Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest syndrom Alicji w Krainie Czarów? Przyczyny i leczenie schorzenia
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest syndrom Alicji w Krainie Czarów? Przyczyny i leczenie schorzenia

Kobieta i dziecko. Maluch jest u terapeuty i wskazuje na obrazek z uśmiechniętą buźką.

Fot. KatarzynaBialasiewicz / Getty Images

Syndrom Alicji w Krainie Czarów to zaburzenie psychosensoryczne, które występuje w większości u dzieci. Do charakterystycznych objawów schorzenia należą zaburzone postrzeganie własnego ciała i rzeczywistości. Osoba chora ma wrażenie, że to, co widzi, jest nierealne i bajkowe.

Zespół Alicji w Krainie Czarów swoją nazwę zawdzięcza bohaterce książki Lewisa Carrolla pod tytułem „Przygody Alicji w Krainie Czarów”. Doświadcza ona licznych iluzji wzrokowych dotyczących otaczającej jej rzeczywistości oraz własnego ciała – raz staje się mała a innym razem nienaturalnie duża. Podobne objawy zgłaszali pacjenci brytyjskiego psychiatry Johna Todda, dlatego postanowił nazwać je zespołem Alicji w Krainie Czarów.

Czym jest zespół Alicji w Krainie Czarów?

Zespół Alicji w Krainie Czarów (z angielskiego Alice in Wonderland Syndrome – AIWS) jest zaburzeniem psychosensorycznym, które wiąże się z nieprawidłowym odbieraniem, postrzeganiem i interpretacją wrażeń zmysłowych. Dotyczą one przede wszystkim percepcji własnego ciała. Schorzenie może występować u osób w każdym wieku, jednak najczęściej rozpoznaje się syndrom Alicji w Krainie Czarów u dzieci między 5. a 10. rokiem życia.

Po raz pierwszy przypadki choroby zostały opisane w latach pięćdziesiątych XX wieku przez amerykańskiego neurologa C. Lippmana. Zapisał on relacje swoich pacjentów dotyczące występujących u nich dolegliwości z nienaturalnym powiększaniem się poszczególnych części ciała. Znaną dzisiaj nazwę syndrom Alicji w Krainie Czarów nadał chorobie psychiatra John Todd, który w 1955 roku opisał 5 przypadków chorych na migrenę i padaczkę skarżących się na specyficzne dolegliwości poprzedzające atak.

Zobaczcie, skąd się biorą zaburzenia psychiczne u dzieci:

Zobacz film: Skąd się biorą zaburzenia psychiczne u dzieci? Źródło: Dzień Dobry TVN

Przyczyny zespołu Alicji w Krainie Czarów

Przyczyny zespołu Alicji w Krainie Czarów nie zostały do końca poznane. Badacze uważają, że może stanowić on rodzaj nietypowej aury, która pojawia się przed napadem u osób chorujących na padaczkę lub zmagających się z silnymi migrenami i napięciowymi bólami głowy. Wykazano również, że zaburzenia odbierania zmysłów w przebiegu syndromu Alicji w Krainie Czarów są spowodowane czasowym niedokrwieniem tkanki mózgowej (w obszarze skroniowym) lub zaburzeniem czynności elektrycznej neuronów, które przyczynia się do nieprawidłowego przepływu krwi.

Występowanie zespołu Alicji w Krainie Czarów może być również związane z zakażeniem wirusem Epsteina-Barr (mononukleoza), ospy wietrznej, świńskiej grypy (AH1N1) i wirusem Coxsackie, który powoduje schorzenie charakterystyczne dla wieku dziecięcego – chorobę dłoni, stóp i jamy ustnej (potocznie nazywaną bostonką). Objawy syndromu Alicji w Krainie Czarów pojawiają się także po zażyciu substancji psychoaktywnych, głównie LSD. W niektórych przypadkach utrzymują się także po odstawieniu tego środka.

Objawy zespołu Alicji w Krainie Czarów

Objawy syndromu Alicji w Krainie Czarów mają charakter halucynacji i iluzji, którym towarzyszy zaburzone postrzeganie otaczającej rzeczywistości, własnego ciała, a także innych osób lub przedmiotów. To, czego doświadcza pacjent, jest opisywane jako nierealne, baśniowe i zniekształcone. Dolegliwości mogą utrzymywać się od kilku minut do kilku godzin. Epizody mogą różnić się od siebie czasem trwania i rodzajem doświadczanych wrażeń. Najczęściej występujące objawy zespołu Alicji w Krainie Czarów to:

  • występowanie omamów wzrokowych w postaci bezkształtnych błysków, migoczących punktów lub ubytków w polu widzenia (czarne plamy zasłaniające część obrazu);
  • zaburzenia w postrzeganiu wzrokowym – obserwowane przedmioty są zniekształcone, mniejsze (mikropsje) lub znacznie większe (makropsje) niż w rzeczywistości, może się także wydawać, że znajdują się dalej lub bliżej niż faktycznie;
  • zaburzenia w postrzeganiu własnego ciała – pacjentowi wydaje się, że jego poszczególne części ciała lub całe ciało mają nierzeczywiste wymiary i są nienaturalnie powiększone lub pomniejszone;
  • zaburzenia upływu czasu – czas dla osoby chorej płynie inaczej niż w rzeczywistości;
  • nieprawidłowe odbieranie dźwięków – pacjent odbiera dźwięki jako głośniejsze i bardziej agresywne; wydaje mu się także, że pochodzą z dużej odległości;
  • zaburzenia w postrzeganiu tekstur – na przykład przedmioty, które są gładkie, wydają się pofałdowane i ostre;
  • zaburzenia równowagi – osobie chorej wydaje się, że jest pochylona lub chwieje się, mimo że stoi prosto;
  • depersonalizacja – pacjent ma wrażenie, że obserwuje siebie z zewnątrz;
  • niepokój, lęk i zagubienie.

Leczenie zespołu Alicji w Krainie Czarów

Nie zostały opracowane żadne wytyczne, które wskazują, jak powinno wyglądać leczenie zespołu Alicji w Krainie Czarów. Zaobserwowano, że dolegliwości w większości przypadków mijają samoistnie wraz z wiekiem i nie pojawiają się już w dorosłym życiu. Ważna jest właściwa terapia choroby podstawowej (padaczka, migrena, zakażenia wirusowe). Zalecana jest współpraca z psychoterapeutą lub psychologiem w celu ograniczenia towarzyszącego syndromowi Alicji w Krainie Czarów lęku i niepokoju.

Bibliografia:

1. Steinborn B., Zespół Alicji w Krainie Czarów – czy tylko aura migrenowa u dzieci?, Child Neurology vol. 24/2015.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Polecamy
Syndrom Alicji w Krainie Czarów - co to?
Jakie daje objawy i jak leczyć?
Syndrom Alicji w Krainie Czarów - co to? Jakie daje objawy i jak leczyć? Dzień Dobry TVN
ADHD u dorosłych – jakie są przyczyny, objawy i leczenie choroby?
ADHD u dorosłych – jakie są przyczyny, objawy i leczenie choroby? Dzień Dobry TVN
Czym jest padaczka Rolanda.
Jakie są jej przyczyny, symptomy i leczenie?
Czym jest padaczka Rolanda. Jakie są jej przyczyny, symptomy i leczenie? TVN zdrowie
Zwidy nocne, zwidy alkoholowe czy zwidy u starszej osoby – przyczyny, rodzaje i leczenie halucynacji
Zwidy nocne, zwidy alkoholowe czy zwidy u starszej osoby – przyczyny, rodzaje i leczenie halucynacji TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?