Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest hipomania? Jak ją rozpoznać? Jaka jest różnica między manią a hipomanią?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest hipomania? Jak ją rozpoznać? Jaka jest różnica między manią a hipomanią?

NAN

Fot: contrastwerkstatt / fotolia.com

Hipomania i mania to epizody występujące obok stanów depresyjnych podczas choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD). Rzadko występują samodzielnie. Objawem hipomanii jest łagodna wersja manii, która z kolei jest poważna i niebezpieczna w skutkach. ChAD należy szybko rozpoznać i leczyć.

Hipomania objawia się m.in. dobrym nastrojem, przypływem energii i wzmożoną aktywnością intelektualną. Natomiast mania to nasilone objawy, w którym oznaki hipomanii mają większe stężenie i mogą skutkować np. lekkomyślnymi decyzjami towarzyskimi i finansowymi oraz niekorzystnymi zobowiązaniami. Jeśli pojawiają się również stany depresyjne, to istnieje duże ryzyko choroby afektywnej dwubiegunowej, która pojawia się najczęściej ok. 35 roku życia.

Hipomania – co to jest?

Hipomania to epizody manii, które są jej łagodnymi wersjami, niewymagającymi hospitalizacji. Osoba, u której występuje hipomania, także tryska energią, jednak nie jest tak chaotyczna jak podczas manii. Zmienia się jej zachowanie, jednak nie zakłóca to dotychczasowego życia, np. zawodowego lub rodzinnego.

Z reguły hipomania utrzymuje się minimum 4 dni. Jej objawy to m.in.: napływ energii, dobre samopoczucie, zwiększona aktywność fizyczna, duża aktywność intelektualna, wyjątkowa rozmowność oraz skłonność do spotkań towarzyskich. Jeśli ktoś obcy nie wie, że osoba boryka się z hipomanią i właśnie trwa u niej epizod hipomaniakalny, to może wręcz ocenić ją jako bardzo pozytywną i wychodzącą z inicjatywą osobę. Niestety choroba może przez to pozostać niezauważona. Nierzadko brak uciążliwości problemu związany jest także z bagatelizowaniem tego stanu.

Czym są epizody manii?

Mania jest nasilonym stanem hipomanii. Jest to również zaburzenie myślenia, a w konsekwencji funkcjonowania całego organizmu. Objawy manii to m.in.: poczucie nieograniczonej siły i możliwości, myślenie irracjonalne, brak zmęczenia i brak potrzeby snu oraz jedzenia, zwiększona szybkość wypowiadania słów, gubienie wątków w rozmowie, wzmożona energia seksualna, drażliwy nastrój, łatwość nawiązywania kontaktów, rozkojarzenie oraz lekceważenie ryzyka. 

Epizod charakteryzuje się nieadekwatnymi do sytuacji reakcjami, m.in. nadmierną radością bądź przeciwnie – kłótliwością. Objawy manii mogą być niebezpieczne i prowadzić do poważnych konsekwencji. Osoby chore w tym czasie mogą wykonywać czynności, takie jak: podejmowanie lekkomyślnych decyzji finansowych, wchodzenie w przypadkowe kontakty seksualne, ryzykowna jazda samochodem oraz składanie niekorzystnych zobowiązań. Ponadto nie kontrolują one swoich emocji – nierzadko są agresywne, rozzłoszczone i głośne. Dlatego też epizody manii są niebezpieczne nie tylko dla osoby chorej, ale również dla innych.

Mania i hipomania a choroba dwubiegunowa

Mania i hipomania wraz z epizodami depresji i epizodami mieszanymi określane są jako zaburzenia afektywne dwubiegunowe lub jako choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD). Kiedyś o tym stanie chorobowym mówiono także, że jest to psychoza maniakalno-depresyjna lub cyklofrenia

Należy podkreślić, że poza okresami powyższych epizodów występują okresy remisji, czyli momenty, w których objawy nie występują bądź są niewielkie. ChAD zaliczana jest do chorób psychicznych. Występuje najczęściej około 35 roku życia i wraz z biegiem lat nasila się. Jej nawrotowy charakter przyczynia się do negatywnych skutków, takich jak komplikacje w życiu zawodowym, rodzinnym i społecznym. Ponadto podczas epizodów manii i depresji mogą pojawić się objawy psychotyczne, które także przynoszą wiele szkody. U osoby chorej często występują różnego typu urojenia, na przykład, charakterystyczne także dla schizofrenii, o byciu obserwowanym bądź przekonanie, że inni znają jej myśli.

Leczenie manii, hipomanii i ChAD

Aby leczyć epizody manii, hipomanii i depresji, czyli objawy choroby afektywnej dwubiegunowej, specjalista z pewnością zaleci stabilizatory nastroju, tj. węglan litu i inne leki normotymiczne, neuroleptyki, leki przeciwdepresyjne. Tego typu leczenie stosowane jest często przez całe życie. 

Mania leczona jest przeważnie w szpitalu psychiatrycznym, co wynika z braku świadomości osoby chorej o zaburzeniach. Jest to bardzo ważne, gdyż nierzadko takie epizody mogą prowadzić do skrajnego wyczerpania, odwodnienia, a także mogą stanowić zagrożenie dla chorego i osób z jego otoczenia. Warto podkreślić, że podczas leczenia chory musi również unikać alkoholu i stresu, mieć stały rytm dnia i dbać ogólnie o zdrowie. Specjalistyczne leczenie jest w stanie ustabilizować życie osoby z ChAD.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/view/29151/23916

http://old.ipin.edu.pl/ppn/aktualne/2013/8/04_PPiN_02-2013.pdf

https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/010/906/original/Strony_od_MpD_2011_07-7.pdf?1468486267

http://www.wbc.poznan.pl/Content/336576/index.pdf

https://www.umb.edu.pl/photo/pliki/medyk/wywiad/wywiad-listopad%202011.pdf

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
42
3
Polecamy
Życie na emocjonalnej huśtawce.
Zaburzenia afektywne dwubiegunowe – objawy, przyczyny, leczenie
Życie na emocjonalnej huśtawce. Zaburzenia afektywne dwubiegunowe – objawy, przyczyny, leczenie Dzień Dobry TVN
Cleo Ćwiek:
"Jestem chora psychicznie".
Modelka o afektywnej chorobie dwubiegunowej
Cleo Ćwiek: "Jestem chora psychicznie". Modelka o afektywnej chorobie dwubiegunowej Dzień Dobry TVN
Mania - przyczyny, objawy i leczenie zaburzeń maniakalnych
Mania - przyczyny, objawy i leczenie zaburzeń maniakalnych TVN zdrowie
Objawy choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD)
Objawy choroby afektywnej dwubiegunowej (ChAD) TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
Kozieradka - jak ją stosować i na co pomagają jej lecznicze właściwości?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
CAR-T -innowacyjna metoda leczenia raka. Na czym polega?
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Dieta węglowodanowa, wysokowęglowodanowa, węglowodanowo-białkowa. Co można jeść? Zasady diet
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Zakrzepica kończyn dolnych - czy musi prowadzić do zakrzepicy płuc?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?
Co może powodować ból zęba przy nagryzaniu? Jak leczyć ból zęba podczas gryzienia?