Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest plastyka powiek? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest plastyka powiek? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu

Zabieg plastyki oczu

Fot: helovi / gettyimages.com

Plastyka powiek polega na pozbyciu się nadmiaru tkanki tłuszczowej, skóry i części wiotczejących włókien mięśni powieki. W nomenklaturze medycznej znana jest jako blepharoplastyka. Może dotyczyć dolnej i górnej powieki. Zapewnia młodszy i bardziej wypoczęty wygląd oczu.

Wraz z postępującym procesem starzenia się następują zmiany w obrębie powiek, które związane są zwłaszcza z rozciągnięciem się skóry powiek górnych i pojawieniem się tzw. worków pod oczami. Tkanki z wiekiem tracą napięcie i objętość, przez co nierzadko utrudniają widzenie. Poprawę wyglądu i odmłodzenie oczu zapewnia plastyka powiek.

Czym jest plastyka powiek?

Plastyka powiek w nomenklaturze medycznej znana jest jako blepharoplastyka powiek. Nazwa pochodzi z języka greckiego, od słów blepharon oznaczającego powiekę oka i plastos oznaczającego tworzenie, formowanie. Pierwszy raz w literaturze została użyta w 1818 r. przez von Graefego w opisie rekonstrukcji powieki przeprowadzonej przez niego w 1809 r.

Na czym polega plastyka powiek? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Plastyka powiek - jak wygląda taki zabieg. Źródło: Klinika urody.

Na czym polega operacja plastyczna powiek?

Operacje plastyczne powiek to zabiegi chirurgiczne, które polegają na usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej. Zabieg obejmuje korekcję opadającej powieki i usunięcie worków pod oczami – przepuklinek tłuszczowych powstających w wyniku przemieszczenia się części tkanki tłuszczowej wyścielającej oczodół bliżej powierzchni skóry. Może obejmować też kantopexie – napięcie zewnętrznego kąta oka i kantoplastykę – napięcie więzadła zewnętrznego kąta oka. Zabieg nie eliminuje zmarszczek (kurzych łapek) i problemu obniżonych brwi. W niewielkim stopniu łagodzi zaciemnienie skóry pod oczami.

Plastyka powiek i brwi - jak wygląda zabieg? Dowiesz się tego z naszego filmu 

Zobacz film: Plastyka powiek i brwi - jak wygląda taki zabieg? Źródło: Klinika urody.

Przed jego wykonaniem konieczna jest konsultacja okulistyczna. Na skórze zaznaczone są linie cięć i obrysowany jest nadmiar skóry przeznaczonej do usunięcia. Operacja trwa około 2 godzin. Wykonywana jest jako pojedyncza procedura lub w połączeniu z innymi zabiegami w obrębie twarzy. Przeprowadzana jest w trybie ambulatoryjnym. Po zabiegu na 2–6 godzin zakłada się uciskowy opatrunek na okolicę oczu. Chory szybko wraca do normalnego funkcjonowania po operacji, a szwy ściąga się po 4–5 dniach. Następnie w przeciągu tygodnia konieczna jest kontrola w klinice. Zaleca się, aby co najmniej przez 2 doby po zabiegu dbać o wysokie ułożenie głowy i stosować opatrunki chłodzące. Przez kilka dni należy oszczędzać organizm i unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Na około 2 tygodni trzeba zrezygnować z soczewek kontaktowych. Powrót do pełnej aktywności życiowej następuje najczęściej po upływie 10–14 dni od zabiegu.

Zobacz film: Zabieg na opadające powieki - plazma. Źródło: Bez skazy.

Kim są osoby poddające się plastyce oczu?

Operacja plastyczna powiek cieszy się dużym zainteresowaniem wśród przedstawicieli rasy azjatyckiej, gdzie na popularności zyskuje wygląd europejski, uzyskiwany poprzez podnoszenie fałdu na górnych powiekach. Ponadto zabieg skierowany jest do osób, które w wyniku starzenia się czy wpływów dziedzicznych borykają się z problemem znacznego nadmiaru skóry na powiekach.

Operacji nie powinno się przeprowadzać u osób o bardzo nisko położonych i nawisających na powieki górne brwiach i zmagających się z wytrzeszczem gałek ocznych. Przeciwwskazaniami są: nadczynność tarczycy, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze i cukrzyca, zaburzenia krzepliwości, miesiączka, ciąża, leczenie sterydami, infekcja ropna skóry i śluzówek, znaczna otyłość i duszności w wywiadzie. Nie zaleca się wielokrotnego wykonywania zabiegu.

Koszt operacji powiek

Koszt operacji plastycznej powiek górnych i dolnych dwojga oczu wynosi około 7000 zł. Blepharoplastyka powiek górnych dwojga oczu średnio kosztuje 4000 zł. Z kolei za korekcję plastyczną powiek dolnych dwojga oczu płaci się blisko 5000 zł.

Zobacz film: Co Polki poprawiają najczęściej? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Plastyka powiek górnych

Plastyka powiek górnych polega na przecinaniu skóry wzdłuż zaznaczonych uprzednio linii, z których dolna biegnie w załamku powieki (7–10 mm powyżej brzegu rzęskowego). Położenie górnej determinowane jest nadmiarem skóry. Skóra zostaje oddzielona od podłoża (mięśnia okrężnego oka). Usuwana jest tkanka tłuszczowa i następuje zszycie brzegów skóry cienkimi szwami.

Plastyka powiek dolnych

Plastyka powiek dolnych jest operacją bardziej złożoną i trudniejszą od plastyki powiek górnych. Blepharoplastyka powiek dolnych polega na nacięciu powieki tuż poniżej brzegu rzęskowego. Nacięcie na wewnętrznej stronie powieki dolnej przez spojówkę jest alternatywną techniką. Skóra zostaje oddzielana od podłoża (mięsień okrężny oka). Następuje usunięcie nadmiaru skóry i tkanki podskórnej. Nierzadko specjaliści dokonują modelowania mięśnia okrężnego oka. Odwarstwiony płat skóry podciąga się ku górze i zszywa.

Worki pod oczami - jak się ich pozbyć? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Worki pod oczami to problem nie tylko estetyczny. Źródło: Klinika urody.

Chory po operacji plastyki powiek

Blizny po zabiegu mają postać bardzo cienkich linii. Na górnych powiekach ukrywa się je w naturalnych fałdach. Na dolnych powiekach znajdują się około 1 mm od miejsca wyrastania rzęs. Chorzy przez kilka dni po zabiegu skarżą się na nadmierne łzawienie, zasinienie skóry i obrzęk. Niewielki ból utrzymuje się w pierwszej dobie po zabiegu. Przewlekły jest bardzo rzadkim powikłaniem. Niekiedy dochodzi do zaczerwienienia i świądu spojówek, które wymagają stosowania kropli do oczu.

Powikłania po plastyce powiek

Zabieg obarczony jest bardzo małym ryzykiem wystąpienia powikłań. Mogą się pojawić krwiaki, niedomykanie powiek, podwójne i nieostre widzenie, wrażliwość na słońce i światło, asymetria szpar powiekowych, hiperpigmentacja operowanych okolic, infekcja, suchość oczu i uszkodzenie mięśnia oka, a w ekstremalnych przypadkach utrata wzroku i wywinięcie dolnej powieki. Rzadkością jest konieczność reoperacji w wyniku powstałych powikłań.

Zobacz film: Czy operacje plastyczne są bezpieczne? Źródło: Stylowy Magazyn.

Bibliografia:

1. Wasiluk M., Estetyczny problem – cienie i opuchnięcia pod oczami, „Ekspert ANTI- AGING”, 2014, 1, s. 10-11.

2. Pfenninger J.L., Flower G.C., Kaszuba A., Procedury zabiegowe i diagnostyczne w dermatologii i medycynie estetycznej, Wrocław, Elselvier Urban&Partner, 2012.

3. Witwicki T., Korekcja powiek, „Ekspert ANTI-AGING”, 2007, 11, s. 8.

4. Padlewska K., Medycyna estetyczna i kosmetologia, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2014.

Jak poprawić wygląd skóry twarzy? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie 

Zobacz film: Jak poprawić wygląd skóry? Źródło: Klinika urody.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
2
Polecamy
Laserowa plastyka powiek górnych, dolnych - poradnik
Laserowa plastyka powiek górnych, dolnych - poradnik Dzień Dobry TVN
Jak leczyć opadającą powiekę?
Jakie są jej przyczyny?
Jak leczyć opadającą powiekę? Jakie są jej przyczyny? Dzień Dobry TVN
Kiedy konieczna jest korekta opadających powiek?
Na czym polega ten zabieg?
Kiedy konieczna jest korekta opadających powiek? Na czym polega ten zabieg? TVN zdrowie
Co przyczynia się do opadania powieki?
Kiedy warto poddać się zabiegowi?
Co przyczynia się do opadania powieki? Kiedy warto poddać się zabiegowi? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Sprawdź, kiedy jest najlepszy czas na mierzenie cukru i jak wykonać tę czynność prawidłowo 
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego