Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest termolifting RF? Wskazania i przeciwwskazania do termoliftingu
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest termolifting RF? Wskazania i przeciwwskazania do termoliftingu

brzuch

Fot. bluecinema / Getty Images

Termolifting RF to nowoczesna metoda opierająca się na działaniu fal radiowych, wykorzystywana w zabiegach medycyny estetycznej. Ich efekty porównywalne są do rezultatów osiągniętych w ramach chirurgii plastycznej. Wykonywane są zwłaszcza na twarz i okolice brzucha.

Termolifting to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, w którym następuje podgrzanie głębokich warstw skóry, czego efektem jest stymulacja fibroblastów do produkcji kolagenu. Wykonywany z użyciem fal radiowych określa się mianem termoliftingu RF. Zaliczany jest do zabiegów mało inwazyjnych i niezwykle skutecznych. Największą popularnością cieszy się termolifting twarzy, ale procedura z powodzeniem może być przeprowadzana na innych częściach ciała, m.in. na dekolcie, ramionach, pośladkach, udach i brzuchu czy w celu usunięcia zwiotczałej skóry nad kolanami.

Czym jest termolifting?

Termolifting, nazywany także bezinwazyjnym lub nieinwazyjnym liftingiem, to zabieg, w którym wykorzystuje się ciepło dostarczane do różnych warstw i na różnych głębokościach skóry. Ciepło powoduje regenerację, skrócenie i zagęszczenie istniejących włókien kolagenowych oraz stymuluje fibroblasty do produkcji nowego kolagenu (ilość kolagenu wzrasta o około 30%) i elastyny.

Zobacz film: Termolifting twarzy - zabieg. Źródło: W dobrym stylu

Czym jest termolifting RF?

Jednym z rodzajów termoliftingu jest termolifting RF (z ang. radiofrequency) wykonywany przy użyciu fal radiowych, najczęściej o częstotliwości od 300 kHz do 1 MHz. Fale docierają nawet do 2 cm w głąb skóry, a pod ich wpływem dochodzi do wytworzenia endogennego ciepła w tkankach. Ich ogrzanie stymuluje procesy fizjologiczne i przebudowę uszkodzonych włókien kolagenowych. Ze względu na fakt, że metoda ta nie powoduje uszkodzenia naskórka (dzięki zastosowanemu chłodzeniu), zabiegi mogą być wykonywane niezależnie od fototypu skóry i pory roku. Ponadto fale przenikające przez skórę nie mają wpływu na melaninę. Powszechnie łączone są z techniką mikronakłuwania. Wówczas podczas zabiegu wprowadza się mikroigły w głąb skóry i emitowane są fale radiowe, które powodują bardzo silne przegrzanie okolicznej tkanki .

Oddziaływanie skoncentrowanych fal radiowych nie może być dłuższe niż 20 minut w jednym miejscu. Zabieg, mimo że jest bardzo nowoczesny, jest całkowicie bezpieczny, nieinwazyjny i bezbolesny. Nie powoduje żadnego dyskomfortu. Nazywany bywa liftingiem bez skalpela. Pozytywne wyniki widoczne są już po pierwszym termoliftingu RF, ale trwałość rezultatów zapewnia seria 6–12 zabiegów w kilkutygodniowych odstępach. Efekt utrzymuje się przez kilka lat. Zabieg termoliftingu RF to koszt rzędu 100–250 zł, w zależności od partii ciała, której dotyczy.

Termolifting twarzy

Termolifting najczęściej wykonywany jest w obrębie twarzy. Jest to skuteczna metoda modelowania owalu twarzy, która przeciwdziała wiotkości skóry. Stosowana jest do zagęszczenia i poprawiania napięcia oraz kolorytu skóry. Dzięki niej skóra staje się bardziej jędrna, a drobne zmarszczki wygładzają się. Znakomite efekty uzyskuje się zwłaszcza w przypadku usuwania kurzych łapek, podnoszenia opadających górnych powiek i łagodzenia cieni pod oczami. Termolifting RF pozwala na przywrócenie skórze dawnej witalności i uelastycznia ją. Udowodniono, że poprawia krążenie krwi i limfy, zapewniając tym samym usprawnienie transportu tlenu i lepsze odżywienie tkanek. Zabieg pozwala na odprężenie mięśni twarzy. Obkurcza zwisający podbródek, wyraźnie podnosi policzki i brwi oraz łagodzi fałd nosowo-wargowy. Doskonale przeciwdziała efektom starzenia się skóry, redukuje zmiany skórne i blizny powstałe po trądziku, obniża aktywność gruczołów łojowych i zmniejsza wydzielanie sebum. Bywa stosowany też w przypadku problemu nadmiernej potliwości, gdyż zmniejsza aktywność i wielkość gruczołów potowych.

Zobacz nasz film i dowiedz się na czym polega termolifting skóry

Zobacz film: Termolifting skóry - jak wygląda zabieg? Źródło: Klinika urody.

Termolifting brzucha

Termolifting brzucha sprawia, że skóra w tej okolicy staje się bardziej napięta. Służy do redukcji miejscowej tkanki tłuszczowej i modelowania sylwetki. Niweluje rozstępy i cellulit oraz pobudza procesy metaboliczne na poziomie komórkowym i usuwa wolne rodniki. Likwiduje zwiotczenia brzucha, a także te zlokalizowane w obrębie ramion i pośladków. Termolifting brzucha podejmowany jest przeważnie w celu kształtowania sylwetki po porodzie, zabiegach odchudzających i dietach.

Termolifting – skutki uboczne

Termolifting wiąże się także z możliwymi skutkami ubocznymi. Fale radiowe używane w medycynie estetycznej mogą powodować zaczerwienienia, przebarwienia, oparzenia, obrzęki i miejscowy ból. Objawy mogą się utrzymywać od kilku godzin do kilku dni po zabiegu. Znane są także przypadki zaniku tkanki tłuszczowej i zaburzenia czucia spowodowane uszkodzeniem nerwów powierzchniowych.

Przeciwwskazania do termoliftingu RF

Termolifting RF posiada pewne ograniczenia. Wśród przeciwwskazań do zabiegu wymienia się m.in.: choroby nowotworowe, poważne schorzenia zakaźne (np. gruźlica), nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, tendencję do krwawienia, przerwanie ciągłości skóry, ostre zapalenie stawów i kości, ropnie tkanek miękkich, stawów i kości. Zabiegom falami radiowymi nie powinny się poddawać osoby posiadające rozrusznik serca, urządzenie do neurostymulacji czy różne metalowe implanty w ciele w miejscu wykonywania zabiegu. Nie zaleca się przeprowadzania liftingu RF w okolicach ośrodków wzrostu kości, jeśli proces ten nie został zakończony. Ponadto zabieg wyklucza się u osób z zaburzeniami czucia bólu i odczuwania ciepła, oparzeniami skóry lub w okresie rekonwalescencji po oparzeniach, do 2 tygodni po zastosowaniu wypełniaczy (np. botoks), u osób po zabiegu wszczepienia złotych nici, kobiet w ciąży i karmiących piersią. Termolifting powinien być wykonywany z zachowaniem szczególnej ostrożności u ludzi cierpiących na nadczynność tarczycy i chorujących na cukrzycę.

Zobacz film: Jakie są alternatywne metody liftingu twarzy? Źródło: Bez skazy

Bibliografia:

1. Padlewska K., Medycyna estetyczna i kosmetologia, Warszawa, PZWL, 2016.

2. Adamczyk K., Zastosowanie fal radiowych w medycynie estetycznej, dermatologii i kosmetologii, „Aesthetica”, 2017, 21, s. 38-43.

3. Tazbir M., Jesienią spadają lata – czas na młodość spod lasera, „MedSerwis.pl”, 2015, 12, s. 13-14.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
33
5
Polecamy
Czym jest ultraformer?
Efekty liftingu bez skalpela i przeciwwskazania do zabiegu
Czym jest ultraformer? Efekty liftingu bez skalpela i przeciwwskazania do zabiegu TVN zdrowie
Co to jest mezoterapia bezigłowa?
Jakie są efekty terapii?
Co to jest mezoterapia bezigłowa? Jakie są efekty terapii? Dzień Dobry TVN
Laserowe odmładzanie twarzy - co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zabieg?
Laserowe odmładzanie twarzy - co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zabieg? Dzień Dobry TVN
Co to jest radiofrekwencja?
Na czym polega?
Działanie i przeciwwskazania do zabiegu RF
Co to jest radiofrekwencja? Na czym polega? Działanie i przeciwwskazania do zabiegu RF TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia