Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest węgorzyca? Jakie objawy daje węgorek jelitowy i jakie leczenie należy wdrożyć?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest węgorzyca? Jakie objawy daje węgorek jelitowy i jakie leczenie należy wdrożyć?

NAN

Fot: Nichizhenova Elena / fotolia.com

Węgorek jelitowy (łac. Strongyloides stercoralis) to drobny pasożyt wywołujący chorobę o nazwie węgorzyca, inaczej strongyloidoza. Jego larwa wnika przez skórę, a następnie zagnieżdża się m.in. w sercu, nerkach, mózgu bądź płucach. Objawy obecności węgorka jelitowego w organizmie są zależne od poszczególnych etapów jego wędrówki.

Węgorek jelitowy należy do rodziny nicieni i zaliczany jest do niewielkiego grona pasożytów, które mogą żyć nie tylko w organizmie człowieka, ale również w glebie. Do zarażenia nim w Polsce dochodzi rzadko, gdyż częściej można go spotkać w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, gdzie nie są przestrzegane normy sanitarne. Samica węgorka ma ok. 2 mm długości i najczęściej pasożytuje w błonie śluzowej dwunastnicy oraz jelita czczego, rzadziej w tkance płucnej. Po rozmnożeniu i złożeniu jaj wylęgają się larwy rabditopodobne, które następnie wydala się bądź odkrztusza. W konsekwencji przedostają się do jelita cienkiego, gdzie wywołują chorobę zwaną węgorczycą.

Węgorek jelitowy i węgorzyca – objawy i rozpoznanie

Larwa węgorka jelitowego dostaje się do organizmu przez skórę. W miejscu jej wniknięcia tworzą się rumienie, które wędrują i powodują świąd, a po kilku godzinach (bądź dniach) znikają. Tam, gdzie przemieszczają się larwy węgorka, widać rumieniową linię, która wydłuża się ok. 10 cm na godzinę. Ponadto jeśli przedostają się do płuc, w badaniach widoczne są zmiany w miąższu płucnym – mają one postać ognisk bronchopneumonicznych. Larwa węgorka obecna w jelicie cienkim powoduje jego owrzodzenie.

Zobacz także: Rumień wędrujący - co to jest i jak wygląda? Jak przebiega leczenie?

Niestety objawy węgorczycy nie są charakterystyczne i często mylone są z nieżytem dwunastnicy i jelita cienkiego bądź z chorobą wrzodową dwunastnicy. U osób chorych pojawiają się objawy, takie jak: bóle brzucha, nudności i wymioty, brak apetytu, biegunka, spadek masy ciała, drażliwość, bezsenność, ogólne złe samopoczucie i anemia. Warto podkreślić, że węgorzyca ma okresy remisji i nawrotów, które zależne są chociażby od pory roku czy też odporności osoby chorej. Podczas remisji choroba może praktycznie nie dawać żadnych objawów, z kolei podczas nawrotów może w krótkim czasie pogorszyć stan chorego.

Aby postawić diagnozę, czy chory posiada w organizmie węgorka jelitowego, należy udać się do specjalisty, który zleci wykonanie badań polegających na wykryciu w kale, moczu, ślinie lub treści dwunastniczej jego larw bądź jaj. Można również sprawdzić, czy w krwi występuje antygen pasożyta. Ten ostatni test wykonywany jest często, ponieważ np. w stolcu w większości przypadków larwy węgorka są niewykrywalne. Jeśli objawy choroby znacznie wycieńczają organizm zarażonej osoby, wykonuje się także biopsję dwunastnicy.

Węgorzyca – leczenie i powikłania

Aby pozbyć się larwy węgorka jelitowego i węgorzycy, należy całkowicie usunąć nicienie z organizmu. Z reguły najczęstszym sposobem leczenia jest terapia farmakologiczna oparta na lekach przeciw obleńcom. Specjaliści zalecają stosowanie iwermektyny (tabl. 200 μg/kg mc) przez 1–2 dni lub albendazolu (tabl. w dawce 2 x 400 mg dziennie) przez 5–7 dni.. Nierzadko już podczas pierwszego okresu terapii można całkowicie pozbyć się węgorka z organizmu. Aby się o tym przekonać, należy wykonać badanie kontrolne na obecność larw w kale po 4 tygodniach od rozpoczęcia leczenia. Zdarzają się również takie przypadki, że należy zastosować ponowną terapię. Czasem niestety larwy mogą, mimo podjęcia terapii, pozostawać w organizmie nawet kilka lat – jednak również w tym wypadku możliwe jest całkowite wyleczenie.

Zobacz także: Zapalenie dwunastnicy: przyczyny, objawy, leczenie

Leczenie węgorzycy jest bardzo ważne, gdyż może ona prowadzić do poważnych powikłań. Zalicza się do nich m.in. posocznicę, ostrą eozynofilię płucną, niedożywienie, a także rozsianą węgorzycę.

Węgorek jelitowy – profilaktyka zapobiegawcza

Aby zapobiec węgorzycy, należy stosować szczególne środki higieny, przebywając w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Podczas podróży warto również mieć na uwadze, że zwierzęta z tych obszarów mogą być zarażone, dlatego należy unikać z nimi kontaktu. W Europie, w tym w Polsce, wystarczy przestrzegać higieny osobistej. Aby ustrzec się przed węgorzycą, należy profilaktycznie chronić skórę, która ma kontakt z glebą, np. podczas prac w ogródku, przesadzania roślin itp. Zapobiegawczo należy zawsze stosować rękawice ochronne i odpowiednie obuwie. Aby ustrzec się przed zakażeniem, należy także przestrzegać zasad higieny żywienia, m.in. pamiętać o dokładnym myciu warzyw i owoców, przegotowaniu wody itp.

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Bibliografia:

  1. http://www.odermatol.com/wp-content/uploads/file/2_2010/9_%20Infestacja%20Strongyloides%20stercoralis.pdf
  2. http://www.medycynatropikalna.pl/chorobazakazna/28/wegorczyca-%28strongyloidoza%29
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
102
10
Polecamy
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Ugryzł mnie kleszcz!
Czy mam boreliozę?!
Objawy i leczenie
Ugryzł mnie kleszcz! Czy mam boreliozę?! Objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Objawy oraz leczenie zakażenia tęgoryjcem dwunastnicy
Objawy oraz leczenie zakażenia tęgoryjcem dwunastnicy TVN zdrowie
Tęgoryjec dwunastnicy – cykl rozwojowy.
Objawy i sposoby leczenia ankylostomatozy
Tęgoryjec dwunastnicy – cykl rozwojowy. Objawy i sposoby leczenia ankylostomatozy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?