Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym są czerwone pieprzyki? Przyczyny powstawania
menu
Polub nas na Facebooku

Czym są czerwone pieprzyki? Przyczyny powstawania

NAN

Fot.: Y's harmony / stock.adobe.com

Czerwone pieprzyki na ciele bardzo często są niesłusznie kojarzone z objawami czerniaka i innymi poważnymi dolegliwościami. Tymczasem przyczyna ich powstawania jest o wiele bardziej prozaiczna i w zdecydowanej większości przypadków nie stanowi powodu do obaw. W bardzo rzadkich sytuacjach czerwone punkty na skórze są objawem choroby Degosa.

Czerwone pieprzyki bardzo często wywołują panikę, zwłaszcza u płci żeńskiej, która utożsamia te niegroźne defekty z bardzo poważnymi schorzeniami dermatologicznymi. Jednak specyficzne czerwone kropki na ciele, które przypominają pieprzyki, są w większości przypadków punktami rubinowymi, czyli naczyniakami.

Czerwone pieprzyki – naczyniaki

Czerwone pieprzyki powstają w wyniku rozszerzania się naczyń włosowatych w skórze, które jest zazwyczaj spowodowane drobnymi urazami naczyń krwionośnych, dlatego część lekarzy porównuje czerwone pieprzyki do nieswoistych żylaków. Czerwone pieprzyki występują najczęściej u osób pomiędzy 40. a 45. rokiem życia, choć nie jest to regułą. Wśród przyczyn powstawania naczyniaków, które przypominają czerwone pieprzyki, można wyróżnić uwarunkowania genetyczne, a także procesy starzenia się skóry. Naczyniaki nazywane są zmianami rubinowymi lub potocznie rubinkami. Nabyte naczyniaki wbrew powszechnej opinii nie są wywołane działaniem promieni słonecznych ani nie mają podłoża nowotworowego. Czerwone pieprzyki pojawiają się najczęściej na skórze klatki piersiowej oraz ramionach, choć miejsce ich powstawania może być zupełnie inne. Zdarza się, że naczyniaki tworzą się na plecach oraz brzuchu.

Kiedy konieczne jest wycięcie znamienia? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Wycinanie znamion - jak może pomóc w profilaktyce antynowotworowej? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zdaniem dermatologów rozszerzanie się naczyń włosowatych, które powoduje powstawanie naczyniaków (czerwonych pieprzyków), jest cechą cery naczyniowej. Czerwone pieprzyki i znamiona mogą przypominać niewielkie pajączki, które powstają w wyniku reakcji skóry i naczyń krwionośnych na nagłą zmianę temperatury, a także w czasie ciąży. Czerwone pieprzyki zazwyczaj tworzą się w sporej ilości w jednym miejscu, jeśli nie występuje z nich krwawienie, nie sprawiają znacznego dyskomfortu oraz dolegliwości bólowych, nie trzeba podejmować żadnych działań ani konsultować się z lekarzem. Wskazaniem do szybkiej konsultacji jest jednak powstawanie naczyniaków u osób borykających się z problemami z krążeniem, układem pokarmowym, zaburzeniami hormonalnymi oraz zaburzeniami czynności wątroby.

Czerwone pieprzyki w chorobie Degosa

Zmiany skórne w obrębie tułowia oraz górnych kończyn, które wyglądem przypominają czerwone pieprzyki, są także jednymi z pierwszych objawów choroby Degosa. Jest to stan chorobowy naczyń krwionośnych, będący swego rodzaju zakrzepicą naczyniową, w której przebiegu następuje stan zapalny komórek w nabłonku ścianek małych i średnich żył oraz tętnic. Ograniczony przepływ krwi wywołany jest puchnięciem naczyń krwionośnych. Przyczyny choroby Degosa nie zostały do końca poznane, hipotezy lekarzy oraz naukowców koncentrują się na skłonnościach genetycznych, a także podłożu alergicznym. Choroba, która wywołuje czerwone pieprzyki na skórze, dotyka najczęściej osoby między 20. a 50. rokiem życia.

Warto zaznaczyć, że choroba Degosa nie jest schorzeniem stricte dermatologicznym, ponieważ atakuje także pozostałe układy. Nie ma typowego przebiegu choroby, pierwsze objawy w postaci czerwonych pieprzyków mogą być jedynymi symptomami przez wiele lat. W niektórych przypadkach dochodzi jednak do niedokrwienia żołądka, jelit, a nawet układu nerwowego. Wśród powikłań można wymienić ponadto zapalenie opłucnej oraz zapalenie mięśnia sercowego. Niestety, obecnie nie istnieje żaden w pełni skuteczny lek, który pozwala w całości pozbyć się groźnych objawów. Należy pamiętać, że choroba Degosa jest bardzo rzadkim schorzeniem.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra człowieka? Źródło: Bez skazy

Jak się pozbyć czerwonych pieprzyków – naczyniaków?

Uwaga! Nigdy nie należy podejmować się usuwania czerwonych pieprzyków na własną rękę ani z pomocą innych osób, które nie są lekarzami. Wybór bezpiecznej metody usunięcia czerwonych pieprzyków jest podejmowany przez dermatologa. Zazwyczaj usunięcie defektów polega na usunięciu chirurgicznym lub użyciu wiązek laserowych. Tego typu metody pozwalają na pozbycie się pieprzyka w całości i zapobiegają nawrotom naczyniaków. Zabieg wykonuje się w zdecydowanej większości przypadków przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Najczęściej po jego przeprowadzeniu w miejscu naczyniaków pojawiają się małe strupki, które znikają po kilku dniach.

Osoby decydujące się na zabieg usuwania czerwonych pieprzyków muszą wiedzieć, że po jego zakończeniu przez mniej więcej dobę utrzymuje się uczucie pieczenia w miejscu, gdzie został usunięty czerwony pieprzyk. Dolegliwości nie są jednak poważne i mocno dokuczliwe. Jak informują dermatolodzy, przeciwwskazaniami do jego wykonania są m.in.: ciąża, stosowanie wybranych leków, epilepsja oraz świeża opalenizna. Usuwanie punktów rubinowych zaliczane jest do zabiegów stosowanych w medycynie estetycznej. Koszt usunięcia jednego czerwonego pieprzyka wynosi ok. 200 zł.

Bibliografia

Jabłońska S., Majewski S., Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
124
8
Polecamy
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść.
Jak leczyć trądzik grudkowy?
Trądzik grudkowy - u dorosłych, podskórny, maść. Jak leczyć trądzik grudkowy? Dzień Dobry TVN
Guzek na wardze sromowej.
Co oznaczają bolesne guzki na sromie?
Guzek na wardze sromowej. Co oznaczają bolesne guzki na sromie? Dzień Dobry TVN
Teleangiektazje – jakie są przyczyny powstawania i jak się pozbyć pękających naczynek na nogach?
Teleangiektazje – jakie są przyczyny powstawania i jak się pozbyć pękających naczynek na nogach? TVN zdrowie
Znamię bociana u noworodka - jak powstaje?
Czy powinno stanowić powód do obaw?
Znamię bociana u noworodka - jak powstaje? Czy powinno stanowić powód do obaw? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?