Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest labioplastyka? wskazania, metody i przebieg zabiegu
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest labioplastyka? wskazania, metody i przebieg zabiegu

kobiecy brzuch

mat. prasowe

Pod tajemniczym określeniem "labioplastyka" kryje się zabieg korekcji kształtu i/lub wielkości warg sromowych, zarówno większych, jak i mniejszych. Jest to zabieg z dziedziny ginekologii estetycznej, jednej z prężniej rozwijających się dziedzin medycyny w ostatnich latach. Należy podkreślić, że pomimo tego, że zabieg z definicji poprawia wygląd warg sromowych, ma on też duże znaczenie w poprawie ich funkcjonalności, co w znacznym stopniu wpływa na jakość życia kobiet.

Wygląd warg sromowych nie ma znaczenia stricte estetycznego. Ich kształt oraz wielkość mają duży wpływ na zdrowie oraz komfortu życia. Ich deformacje mogą powodować dyskomfort podczas aktywności seksualnej oraz uprawiania sportów, których dużą komponentą jest siedzenie np.: jazda na rowerze, a nawet podczas noszenia bielizny czy stroju kąpielowego, ponieważ zbyt duże wargi sromowe mogą być przyczyną otarć, czy powstawania ran. Nieprawidłowy wygląd warg sromowych może być również przyczyną nawracających i trudno leczących się infekcji intymnych.

Wskazania do zabiegu

Nieprawidłowy kształt i wielkość warg sromowych może mieć podłoże genetyczne, inaczej wrodzone, na które nie mają wpływu czynniki środowiskowe ani wydarzenia z życia kobiety. Mogą to być również przyczyny nabyte, czyli związane z wydarzeniami z życia kobiety np. porody, urazy czy proces starzenia się tych okolic.

W związku ze spektrum powikłań, z jakimi może się spotkać kobieta dotknięta tym problemem, wyróżnia się wiele wskazań do tego zabiegu. Często są to przesłanki zdrowotne, ale mogą to być wskazania wyłącznie estetyczne.

  • Zbyt duże lub zbyt małe wargi sromowe
  • Duża asymetria warg sromowych lub wrodzone ich deformacje
  • Dyskomfort podczas aktywności seksualnej
  • Odczuwanie dyskomfortu podczas czynności dnia codziennego lub aktywności fizycznej
  • Nieprawidłowości związane z urazami tych okolic
  • Nieprawidłowości powstałe po porodzie
  • Częste infekcje intymne lub podrażnienia
  • Niezadowolenie kobiety z wyglądu jej warg sromowych
  • Zanik lub wiotkość warg sromowych
  • Hiperpigmentacja

Metody wykonywania zabiegu

Labioplastyka może być wykonywana klasycznie, czyli przy użyciu skalpela, albo przy użyciu lasera CO2.

Labioplastyka chirurgiczna

Labioplastykę chirurgiczną można wykonać za pomocą kilku metod:

  • Metoda TRIM - najbardziej klasyczna, która polega na usunięciu brzegów warg sromowych mniejszych. Można dodatkowo wykonać hoodoplastykę, czyli plastykę napletka łechtaczki. Wadą tej metody mogą być zaburzenia czucia okolicy poddanej zabiegowi.
  • Metoda WEDGE - polega ona na wycięciu nadmiaru skóry w kształcie litery V z pozostawieniem wolnych brzegów wargi sromowej, dlatego wiążę się z mniejszym ryzykiem zaburzeń czucia po zabiegu. Dodatkowo w niektórych przypadkach możliwe jest ukrycie blizny.
  • Metoda FENESTRACJI - jest metodą najbardziej czasochłonną i wymaga dużej sprawności chirurgicznej, polega na odpreparowaniu skóry od warstwy zawierającej naczynia krwionośne i nerwy. Wadą tej metody może być przejściowe powstawanie krwiaków w operowanym miejscu.

Labioplastyka laserowa

W Artesmed wykonujemy labioplastykę z użyciem lasera frakcyjnego. Ta metoda uważana jest za bardziej nowoczesną. Laser jest mniej inwazyjny i wiąże się z mniejszym krwawieniem. Dodatkowo daje możliwość bardziej precyzyjnych ruchów. Istnieją również doniesienia o szybszej i łatwiejszej rekonwalescencji po zabiegu z użyciem lasera.

Należy pamiętać, że wybór metody nie wpływa na końcowy efekt estetyczny.

Przebieg zabiegu

Przed wykonaniem zabiegu istotna jest konsultacja z lekarzem w celu wybrania odpowiedniej metody leczenia. Przed wykonaniem zabiegu należy wykonać pełne badanie ginekologiczne oraz cytologię. Termin zabiegu wyznacza się na podstawie krwawienia menstruacyjnego, najczęściej krótko po jego zakończeniu, lub co najmniej 10 dni przed jego rozpoczęciem.

Na zabieg pacjentka powinna zgłosić się z aktualnymi wynikami badań, szczególnie krzepnięcia krwi. Co najmniej tydzień przed zabiegiem zaleca się odstawić wszystkie leki, które mogą zaburzać krzepnięcie oraz zaprzestać palenia, które może wydłużyć gojenie.

Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym, rzadziej ogólnym. Czas trwania zabiegu to ok. 60-120 minut. Stosuje się szwy samowchłanialne.

W okresie pozabiegowym może pojawić się opuchlizna i nieznaczny ból. Przez okres 4-6 tygodni zalecane jest powstrzymywanie się od aktywności fizycznej i seksualnej.

Efekty zabiegu labioplastyki

Poprawa anatomii warg sromowych korzystnie wpływa na ogólną poprawę jakości życia kobiety, poprzez zmniejszenie dyskomfortu podczas codziennych czynności, zmniejszenie ryzyka infekcji intymnych oraz korzystnego wpływu na odczucia seksualne. Dodatkowo labioplastyka poprawia komfort psychiczny i samopoczucie pacjentki.

Blizny po zabiegu zanikają najczęściej do roku. Ważne jest dbanie o prawidłową higienę okolic intymnych, a podczas pierwszych stosunków seksualnych po zabiegu zaleca się stosowanie lubrykantów.

Przeciwwskazania do zabiegu labioplastyki

  • Ciąża laktacja
  • Stan zapalny pochwy/ sromu
  • Utrudnione gojenie ran lub ciężkie zaburzenia krzepnięcia
  • Zmiany nowotworowe lub chemioterapia
  • Miesiączka
  • Nieprawidłowa wynik cytologii
  • Aktywne infekcje okolic intymnych

Zabieg labioplastyki najlepiej wykonać w profesjonalnej placówce, gdzie doświadczeni lekarze dysponują odpowiednim sprzętem oraz salą zabiegową. Szczególnie polecamy klinikę ArtesMed w Katowicach, gdzie nowoczesny sprzęt w połączeniu z doświadczeniem i umiejętnościami ponad dziesięciu ginekologów zapewnia kompleksowe leczenie każdego problemu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Ginekologia estetyczna.
Strefy intymne bez tabu
Ginekologia estetyczna. Strefy intymne bez tabu Dzień Dobry TVN
Labioplastyka - zabieg który, pozwala kobiecie odzyskać pewność siebie
Labioplastyka - zabieg który, pozwala kobiecie odzyskać pewność siebie TVN zdrowie
Plastyka warg sromowych – fanaberia czy konieczność?
Plastyka warg sromowych – fanaberia czy konieczność? Dzień Dobry TVN
Przerost warg sromowych:
objawy, przyczyny, leczenie, zabieg
Przerost warg sromowych: objawy, przyczyny, leczenie, zabieg TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty