Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest i jakie właściwości lecznicze ma bagno zwyczajne?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest i jakie właściwości lecznicze ma bagno zwyczajne?

Bagno zwyczajne roślina

Fot. Birute / Getty Images

Bagno zwyczajne jest rośliną wykorzystywaną w lecznictwie ze względu na właściwości antyseptyczne. Jest objęte ochroną gatunkową. W Polsce znaleźć je można na torfowiskach lub w lasach sosnowych. 

Bagno zwyczajne jest zimozielonym krzewem, żyjącym maksymalnie 30 lat. Niegdyś było stosowane jako alternatywa dla herbaty, dlatego niekiedy nazywane jest również bagienną herbatą. Mimo że wykazuje działanie lecznicze, w nadmiarze może powodować ból oraz zawroty głowy.

Czym jest bagno zwyczajne?

Bagno zwyczajne (bagno pospolite) należy do rodziny wrzosowatych. Jest krzewem zimozielonym oraz krótkowiecznym, gdyż dożywa maksymalnie 30 lat. Osiąga wysokość około 1–1,5 metra. Liście bagna zwyczajnego mają kształt lancetowaty lub wąskoeliptyczny. Osiągają długość do 5 cm, a szerokość 3–5 mm. Pozostają na roślinie przez kilka sezonów. Owoc tej rośliny stanowi torebka o długości 4–5 mm, zwisająca ku dołowi.

Bagno można znaleźć w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, północnej Europie oraz na terenie Polski na torfowiskach i w lasach sosnowych. W Skandynawii od XIII wieku było stosowane jako środek owadobójczy. Obecnie wykorzystywane jest w medycynie ze względu na właściwości antyseptyczne. W Polsce znajduje się pod ochroną gatunkową.

Właściwości lecznicze bagna zwyczajnego

Bagno zwyczajne czy też bagno pospolite jest wykorzystywane w leczeniu wielu chorób ze względu na właściwości antybiotyczne. Roślina ta znalazła swoje zastosowanie między innymi w medycynie homeopatycznej, głównie w terapii bolesnych oraz sztywnych stawów. Niekiedy zioło to stosowane jest również w leczeniu choroby Lyme, jednak nie istnieją wiarygodne badania naukowe, potwierdzające skuteczność tej metody. Osobom cierpiącym na nocne poty zaleca się stosowanie wyrobów farmaceutycznych, w których skład wchodzi roślina bagno zwyczajne.

Przy jakich dolegliwościach warto pamiętać o ziołach? Przekonajcie się sami:

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn

Zastosowanie bagna zwyczajnego

Bagno zwyczajne jest stosowane w medycynie ratunkowej jako lek pierwszego wyboru, mający na celu zapobieganie rozwojowi infekcji. Skutecznie leczy takie dolegliwości jak:

W warunkach domowych bagno pospolite wykorzystywane jest głównie jako środek dezynfekcyjny, mający na celu zapobieżenie rozwojowi zakażenia po ukąszeniu przez owada, skaleczeniu oraz po różnego rodzaju urazach. W medycynie stosuje się je również w leczeniu takich schorzeń jak: stany zapalne skóry (trądzik, opryszczki, wrzody), bóle na tle reumatoidalnym, bolesności paluchów w przebiegu dny moczanowej, rozkurczowych stanach zapalnych tchawicy oraz oskrzeli, przeziębienie na tle wirusowym oraz przy sztywności oraz obrzękach ścięgien. Leczenie to można stosować wspomagająco, nie należy rezygnować z konsultacji lekarskich oraz konwencjonalnego leczenia.

Polecamy: Jakie zioła na stawy warto stosować? Domowe sposoby na ból kości i stawów

Sposoby przygotowania bagna zwyczajnego

Zastosowanie w medycynie mają głównie młode liście oraz pędy bagna zwyczajnego. Wykorzystuje się zarówno świeże liście, jak i ususzone, które są sproszkowane. Produkty dostępne to:

  • laktoza lekarstwa homeopatycznego – w okresie letnim, w czasie kwitnienia, zbierane są całe rośliny, mimo iż do przygotowywania leku wykorzystywane są jedynie liściaste końcówki młodych pędów. Następnie są suszone, sproszkowane, a na koniec zanurzane w miksturze wodno-alkoholowej. W ten sposób powstaje silnie działający lek homeopatyczny, wykorzystywany w leczeniu ostrych stanów zapalnych oraz innych dolegliwości.
  • herbata z bagna zwyczajnego – sposób przygotowania jest identyczny jak w przypadku herbaty. Zioło bagno zwyczajne zalewane jest wrzątkiem i po krótkim ostudzeniu gotowe do spożycia. Jeśli jest stosowane w celu terapeutycznym, dawkowanie ustala lekarz. Zaleca się wypijanie naparu podczas przeziębienia, aby złagodzić takie objawy, jak kaszel i katar, podczas leczenia stanów chorobowych na tle reumatoidalnym, do płukania jamy ustnej, jeśli doszło do infekcji bakteryjnej oraz do wykonywania okładów. Najczęstsze zalecane dawkowanie to wypijanie cztery razy dziennie jednej łyżki przygotowanej herbaty lub trzy razy dziennie po dwie łyżki.
  • tabletki z bagna zwyczajnego – w wielu aptekach oraz na stronach internetowych dostępne są również tabletki ze sproszkowanym bagnem pospolitym. Jednak przed ich zastosowaniem konieczna jest wcześniejsza konsultacja ze specjalistą, gdyż spożywane w nadmiarze mogą powodować silne zawroty oraz bóle głowy.
  • mazidło z bagna pospolitego – wykorzystywane jest do wykonywania różnego rodzaju okładów, zarówno na otwarte urazy, jak i wewnętrzne, najczęściej stawowe stany zapalne. Po nałożeniu na skórę mazidła należy nasmarowane miejsce zabandażować. Nie powinno się ich używać częściej niż dwa razy dziennie.
  • Nalewka na bazie bagna pospolitego oraz alkoholu – może być stosowana doustnie oraz do wcierania w skórę. Alkohol zawarty w nalewce dodatkowo rozgrzewa i wspomagania działanie antyseptyczne bagna zwyczajnego.

Bibliografia:

  1. Rams B. Bagno zwyczajne – roślina użytkowa zagrożona wyginięciem. Wszechświat, t. 85, nr 4/1984: 83–85
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
27
2
Polecamy
Pelargonia afrykańska – jak działa syrop i krople?
Pelargonia afrykańska – jak działa syrop i krople? Dzień Dobry TVN
Właściwości i zastosowanie kozłka lekarskiego.
W czym pomaga, a w czym szkodzi?
Właściwości i zastosowanie kozłka lekarskiego. W czym pomaga, a w czym szkodzi? Dzień Dobry TVN
Berberys zwyczajny (pospolity) – co to jest?
Działanie, właściwości i zastosowanie
Berberys zwyczajny (pospolity) – co to jest? Działanie, właściwości i zastosowanie TVN zdrowie
Co to jest barwinek pospolity?
Właściwości lecznicze, sadzenie i zastosowanie zioła
Co to jest barwinek pospolity? Właściwości lecznicze, sadzenie i zastosowanie zioła TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty