Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest prawdziwa miłość? Czy prawdziwa miłość zapewnia udany związek?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest prawdziwa miłość? Czy prawdziwa miłość zapewnia udany związek?

NAN

Fot: Kalim / stock.adobe.com

Miłość to złożone uczucie, które wyraża postawę człowieka wobec innej osoby, czy też pewnego aspektu rzeczywistości, albo charakteryzuje relacje międzyludzkie. W wielu koncepcjach filozoficznych miłość jest także kategorią abstrakcyjną, ideą lub bytem, zwykle o kluczowym znaczeniu.

Miłość jest jednym z najstarszych pojęć funkcjonujących we wszystkich językach świata. Ponieważ każdy doświadcza jej w subiektywny sposób, wymyka się jednoznacznej definicji. Mimo to zajmuje centralne miejsce w historii ludzkiej myśli. Dla Platona była drogą do poznania najwyższych idei. U Maxa Schelera miłość jest podstawowym pojęciem aksjologicznym otwierającym na inne wartości. Dwudziestowieczna filozofia dialogu konstytuuje istnienie "Ja" w relacji (miłości) do "Ty". Chrześcijaństwo miłość utożsamia z Bogiem.

W obliczu tak szerokiego kontekstu kulturowego i bogactwa subiektywnych emocji, jakich doświadcza się, kochając, niezwykle trudno jest sformułować spójną i wyczerpującą definicję miłości prawdziwej. Można jednak wyróżnić cechy, jakie na przestrzeni dziejów przypisywano temu uczuciu, a także - odwołując się do współczesnych koncepcji psychologicznych - pokusić się o stwierdzenie, jaki model opartego na miłości związku ma największe szanse na długie i szczęśliwe przetrwanie.

Czym jest miłość?

Poszukując odpowiedzi na pytanie o definicję miłości, można czerpać inspirację z mądrości starożytnych Greków.

W klasycznej grece funkcjonowały cztery terminy oznaczające miłość w jej różnych formach wyrazu - eros, storge, philia, agape.

Eros to pełen emocji stan zachwytu, tęsknota za czymś, czego brak, połączona z pragnieniem przekroczenia własnej ograniczoności. Storge wynika z poczucia przynależności i jest bezwarunkowym, niezmiennym uczuciem skłaniającym do działania w imię dobra tego, kogo (lub co) się kocha. Philia to wolna od wszelkiej zmysłowości więź oparta na lojalności, zrodzona z potrzeby dzielenia zainteresowań, współdziałania, wspierania się nawzajem. Agape to bezinteresowna miłość bez przyczyny, pełna poświęcenia, pokory i altruizmu, zdolna przetrwać wszelkie przeciwności.

Prawdziwa miłość, niezależnie od tego, czy dotyczy partnerstwa, rodzicielstwa, przyjaźni, stosunku do ojczyzny albo życiowej pasji, zawsze jest kombinacją czterech wymienionych powyżej elementów, które występują w różnej proporcji w zależności od typu relacji.

Miłość najlepiej obrazuje związek partnerski, ponieważ obecne w nim uczucie w najwyższym stopniu angażuje wszystkie cztery pierwiastki.

Zobacz film i dowiedz się jak działają afrodyzjaki:

Zobacz film: Afrodyzjaki - jak działają? Źródło: Co nas truje?

Zobacz także: Miłość platoniczna - czym jest i na czym polega związek platoniczny?

Definicja słowa "miłość"

Miłość to uczucie, które rodzi się spontanicznie, często nagle, bez wyraźnie określonej przyczyny. Chociaż jest w pewnym stopniu odpowiedzią na cechy kochanej osoby, przede wszystkim stanowi bezgraniczną niemal gotowość do ofiarowania jej siebie, swojego zaangażowania oraz do troski o jej dobro.

Miłość jest uczuciem bezwarunkowym i pozbawionym egoizmu.

Powstaje z potrzeby przekraczania własnych ograniczeń, podzielenia się swoimi życiem (tak codziennością, jak i największymi marzeniami) z drugim człowiekiem. Jednocześnie wynika z tęsknoty za wszystkim, czym ów człowiek jest, a czym nie jest się samemu. Miłość jest poniekąd brakiem, pragnieniem dopełnienia, które nadaje głębszy sens człowieczeństwu jednostki.

Powyższa definicja pozwala odróżnić miłość prawdziwą od przelotnej, erotycznej fascynacji czy instrumentalnej więzi, w której partnerzy są dla siebie nawzajem narzędziami do zaspokajania własnych celów.

Nie wystarczy jednak kochać prawdziwie, by zbudować zdrowy, szczęśliwy związek - miłość pojętą jako relację dwóch osób.


Uczucie miłości a umiejętność budowania relacji

Szczere uczucie nie zawsze wystarcza do stworzenia głębokiej, udanej więzi. Przede wszystkim bywa ono niesymetryczne - jedna ze stron relacji zaangażowana jest bardziej niż druga. Inną, nie mniej ważną kwestią jest przeważający typ relacji między partnerami. Zgodnie z koncepcją analizy transakcyjnej Erica Berne'a, ludzie porozumiewają się ze sobą z trzech poziomów ego: Dorosłego, Rodzica i Dziecka. Są to schematy zachowań, wyrażające się w określonych stanach emocjonalnych, przekonaniach, sposobach działania. Zdrowe, satysfakcjonujące więzi powstają wówczas, gdy ludzie porozumiewają się ze sobą na komplementarnych poziomach - wysyłany komunikat spotyka się z adekwatną odpowiedzią. Jeśli jednak, na przykład, jedna ze stron relacji używa na co dzień racjonalnych argumentów, podczas gdy druga wyraża swoje stany emocjonalne w sposób niedojrzały, trudno o szczęśliwą, dającą poczucie spełnienia miłość.

Prawdziwa miłość w związku

W komplementarnej relacji opartej o wzajemne, głębokie uczucie ma szansę wydarzyć się prawdziwa miłość, którą niełatwo zdefiniować, ale można ją bez trudu rozpoznać. Skłania ona do nieustannego rozwoju, tak dla drugiej osoby, jak i pod jej wpływem. Kochając, człowiek jest w stanie się zmieniać, stawać lepszym, a nawet rezygnować ze swoich potrzeb. Może mieć przy tym pewność, że jego zaangażowanie spotka się ze wzajemnością.

Zobacz także: Toksyczna miłość - jak rozpoznać toksyczny związek i jak się z niego uwolnić

Prawdziwa miłość motywuje do nauki, podejmowania nowych wyzwań, przezwyciężania problemów.

Wpływa też korzystnie na inne relacje z otoczeniem. Wyzwala pozytywne uczucia, radość życia, pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. W takim związku można czuć się bezpiecznie, znaleźć niezachwiane oparcie w drugim człowieku, a przede wszystkim - być sobą.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
71
15
Polecamy
Miłość platoniczna - czym jest i na czym polega związek platoniczny?
Miłość platoniczna - czym jest i na czym polega związek platoniczny? TVN zdrowie
Rodzaje miłości w kulturze europejskiej, tradycji chrześcijańskiej i współczesnych teoriach
Rodzaje miłości w kulturze europejskiej, tradycji chrześcijańskiej i współczesnych teoriach TVN zdrowie
Co to jest platoniczna miłość?
Jakie jest jej znaczenie?
Co to jest platoniczna miłość? Jakie jest jej znaczenie? Dzień Dobry TVN
Wysoko wrażliwa miłość i jej oblicza.
Jak wygląda związek z osobą wysoko wrażliwą?
Wysoko wrażliwa miłość i jej oblicza. Jak wygląda związek z osobą wysoko wrażliwą? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Niedobór witaminy C – przyczyny. Sposoby uzupełniania kwasu askorbinowego
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Czym jest zapaść krążeniowa? Przyczyny, objawy i leczenie
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Regulują poziom cukru, wspomagają odchudzanie, a także poprawiają nastrój. Dlaczego warto jeść daktyle?
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Idealna pora na rodzeństwo dla jedynaka
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Kawa z kardamonem ‒ właściwości i najlepsze przepisy 
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie
Rwa barkowa - przyczyny, ćwiczenia, objawy, leczenie, trwanie