Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest terminacja ciąży? Wskazania do zabiegu terminacji ciąży
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest terminacja ciąży? Wskazania do zabiegu terminacji ciąży

ginekolog

Fot.: rh2010 / stock.adobe.com

Terminacja ciąży to zagadnienie w ostatnim czasie często pojawiające się w opinii publicznej w związku z podejmowanymi próbami wprowadzenia tzw. ustawy antyaborcyjnej. Uważa się, że przerwanie ciąży w przypadku ciężkich wad płodu powinno nastąpić do 22 tygodnia jej trwania.

Wraz z postępującym rozwojem metod diagnostyczno-terapeutycznych coraz częściej możliwa staje się skuteczna terapia wewnątrzmaciczna, czyli leczenie dziecka przed urodzeniem. Niestety zdarzają się sytuacje obarczenia płodu wadami rozwojowymi na tyle silnymi, że wskazana jest terminacja ciąży. Zabieg przeprowadza się na podstawie orzeczenia lekarskiego.

Terminacja ciąży – na czym polega zabieg?

Terminacja ciąży to inaczej przerwanie ciąży. Przeprowadzana jest w przypadku stwierdzenia ciężkich, wrodzonych wad płodu, które spowodują urodzenie martwego dziecka lub w krótkim czasie po urodzeniu doprowadzą do jego śmierci.

Prawo do terminacji ciąży określa ustawa z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zgodnie z zawartym w niej artykułem 4a.1. powodem zakończenia ciąży może być stwierdzone na podstawie badań prenatalnych lub innych medycznych przesłanek wysokie prawdopodobieństwo nieodwracalnego, ciężkiego upośledzenia płodu lub zagrażającej jego życiu nieuleczalnej choroby. Oprócz tego terminacji ciąży można dokonać w sytuacji:

  • zagrożenia przez ciążę życia lub zdrowia ciężarnej,
  • uzasadnionego podejrzenia powstania ciąży na skutek czynu zabronionego.

Terminacja ciąży – do kiedy można ją przeprowadzić?

Według polskiego prawa terminacja ciąży w przypadku ciężkich, zagrażających życiu wad płodu możliwa jest do przeprowadzenia do czasu osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem ciężarnej. Tak samo jest w przypadku, gdy ciąża wiąże się z ryzykiem zdrowia i życia matki. W wyrokach sądowych dotyczących poruszanej problematyki najczęściej pojawia się 22 tydzień. W ostatniej dozwolonej przez prawo sytuacji – kiedy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego – aborcję można dokonać do 12 tygodnia.

Po co i kiedy warto zrobić badania genetyczne?  Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Po co i kiedy warto zrobić badania genetyczne? Źródło: 36,6

Wskazania medyczne

Nie ma ogólnie przyjętej listy precyzującej, jakie wady płodu można uznać za podstawę do przerwania ciąży. Literatura przedmiotu donosi o przypadkach, kiedy kwalifikujący do wykonania terminacji zespół lekarski ma odmienne zdania co do zasadności przeprowadzenia zabiegu. Ciężarna z takim samym wynikiem badań prenatalnych może spotkać się z odmową przerwania ciąży w jednym szpitalu, podczas gdy w innej placówce medycznej otrzymałaby na nie zgodę. Stąd też zabieg terminacji ciąży możliwy jest do przeprowadzenia na podstawie opinii lekarza specjalisty po wykonaniu badania genetycznego. Orzeczenie o wadzie na podstawie badania ultrasonograficznego wystawia lekarz z tytułem specjalisty w zakresie położnictwa i ginekologii. W niektórych placówkach medycznych tworzone są wewnętrzne regulacje i standardy postępowania. Jednym z coraz częściej spotykanych sposobów na podjęcie decyzji o zakwalifikowaniu danego przypadku do przerwania ciąży jest powoływanie komisji. Ostateczna decyzja pozostaje w rękach przyszłych rodziców.

Terminacja ciąży a zespół Downa

Wiele kontrowersji pojawia się przy kwestii, czy zespół Downa (z ang. Down syndrome), w nomenklaturze medycznej określany też jako trisomia 21 (z ang. trisomy 21), uznać można za wskazanie do przerwania ciąży. To zespół wad wrodzonych, u którego podłoża leży trisomia chromosomu 21, powodująca powstanie m.in. wad serca, kości czy przewodu pokarmowego, przez które dziecko będzie wymagało opieki przez całe życie.

Nie ma żadnych wytycznych wskazujących na konieczność wyrażenia zgody przez personel medyczny na przerwanie ciąży w przypadku tej wady genetycznej. W niektórych stanach w USA zespół Downa ustawowo uznany został za schorzenie zbyt ciężkie i nieodwracalne, które uważa się za powód do podjęcia zabiegu. Według danych Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia z 2017 roku przedstawionych przez Federację na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny przeprowadzonych zostało w Polsce 1039 zabiegów przerwania ciąży z przyczyn embriopatologicznych, z czego 104, czyli 10%, stanowiła terminacja ciąży w przypadku trisomii 21 z wadami somatycznymi, a 255, czyli 25%, wykonano z powodu zespołu Downa bez rozpoznania współistniejących wad somatycznych.

Terminacja ciąży – zabieg

Zazwyczaj w 1 trymestrze ciąży (do końca 12 tygodnia) zastosowanie znajdują metody farmakologiczne, tzn. poronienie wywołane jest za pomocą tabletek, które powodują skurcze macicy oraz skracanie i rozpulchnianie jej szyjki. W niektórych przypadkach konieczne może być dodatkowo wyłyżeczkowanie jamy macicy. W drugim trymestrze ciąży spada skuteczność wyłącznie farmakologicznych metod usunięcia ciąży. Istnieje zbyt duże ryzyko pozostania w jamie macicy resztek łożyska i błon płodowych. Po indukcji farmakologicznej poronienia wykonuje się łyżeczkowanie jamy macicy. Czy terminacja ciąży boli? Kobiecie podawane są środki przeciwbólowe, a zabieg łyżeczkowania przeprowadza się w znieczuleniu.

Bibliografia:

1. Ustawa z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

2. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w sprawie debaty publicznej dotyczącej postulowanych zmian w zakresie prawnej dopuszczalności wykonywania zabiegu przerywania ciąży, „Ginekologia i Perinatologia Praktyczna”, 2016, 1(3), s. 91–99.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
4
Polecamy
Jakie są przyczyny, objawy i postępowanie w przypadku wewnątrzmacicznego obumarcia płodu?
Jakie są przyczyny, objawy i postępowanie w przypadku wewnątrzmacicznego obumarcia płodu? Dzień Dobry TVN
O czym może świadczyć plamienie w 3 trymestrze ciąży?
O czym może świadczyć plamienie w 3 trymestrze ciąży? Dzień Dobry TVN
Czym jest wewnątrzmaciczne obumarcie płodu?
Ciąża obumarła – objawy i przyczyny
Czym jest wewnątrzmaciczne obumarcie płodu? Ciąża obumarła – objawy i przyczyny TVN zdrowie
Przedwczesne odklejenie się łożyska – objawy, przyczyny i leczenie
Przedwczesne odklejenie się łożyska – objawy, przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Leki obniżające poziom cholesterolu mogą chronić przed rakiem
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Co jest przyczyną nieświeżego oddechu?
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Morsowanie. Zimne kąpiele nie tylko hartują, ale mogą też chronić przed demencją
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Kasztany jadalne  - jakie mają właściwości i co można z nich przygotować?
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Złote mleko z kurkumą - pomoże zwalczyć infekcję, zmniejszy problemy ze snem i depresją
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.
Codzienne picie mleka może zwiększyć ryzyko raka piersi nawet o 50 proc.