Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest przedgłowie u noworodka? Rozpoznanie i postępowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest przedgłowie u noworodka? Rozpoznanie i postępowanie

noworodek

Fot: YDL / gettyimages.com

Poród drogami natury wiąże się z możliwością powstania urazów, szczególnie gdy dojdzie do komplikacji. Najczęstszym powikłaniem występującym u noworodka jest przedgłowie, które należy do niegroźnych, samoustępujących stanów i nie powinno wobec tego niepokoić rodziców.

Przedgłowie u noworodka charakteryzuje się obrzękiem tkanek miękkich w obrębie czaszki. Towarzyszyć mu może zasinienie powłok skóry. Przedgłowie należy różnicować z krwiakiem podokostnowym, który niesie większe ryzyko powikłań.

Czym spowodowane jest przedgłowie u noworodka?

Główka jest częścią ciała noworodka, która najczęściej wstawia się w kanał rodny i przychodzi na świat pierwsza. Z tego względu istnieje większe jej narażenie na urazy, w szczególności gdy dochodzi do komplikacji podczas porodu. Najczęstszym i najbardziej błahym przypadkiem mogącym wystąpić u nowonarodzonego dziecka jest przedgłowie poporodowe.

Przedgłowie (łac. caput succedaneum) jest ciastowatym, miękkim obrzękiem tkanek miękkich w obrębie kilku kości czaszki. Najczęściej obserwuje się je na szczycie główki. Powstaje w wyniku znacznego, przedłużającego się ucisku ścian kanału rodnego – macicy, szyjki macicy oraz pochwy – w trakcie porodu naturalnego, co związane jest z wystąpieniem dużych sił działających na główkę. Przedgłowie może powstać zarówno u wcześniaka, jak i dziecka donoszonego. Widoczny obrzęk spowodowany jest przez zastój żylny oraz limfatyczny. Większe ryzyko jego powstania istnieje w przypadku przedłużającego się, trudnego porodu, nadmiernego uciskania części przodującej na kości miednicy, dużego płodu, przedwczesnego odejścia wód płodowych, konieczności użycia próżniociągu. Przedgłowie u noworodka nie powstaje w wyniku błędu lekarskiego, jest naturalną konsekwencją porodu.

Jak wygląda przedgłowie u noworodka?

Przedgłowie można zauważyć u noworodka od razu po porodzie. Jego wielkość jest różna, zwykle ma rozmiar mandarynki. Trudno jest wychwycić granicę obrzęku, a sięga on zwykle 1–2 cm w głąb główki dziecka. Rozprzestrzenia się w poprzek linii środkowej ciała oraz szwów. W trakcie badania przedgłowia wyczuć można jego miękką strukturę, odkształcającą się pod wpływem ucisku. Łatwo zauważyć drobne, krwiste plamki – wybroczyny, a także zasinienie, co jest objawem normalnym.

Leczenie przedgłowia

Przez wielu lekarzy przedgłowie u noworodka nie jest uważane za uraz, gdyż jego występowanie nie wiąże się zwykle z poważnymi konsekwencjami. Nie wymaga leczenia, ulega wchłonięciu w ciągu 48 godzin, nawet jeśli obrzęk jest duży oraz gdy występują objawy dodatkowe w postaci zasinienia powłok skóry. Najdłużej powikłanie znika w ciągu 7 dni. Po tym czasie wygląd główki dziecka powraca do normalnego stanu, a po przedgłowiu nie zostają żadne większe konsekwencje ani ślady.

Możliwym powikłaniem przedgłowia jest zwiększone ryzyko żółtaczki – zażółcenia skóry w wyniku podniesienia się poziomu bilirubiny we krwi. Zwykle znika ona samoistnie, jednak przedłużający się stan może wymagać interwencji lekarskiej, gdyż wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia dziecka. Jeszcze rzadsze jest wystąpienie łysienia plackowatego – czasowej lub stałej utraty owłosienia na części obszaru głowy. Nie należy się obawiać, gdyż przedgłowie nie grozi poważnymi powikłaniami ze strony układu nerwowego.

Różnicowanie przedgłowia z krwiakiem podokostnowym

W pierwszej kolejności w przypadku podejrzenia przedgłowia spowodowanego urazem porodowym należy wykluczyć stany, które mogą przebiegać podobnie, a wiążą się z większym ryzykiem powikłań. Należy do nich krwiak podokostnowy, który jest zbiornikiem krwi w obrębie kości czaszki i powstaje w wyniku uszkodzenia naczyń. Może pojawić się podczas porodu naturalnego, a ryzyko zwiększa użycie narzędzi położniczych, takich jak próżniociąg.

W przeciwieństwie do przedgłowia w krwiaku podokostnowym podczas badania główki wyczuć można charakterystyczny objaw chełbotania, który ograniczony jest do pojedynczej kości czaszki i nie przekracza jej granicy. Może być miękki lub twardy. Badania obrazowe wskazane są jedynie, gdy występują objawy neurologiczne.

W większości przypadków leczenie krwiaka podokostnowego nie jest potrzebne – zmiana cofa się w ciągu 4–8 tygodni. U dziecka w okresie okołoporodowym istnieje natomiast większe ryzyko żółtaczki oraz anemizacji. Powikłania, które mogą wystąpić w tym schorzeniu, to: wodniak, ropniak, kostniak lub chrzęstniak. W około 5% dochodzi do złamań kości czaszki.

Zobacz wideo: Czym zajmuje się położna?

X-Bank Gallery

Bibliografia:

1. Gadzinowski J. Podstawy neonatologii. Podręcznik dla studentów. Oddział Wielkopolski Polskiego Towarzystwa Medycyny Perinatalnej Poznań 2014.

2. Nicholson L. Caput Succedaneum and cephalohematoma: the Cs that leave bumps on the head. [w:] Neonatal Network. Vol. 26 no. 5, 2007.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
48
6
Polecamy
Jakie są przyczyny, objawy i postępowanie w przypadku wewnątrzmacicznego obumarcia płodu?
Jakie są przyczyny, objawy i postępowanie w przypadku wewnątrzmacicznego obumarcia płodu? Dzień Dobry TVN
Krwiak podczepcowy u noworodka – jak rozpoznać tego typu uraz głowy i co robić?
Krwiak podczepcowy u noworodka – jak rozpoznać tego typu uraz głowy i co robić? TVN zdrowie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie
Kiła nabyta i kiła wrodzona - objawy, leczenie Dzień Dobry TVN
Czym jest próżniociąg położniczy?
Wskazania do założenia, skutki uboczne i powikłania
Czym jest próżniociąg położniczy? Wskazania do założenia, skutki uboczne i powikłania TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby