Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest lakierowanie zębów? Lakierowanie zębów u dzieci, zalecenia po lakierowaniu
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest lakierowanie zębów? Lakierowanie zębów u dzieci, zalecenia po lakierowaniu

NAN

Fot: prosthetist / fotolia.com

Lakierowanie zębów polega na pokryciu ich warstwą fluoru, stąd inna nazwa zabiegu – fluoryzacja. To jedna z najpowszechniejszych metod profilaktyki przeciwpróchniczej. Lakierowanie zębów u dzieci i u dorosłych powinno odbywać się cyklicznie, z zastosowaniem zaleceń dentysty wykonującego zabieg.

Zęby człowieka pokryte są szkliwem, najtwardszą tkanką w organizmie. Żeby były odporne na działanie różnych czynników, w tym kwasów, pokrywa się je fluorem. Lakierowanie zębów jest jednym z podstawowych sposobów ochrony przed próchnicą. Im wcześniej przeprowadzi się zabieg fluoryzacji, tym zęby będą lepiej zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych.

Fluoryzację dzieli się na:

Redakcja poleca:
Sok z rokitnika – właściwości, sposób przygotowania, przeciwwskazania
Torbiel okołokorzeniowa kręgosłupa – na czym polega choroba? Objawy i leczenie schorzenia
Bezoary – przyczyny powstawania, objawy i leczenie
 • Endogenną (wewnętrzną) – polega na dostarczaniu organizmowi preparatów zawierających związki fluoru (np. w formie tabletek czy syropu) – zaleca ją lekarz.
 • Egzogenną (zewnętrzną) – polega na lakierowaniu zębów fluorem w gabinecie dentystycznym. Zabieg fluoryzacji jest bezbolesny. Może go przeprowadzić jedynie stomatolog.

Lakierowanie zębów u dzieci

Zalecane jest, aby pierwszą fluoryzację przeprowadzić na zębach mlecznych u dzieci w wieku przedszkolnym. Lakierowanie zębów mlecznych chroni je przed przedwczesnym wypadnięciem – szybka utrata mleczaków może prowadzić do rozwoju wad ortodontycznych na zębach stałych.

Zobacz także: Kiedy wypadają zęby mleczne? Jak zadbać o zdrowy uśmiech dziecka?

Podczas zabiegu lakierowania na zęby nakładana jest warstwa fluoru. Lakier do zębów wybiera stomatolog. Najpierw – za pomocą takich zabiegów, jak skaling i piaskowanie – lekarz oczyszcza i osusza powierzchnię zębów, a następnie, najczęściej przy użyciu specjalnego pędzelka, nakłada preparat, który po kilku minutach wysycha. To ważne, aby zęby były dokładnie oczyszczone z osadu oraz kamienia – w przeciwnym wypadku zabieg fluoryzacji może okazać się nieskuteczny.

Lakier do fluoryzacji może mieć różną konsystencję, kolor i zapach – obecnie coraz częściej stosuje się lakiery bezbarwne, np. o zapachu owoców. Według ekspertów Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej skuteczne w zapobieganiu próchnicy są lakiery zawierające 5% fluorku sodu (NaF). Odpowiednio dobrany przez dentystę lakier do zębów uwalnia fluor przez kilka miesięcy po zabiegu. Zaleca się, aby dzieciom lakierować zęby co ok. 3 miesiące.

Lakierowanie zębów u dzieci do 18. roku życia jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Lakierowanie zębów u dorosłych

Zabieg fluoryzacji powinno się przeprowadzać cyklicznie również u dorosłych, w tym u osób z niskim bądź umiarkowanym ryzykiem rozwoju próchnicy. Na lakierowanie do dentysty najlepiej zgłaszać się co pół roku. Jeśli lekarz oceni ryzyko wystąpienia próchnicy na wysokie, lakierowanie należy powtarzać co 3 miesiące.

Zobacz także: Co to jest lapisowane zębów? Lapisowanie zębów mlecznych, lapisowanie bezbarwne

Wskazaniem do częstszego lakierowania może być nadwrażliwość zębów u pacjentów, u których odsłonięta jest powierzchnia korzenia zęba, co powoduje m.in. wysoką wrażliwość na zmiany temperatur (np. podczas spożywania lodów czy gorących pokarmów). Zalecaną częstotliwość wykonywania zabiegu fluoryzacji ustala lekarz. U osób (zarówno u dzieci, jak i u dorosłych), które planują założenie stałego aparatu ortodontycznego, lakierowanie powinno być przeprowadzone 10–14 dni wcześniej.

Lakierowanie zębów w prywatnym gabinecie dentystycznym kosztuje średnio 50–120 zł.

Lakierowanie zębów – zalecenia

Po lakierowaniu zębów należy stosować się do zaleceń lekarskich, dzięki czemu fluor będzie mógł wbudować się w szkliwo zęba.

Zalecenia po lakierowaniu zębów:

 • Nie jeść ani nie pić przez 2 godziny po zabiegu. Uwaga! Po niektórych lakierach do zębów nie należy jeść ani pić przez 4 godziny. Poinformuje o tym stomatolog.
 • Nie myć zębów przez 12 godzin po zabiegu.
 • Do końca dnia, w którym wykonany został zabieg fluoryzacji, nie spożywać produktów mlecznych, pokarmów stałych ani twardych.
 • W dniu lakierowania nie myć zębów.

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o zęby:

  Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

  Lakierowanie zębów – przeciwwskazania

  Istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia lakierowania zębów. To przede wszystkim wszelkie stany zapalne jamy ustnej. Jeśli lekarz zdiagnozuje owrzodzenia, również może odradzić przeprowadzenie fluoryzacji. Ciąża nie jest przeciwwskazaniem do lakierowania – fluor nie przenika przez łożysko.

  Uwaga! Duże dawki fluoru są dla zdrowia szkodliwe. Nadmiar fluoru dostarczanego organizmowi może spowodować fluorozę, która atakuje szkliwo zębów, kości i ścięgna. We fluorozie na zębach tworzą się charakterystyczne plamy kredowe, które z czasem ciemnieją. Powodują one nadżerkę szkliwa. U dorosłych fluoroza uszkadza nerwy, dlatego coraz więcej dentystów wybiera lakiery z niskim stężeniem fluoru. Po zabiegu fluoryzacji należy ściśle przestrzegać zaleceń. Można rozważyć stosowanie pasty do zębów bez fluoru – warto omówić tę kwestię z dentystą. Pasty z wysokim stężeniem fluoru przeznaczone są dla osób ze znacznym ryzykiem rozwoju próchnicy, po skończeniu 16. roku życia.

  Bibliografia:

  "Stanowisko polskich ekspertów dotyczące indywidualnej profilaktyki fluorkowej u dzieci i młodzieży", prof. dr hab. Doroty Olczak - Kowalczyk, prof. dr hab. Urszuli Kaczmarek

  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  46
  7
  Polecamy
  Co to jest fluoryzacja zębów?
Czy fluoryzacja jest szkodliwa?
  Co to jest fluoryzacja zębów? Czy fluoryzacja jest szkodliwa? TVN zdrowie
  Na czym polega lakowanie zębów u dzieci?
Kiedy należy wykonać zabieg?
  Na czym polega lakowanie zębów u dzieci? Kiedy należy wykonać zabieg? TVN zdrowie
  Doskonała wielkość i kształt ust na wyciągnięcie ręki.
Zabiegi kosmetyczne powiększania ust
  Doskonała wielkość i kształt ust na wyciągnięcie ręki. Zabiegi kosmetyczne powiększania ust Dzień Dobry TVN
  Bulimia zniszczyła jej zęby.
Po tym zabiegu  może się szeroko uśmiechać
  Bulimia zniszczyła jej zęby. Po tym zabiegu  może się szeroko uśmiechać Dzień Dobry TVN
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
  Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
  Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
  Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
  Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
  Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
  Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
  Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
  Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
  Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
  Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
  Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty