Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest lakierowanie zębów? Lakierowanie zębów u dzieci, zalecenia po lakierowaniu

Czym jest lakierowanie zębów? Lakierowanie zębów u dzieci, zalecenia po lakierowaniu

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: prosthetist / fotolia.com

Lakierowanie zębów polega na pokryciu ich warstwą fluoru, stąd inna nazwa zabiegu – fluoryzacja. To jedna z najpowszechniejszych metod profilaktyki przeciwpróchniczej. Lakierowanie zębów u dzieci i u dorosłych powinno odbywać się cyklicznie, z zastosowaniem zaleceń dentysty wykonującego zabieg.

Zęby człowieka pokryte są szkliwem, najtwardszą tkanką w organizmie. Żeby były odporne na działanie różnych czynników, w tym kwasów, pokrywa się je fluorem. Lakierowanie zębów jest jednym z podstawowych sposobów ochrony przed próchnicą. Im wcześniej przeprowadzi się zabieg fluoryzacji, tym zęby będą lepiej zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Fluoryzację dzieli się na:

  • Endogenną (wewnętrzną) – polega na dostarczaniu organizmowi preparatów zawierających związki fluoru (np. w formie tabletek czy syropu) – zaleca ją lekarz.
  • Egzogenną (zewnętrzną) – polega na lakierowaniu zębów fluorem w gabinecie dentystycznym. Zabieg fluoryzacji jest bezbolesny. Może go przeprowadzić jedynie stomatolog.

Lakierowanie zębów u dzieci

Zalecane jest, aby pierwszą fluoryzację przeprowadzić na zębach mlecznych u dzieci w wieku przedszkolnym. Lakierowanie zębów mlecznych chroni je przed przedwczesnym wypadnięciem – szybka utrata mleczaków może prowadzić do rozwoju wad ortodontycznych na zębach stałych.

Zobacz także: Kiedy wypadają zęby mleczne? Jak zadbać o zdrowy uśmiech dziecka?

Podczas zabiegu lakierowania na zęby nakładana jest warstwa fluoru. Lakier do zębów wybiera stomatolog. Najpierw – za pomocą takich zabiegów, jak skaling i piaskowanie – lekarz oczyszcza i osusza powierzchnię zębów, a następnie, najczęściej przy użyciu specjalnego pędzelka, nakłada preparat, który po kilku minutach wysycha. To ważne, aby zęby były dokładnie oczyszczone z osadu oraz kamienia – w przeciwnym wypadku zabieg fluoryzacji może okazać się nieskuteczny.

Lakier do fluoryzacji może mieć różną konsystencję, kolor i zapach – obecnie coraz częściej stosuje się lakiery bezbarwne, np. o zapachu owoców. Według ekspertów Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej skuteczne w zapobieganiu próchnicy są lakiery zawierające 5% fluorku sodu (NaF). Odpowiednio dobrany przez dentystę lakier do zębów uwalnia fluor przez kilka miesięcy po zabiegu. Zaleca się, aby dzieciom lakierować zęby co ok. 3 miesiące.

Lakierowanie zębów u dzieci do 18. roku życia jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Lakierowanie zębów u dorosłych

Zabieg fluoryzacji powinno się przeprowadzać cyklicznie również u dorosłych, w tym u osób z niskim bądź umiarkowanym ryzykiem rozwoju próchnicy. Na lakierowanie do dentysty najlepiej zgłaszać się co pół roku. Jeśli lekarz oceni ryzyko wystąpienia próchnicy na wysokie, lakierowanie należy powtarzać co 3 miesiące.

Zobacz także: Co to jest lapisowane zębów? Lapisowanie zębów mlecznych, lapisowanie bezbarwne

Wskazaniem do częstszego lakierowania może być nadwrażliwość zębów u pacjentów, u których odsłonięta jest powierzchnia korzenia zęba, co powoduje m.in. wysoką wrażliwość na zmiany temperatur (np. podczas spożywania lodów czy gorących pokarmów). Zalecaną częstotliwość wykonywania zabiegu fluoryzacji ustala lekarz. U osób (zarówno u dzieci, jak i u dorosłych), które planują założenie stałego aparatu ortodontycznego, lakierowanie powinno być przeprowadzone 10–14 dni wcześniej.

Lakierowanie zębów w prywatnym gabinecie dentystycznym kosztuje średnio 50–120 zł.

Lakierowanie zębów – zalecenia

Po lakierowaniu zębów należy stosować się do zaleceń lekarskich, dzięki czemu fluor będzie mógł wbudować się w szkliwo zęba.

Zalecenia po lakierowaniu zębów:

  • Nie jeść ani nie pić przez 2 godziny po zabiegu. Uwaga! Po niektórych lakierach do zębów nie należy jeść ani pić przez 4 godziny. Poinformuje o tym stomatolog.
  • Nie myć zębów przez 12 godzin po zabiegu.
  • Do końca dnia, w którym wykonany został zabieg fluoryzacji, nie spożywać produktów mlecznych, pokarmów stałych ani twardych.
  • W dniu lakierowania nie myć zębów.

Lakierowanie zębów – przeciwwskazania

Istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia lakierowania zębów. To przede wszystkim wszelkie stany zapalne jamy ustnej. Jeśli lekarz zdiagnozuje owrzodzenia, również może odradzić przeprowadzenie fluoryzacji. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do lakierowania – fluor nie przenika przez łożysko.

Uwaga! Duże dawki fluoru są dla zdrowia szkodliwe. Nadmiar fluoru dostarczanego organizmowi może spowodować fluorozę, która atakuje szkliwo zębów, kości i ścięgna. We fluorozie na zębach tworzą się charakterystyczne plamy kredowe, które z czasem ciemnieją. Powodują one nadżerkę szkliwa. U dorosłych fluoroza uszkadza nerwy, dlatego coraz więcej dentystów wybiera lakiery z niskim stężeniem fluoru. Po zabiegu fluoryzacji należy ściśle przestrzegać zaleceń. Można rozważyć stosowanie pasty do zębów bez fluoru – warto omówić tę kwestię z dentystą. Pasty z wysokim stężeniem fluoru przeznaczone są dla osób ze znacznym ryzykiem rozwoju próchnicy, po skończeniu 16. roku życia.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Bibliografia:

"Stanowisko polskich ekspertów dotyczące indywidualnej profilaktyki fluorkowej u dzieci i młodzieży", prof. dr hab. Doroty Olczak - Kowalczyk, prof. dr hab. Urszuli Kaczmarek

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
6
Komentarze (0)
Nie przegap
Kolejny sezon programu 36,6°C! Zobacz jakie tematy zostaną poruszone w kolejnych odcinkach
Kolejny sezon programu 36,6°C! Zobacz jakie tematy zostaną poruszone w kolejnych odcinkach
Owsiki u dorosłych – przyczyny i objawy owsików u dorosłych
Owsiki u dorosłych – przyczyny i objawy owsików u dorosłych
Andrzej Michalik udowadnia, że cukrzyca nie oznacza rezygnacji z marzeń!
Andrzej Michalik udowadnia, że cukrzyca nie oznacza rezygnacji z marzeń!
Jak szybko rosną włosy? Sposób na szybko rosnące włosy
Jak szybko rosną włosy? Sposób na szybko rosnące włosy
Żylaki - miejsca powstawania, rodzaje, objawy, leczenie
Żylaki - miejsca powstawania, rodzaje, objawy, leczenie
Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej
Zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej