Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest nietolerancja pokarmowa? Objawy, przyczyny, testy, badania, leczenie 

Czym jest nietolerancja pokarmowa? Objawy, przyczyny, testy, badania, leczenie 

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: adrenalinapura / fotolia.com

Nietolerancja pokarmowa to nieimmunologiczna reakcja organizmu na określony składnik jedzenia, np. laktozę, sacharozę, fruktozemię, galaktozemii lub fawizmu. Objawy nietolerancji to np.: wymioty i nudności, biegunka, bóle brzucha, niedokrwistość hemolityczna, niedocukrzenie a nawet zaćma. Metodą leczenia przypadłości jest usunięcie z jadłospisu pożywienia, które wywołuje nadwrażliwość, czasowo lub permanentnie. 

Leczenie i rozpoznanie nietolerancji pokarmowych, zwłaszcza u dzieci, nie jest łatwe. Wynika to ze zróżnicowania objawów, a także nakładania się na siebie reakcji alergicznych z niealergicznymi nadwrażliwościami na dane jedzenie bądź jego składnik.

Zobacz film: Nietolerancja laktozy. Źródło: 36,6

Co to jest nietolerancja pokarmowa i jakie są jej objawy?

Nietolerancja pokarmowa to niepożądana reakcja nieimmunologiczna organizmu, następująca po zjedzeniu określonego produktu, który jest dobrze tolerowany przez osoby zdrowe. Wśród reakcji organizmu, nie związanych z układem odpornościowym, rozróżnia się reakcje: farmakologiczne, enzymatyczne oraz idiopatyczne, które wywołują najczęściej konserwanty i sztuczne barwniki zawarte w jedzeniu. Nietolerancje farmakologiczne wywołują substancje zawarte w jedzeniu, jak:

  • Fruktoza – zawarta jest w owocach oraz miodzie. Powoduje nudności, wymioty, uporczywą biegunkę, upośledzenie czynności cewek nerkowych (tubulopatię), hipoglikemię a nawet żółtaczkę.
  • Laktoza – jej źródłem jest mleko zarówno kobiet karmiących, jak i zwierzęce. Nietolerancja laktozy może być wrodzona bądź dziedziczna. Objawia się nudnościami, wymiotami, wzdęciami, bólami brzucha oraz uczuciem przelewania się płynów w żołądku.
  • Sacharoza – to składnik buraczanego i trzcinowego cukru. Nietolerancja związku objawia się kolką, silnym bólem brzucha, wymiotami, biegunką i nudnościami.
  • Galaktoza – to cukier mleczny, który jest składnikiem każdego mleka ssaków. Nietolerancja substancji może powodować rozwolnienie, niedocukrzenie, zaćmę, tubulopatię nerkową, a także upośledzenie działania mózgu.

Nietolerancje enzymatyczne polegają na niedoborze enzymów odpowiedzialnych za wchłanianie węglowodanów. Nadwrażliwość pokarmowa bywa dziedziczna bądź jest efektem choroby układu pokarmowego, np. uszkodzenia nabłonka jelita, które wytwarza laktazę. Najczęstszymi przyczynami za małej ilości enzymu są: wirusowe zapalenie jelit, zakażenie pasożytnicze lub bakteryjne, a także przechodzenie alergii pokarmowej. Nietolerancja pokarmowa może dawać także takie objawy, jak: zmęczenie, osłabienie organizmu, problemy z koncentracją, gorszy nastrój, bóle stawów, uczucie pełnego żołądka bądź wilczy apetyt, a czasami zmiany skórne.

Nietolerancja pokarmowa a alergia pokarmowa

Alergia pokarmowa to reakcja immunologiczna organizmu w formie zróżnicowanych objawów klinicznych, jakie wywołuje zjedzenie konkretnego jedzenia (czyli alergenu pokarmowego). Bardzo często znaczącą poprawę zdrowia zauważa się po odstawieniu pokarmów uczulających.

Zobacz film: Alergia a nietolerancja. Źródło: Wiem co jem

Nietolerancja pokarmowa u niemowlaka – objawy

Uszkodzenie nabłonka jelita u niemowlaka powoduje zaburzenia produkowania enzymów rąbka szczoteczkowatego, czego efektem są wodniste i pieniste stolce, o kwaśnym odczynie. Powodują one podrażnienia delikatnej skóry dziecka. Osmotycznym biegunkom często towarzyszą bolesne kolki oraz rozdęcie brzucha.

Nietolerancja pokarmowa – diagnostyka i leczenie

W diagnostyce nietolerancji pokarmowej najważniejszym elementem jest odnalezienie zależności przyczynowo-skutkowego między zjedzonym jedzeniem a objawami, jakie po tym nastąpiły. W leczeniu przypadłości najważniejsze, aby wyeliminować z diety jedzenie ( tymczasowo lub na zawsze – w zależności od rodzaju substancji które powoduje nietolerancję. W przypadku czasowej eliminacji wywołujący nieprzyjemne objawy produkt po pół roku (do roku), jest stopniowo ponownie wprowadzany do codziennego jadłospisu. W przypadku nietolerancji laktozy produkty mleczne można zamienić na produkty zastępcze, które się dobrze przyswajają, np. niektóre jogurty, sery, kefiry.

Nietolerancja pokarmowa – test

Test na nietolerancję pokarmową ocenia stężenie pokarmowo-swoistych IgG/IgG4 dla wybranych produktów żywieniowych. Badanie pozwala ocenić typ reakcji oraz składnik, jaki wywołuje nadwrażliwość, dzięki czemu lekarz wie, jakie produkty wyeliminować z codziennej diety. Test na nietolerancję pokarmową to szybki i nieinwazyjny sposób na zdiagnozowanie rodzaju nietolerancji. Badanie nielaboratoryjne polega na pobraniu próbki krwi z palca – pacjent może to zrobić samodzielnie bądź udać się do lekarza. Test obejmuje kilkadziesiąt produktów spożywczych, a na jego wyniki czeka się niecałą godzinę. Badanie laboratoryjne polega na pobraniu krwi z palca i zbadaniu jej metodą mikromacierzy opartej na zasadzie Elisa. Na wyniki tekstu czeka się około dwóch tygodni.

Zobacz film: Testy na alergię

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Więcej na temat
Alergia pokarmowa - jak objawia się nietolerancja a jak uczulenie pokarmowe?
Wysypka alergiczna u dziecka i dorosłych, jak wygląda i jak ją leczyć
Z czego składa się smog i dlaczego jest niebezpieczny? 
Badania na alergie pokarmowe
Komentarze (0)
Nie przegap
Uwaga na kleszcze. Wraz z wiosną przebudziły się insekty. Jak prawidłowo usunąć kleszcza i jakie objawy powinny nas zaniepokoić?
Hipotetyczna choroba X uwzględniona przez WHO na liście śmiertelnych zagrożeń dla ludzkości
Pierwsza w Polsce implantacja rejestratora arytmii komunikującego się z telefonem komórkowym
Woda gasi nie tylko pragnienie. Dlaczego warto ją pić?
Przesilenie wiosenne, czyli syndrom zmęczenia wiosennego. Jak poprawić samopoczucie? 
Dzieci i kobiety w ciąży są szczególnie narażone na negatywne działanie smogu Reklama