Polecamy
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Hemoroidy wewnętrzne:
objawy i leczenie guzków krwawniczych, profilaktyka
Hemoroidy wewnętrzne: objawy i leczenie guzków krwawniczych, profilaktyka TVN zdrowie
Hemoroidy – jak się ich pozbyć domowymi sposobami, a kiedy nie obejdzie się bez chirurga
Hemoroidy – jak się ich pozbyć domowymi sposobami, a kiedy nie obejdzie się bez chirurga TVN zdrowie
Erytrocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy ich obecność?
Erytrocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy ich obecność? Dzień Dobry TVN
Komentarze (8)
Weronika
Kupiłam sobie w internecie mieszankę procto vitale, gdzie jest zestaw różnych ziół, które wspomagają trawienie i działają rozkurczająco i dodatkowo mają właśnie sporo błonnika. Poza tym staraj się trzymać jeszcze dietę, bo to też jest kluczowe.
Czytaj całość
Ula
No to w takim razie spróbuję, bo nie widzi mi się żadna operacja po tym co przeczytałam.. oj nie. A jak suplementujesz ten błonnik?
Czytaj całość
Weronika
Operacja to ostateczność według mnie. Ja byłam na usg i wyszło, że w moich jelitach jest zbyt dużo gazów, które powodują zaparcia. Lepsza dieta, suplementacja ziołami i teraz jest serio znacznie lepiej
Czytaj całość
Ula
Mnie strasznie przeraziły wszystkie artykuły odnoszące się do operacji, bo większość kobiet skarżyła się na bardzo duży ból i dyskomfort zaraz po, który trwał dosyć długi okres czasu. Mam pytanie, kiedy jest szansa jeszcze załatwić sprawę samą dietą i aktywnością, a kiedy tego typu rzeczy nie działają i należy udać się do specjalisty?
Czytaj całość
leonka
ostatnio czuję świad i pieczenie przy wypróżnianiu, boję się że to mogą być właśnie żylaki odbytu, zastanawiam się czy zacząć pić takie ziółka co piszecie czy do lekarza najpierw? nic ogólnie tam z tyłu nie czuję ale już jak się naczytałam mam wrażenie ze sama się nakręcam, dodatkowo u mnie dochodzi siedzący tryb życia wiec jestem powiedzmy w grupie ryzyka
Czytaj całość
ewelina
warto, bo ja sama też piłam zioła przy hemoroidach i serio szybko je wyleczyłam. U mnie sie sprawdzila akurat mieszanka z prawoślazem, szałwią, rdestem ptasim i skrzypem.
Czytaj całość
katarzyna89
Na pewno byloby warto, tak samo jak diete zeby nawet potem nie bylo nawrotow.
Czytaj całość
Tonya
Oprocz blonnika i wody to chyba tez warto dorzucic do diety ziola kjtore dzialaja od wewnatrz przeciwzapalnie na żylaki odbytu, no nie?
Czytaj całość
Nie przegap
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie