Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest rinowirus? Objawy chorób wywołanych przez rinowirusa
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest rinowirus? Objawy chorób wywołanych przez rinowirusa

Kobieta na kanapie, kicha. Przeziębiona młoda kobieta

Fot. PredragImages / Getty Images

Rinowirus to rodzaj wirusa zbudowanego z tzw. kapsydu, czyli otoczki białkowej, i znajdującego się w jego wnętrzu rdzenia, czyli cząsteczki RNA. Odpowiada za większość przypadków zakażenia górnych dróg oddechowych, do których dochodzi drogą kropelkową.

Rinowirus odpowiada za rozwój jednej z najpowszechniej występujących chorób – przeziębienia. Towarzyszące mu objawy, jak np. katar, kaszel, ból gardła, ustępują zwykle w ciągu tygodnia. W ograniczeniu ryzyka zakażenia bardzo ważną rolę odgrywa unikanie w okresie wzmożonych zachorowań przebywania w zbiorowiskach ludzkich. Niezwykle istotne jest także przestrzeganie higieny osobistej. Nazwa wirusa wywodzi się z języka greckiego od słowa rhin, które oznacza „nos”.

Czym jest rinowirus?

Rinowirus (HRV) jest rodzajem wirusów, czyli cząsteczek organicznych, które nie mają struktury komórkowej, a zbudowane są z kwasów nukleinowych i białek. Zaliczany jest do rodziny pikornawirusów i podzielony został na następujące gatunki: RV-A, RV-B i RV-C. Badacze podkreślają, że istnieje kilkadziesiąt serotypów, czyli odmian rinowirusów w obrębie każdego gatunku. Łącznie zidentyfikowano ich ponad 100. Rinowirus zawiera łańcuch RNA. Najlepiej rozwija się w temperaturze 33–34°C, która panuje w jamie nosowo-gardłowej. Inaktywacja, czyli utrata aktywności, wirusa następuje w pH ≤ 3.

Jak rozmnaża się rinowirus?

Rinowirus, tak jak inne wirusy, nie ma zdolności do samodzielnego rozmnażania. Potrzebuje w tym celu komórek gospodarza, jakim jest człowiek. Po wtargnięciu do ludzkiego organizmu włącza swój materiał genetyczny do genomu człowieka. Na skutek tego programuje ludzkie komórki do wytwarzania nowych wirusów.

Zobaczcie, jak leczyć przeziębienie:

Zobacz film: Przeziębienie. Dlaczego zarażamy się jesienią? Źródło: 36,6

Jak można zarazić się rinowirusem?

Do zakażenia rinowirusem dochodzi najczęściej drogą kropelkową. Infekcja szerzyć się może także na skutek kontaktu z zanieczyszczonymi wirusem przedmiotami.

Za jakie choroby odpowiada rinowirus?

Infekcję rinowirusem uważa się za najczęstszy czynnik odpowiedzialny za rozwój przeziębienia (z łac. Acute nasopharyngitis). Choroba ta ma wiele określeń, w tym: zapalenie nosogardła, ostry nieżyt nosa, choroba przeziębieniowa czy zapalenie błony śluzowej gardła, nosa i krtani. Szacuje się, że omawiany wirus wywołuje od 30% do 50% przypadków tej choroby. Sporadycznie powoduje zapalenie dolnych dróg oddechowych. Rozwój wirusa w tym miejscu utrudnia panująca temperatura, która wynosi około 37°C. Wywołane przez rinowirusy zakażenia predysponują do wystąpienia nadkażeń bakteryjnych. Te z kolei mogą prowadzić do zapalenia zatok, ucha czy gardła.

Badacze informują, że rinowirusy powodują zaostrzenie przewlekłych chorób układu oddechowego, zwłaszcza mukowiscydozy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP) i astmy. Dodatkowo osoby zmagające się z tymi chorobami są bardziej podatne na zakażenia rinowirusem w porównaniu z ludźmi zdrowymi.

Jakie objawy daje zakażenie rinowirusem?

Infekcja rinowirusem objawia się: kichaniem, uczuciem zapchanego nosa, wodnistym katarem, obrzękiem błony śluzowej nosa, uczuciem rozbicia, ogólnym osłabieniem organizmu, drapaniem w gardle, bólem gardła, kaszlem, bólem głowy. Dolegliwościom tym towarzyszy podwyższona temperatura ciała, która utrzymuje się do 3 dni. Dodatkowo pojawić się może ból mięśniowy i dochodzi do utraty apetytu.

Objawy przeziębienia wysyłane są w ciągu 16 godzin od ekspozycji na czynnik chorobotwórczy. Ich nasilenie następuje w 2–4 dniu od pojawienia się infekcji. Większość ustępuje w ciągu około 7 dni. Najdłużej, bo nawet przez 2–3 tygodnie, trwa kaszel. Specjaliści donoszą, że mniej połowa zakażeń rinowirusem może mieć bezobjawowy przebieg.

Na czym polega leczenie rinowirusa?

Należy pamiętać, że w leczeniu infekcji wywołanej przez rinowirusy nie sprawdzą się antybiotyki, które działają na bakterie. Leczenie opiera się na łagodzeniu towarzyszących chorobie objawów. Zastosowanie znajdują m.in. leki przeciwkaszlowe, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne czy obkurczające śluzówkę nosa. Bardzo ważny jest odpoczynek. Pomocne okazać się mogą również domowe sposoby leczenia przeziębienia, w tym własnoręcznie przygotowane soki na kaszel i ból gardła, moczenie nóg w wodzie z solą, herbata z sokiem malinowym czy cytryną i miodem. Warto też podjąć suplementację witaminą C, która podnosi odporność.

Bibliografia:

1. Feleszko W., Lądowanie rinowirusów. Przeziębienie, Hokus-Pokus, Warszawa 2009.

2. Jacobs S.E., Lamson D.M., St. George K, Walsh T.J., Human rhinoviruses, „Clinical Microbiology Reviews”, 2013, 26(1), s. 135–162.

3. Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007.

4. Murray P.R., Rosenthal K.S., Pfaller M.A., Mikrobiologia, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2011.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
95
9
Polecamy
Infekcje wirusowe.
Jak się przed nimi uchronić?
Infekcje wirusowe. Jak się przed nimi uchronić? Dzień Dobry TVN
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt Dzień Dobry TVN
Infekcja wirusowa u dziecka i dorosłego.
Ile trwa i jakie daje objawy?
Infekcja wirusowa u dziecka i dorosłego. Ile trwa i jakie daje objawy? TVN zdrowie
Wirusowe zapalenie gardła u dzieci i dorosłych – jakie są jego objawy i jak je skutecznie leczyć?
Wirusowe zapalenie gardła u dzieci i dorosłych – jakie są jego objawy i jak je skutecznie leczyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty