Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest hemisekcja zęba? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu hemisekcji
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest hemisekcja zęba? Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu hemisekcji

młoda kobieta na fotelu u stomatologa

pixelfit / Getty Images 

Hemisekcja zęba to zabieg stomatologiczny mający na celu uratowanie chorego zęba. Polega na częściowym usunięciu zęba, tj. korzeni wraz z odpowiadającą im częścią korony. Wskazania do przeprowadzenia go stanowią złamanie korzenia czy duże zmiany próchnicowe.

Hemisekcja zęba jest zabiegiem stomatologicznym, który przeprowadzany jest przeważnie w przypadku braku powodzenia lub możliwości realizacji leczenia zachowawczego. Okazuje się pomocny wobec problemów periodontologicznych czy mechanicznych urazów. Dotyczy najczęściej dolnych zębów trzonowych. Zabieg wykonuje się przeważnie w znieczuleniu miejscowym.

Czym jest hemisekcja zęba?

Chirurgia stomatologiczna umożliwia uratowanie zębów dotkniętych nawet bardzo ciężkimi schorzeniami. Jednym z zabiegów jest hemisekcja. Polega na odseparowaniu chorej części zęba od zdrowej, a następnie jej usunięciu. Część zęba, która nie została usunięta, poddana zostaje leczeniu kanałowemu, a następnie dokonuje się odbudowy połowy zęba. Najczęściej ma ona protetyczny charakter w postaci wkładu koronowo-korzeniowego i korony. Hemisekcja zęba przeprowadzana jest na wielokorzeniowych zębach, czyli trzonowcach i przedtrzonowcach. Najczęściej jednak wykonuje się ją na dolnych zębach trzonowych.

Zobacz film i dowiedz się jak dbać o zęby:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Stylowy Magazyn.

Hemisekcja – na czym polega?

Hemisekcja stanowi dość czasochłonny i poważny zabieg. Na podstawie wcześniej zrobionego zdjęcia radiologicznego ząb kwalifikowany jest do zabiegu lub też nie. Hemisekcja wykonywana jest przeważnie w znieczuleniu miejscowym, a w szczególnych przypadkach w znieczuleniu ogólnym. Przeznaczona do usunięcia część przy użyciu wiertła oddzielana jest od części zdrowej. Odseparowany korzeń z koroną usunięty zostaje za pomocą kleszczy. Hemisekcja często przeprowadzana jest łącznie z osteotomią, czyli przecięciem kości. Niekiedy wymagane jest założenie szwów. Po upływie około 6 tygodni podejmowana jest protetyka zęba. W zdrowej lub prawidłowo przeleczonej endodontycznie koronie zęba osadza się wkład koronowo-korzeniowy. Stanowi on podłoże dla osadzenia korony protetycznej, co następuje po kolejnych 2–4 tygodniach. Najlepiej, żeby korona protetyczna zęba po hemisekcji była zblokowana z koroną sąsiedniego zęba. Jednak przy odpowiedniej ilości zachowanych tkanek części koronowej zęba wystarczająca bywa rekonstrukcja zachowawcza z wykorzystaniem materiałów kompozytowych. Postępowanie to zapewnia funkcjonalnie i estetycznie działającą rekonstrukcję przestrzeni po utraconym zębie. W ten sposób ząb będzie wyglądał naturalnie w stosunku do reszty uzębienia.

Przez kilka godzin od zabiegu nie należy jeść i pić. Typowymi dolegliwościami po hemisekcji zęba są opuchlizna i ból zęba, który w przypadku dużego nasilenia uśmierza się środkami przeciwbólowymi. Pomocne okazuje się stosowanie zimnych okładów. Objawy te powinny ustąpić w ciągu kilku dni, a w przypadku ich długotrwałego utrzymywania się należy udać się do specjalisty.

Czytaj także: Ból po usunięciu zęba – ile trwa? Jak go złagodzić?

Wskazania do hemisekcji zęba

Hemisekcja bywa nierzadko jedyną możliwością, dzięki której ekstrakcja (usunięcie) zęba przestaje być konieczne. Jest to zabieg podejmowany z wielu wskazań. Wykonuje się go w przypadku silnie zniszczonych zębów, kiedy leczenie kanałowe nie przyniesie zadowalających rezultatów. Korzysta się z niego podczas problemów periodontologicznych (np. pionowe złamanie zęba, które obejmuje jeden z korzeni i koronę) czy z braku skuteczności innych form leczenia stanów zapalnych wierzchołków korzeniowych. Inne wskazania do hemisekcji to:

  • ubytki kości wyrostka zębodołowego z obnażeniem korzenia,
  • duże zmiany próchnicowe obejmujące furkację (rozwidlenie) korzeni,
  • powikłania leczenia endodontycznego,
  • resorpcja (proces utraty miękkich i twardych tkanek zęba),
  • perforacja (wytworzenie fałszywego kanału zębowego, będące powikłaniem procesu próchnicowego, resorpcji, działania stomatologa podczas opracowywania kanału pod wkład koronowo-korzeniowy),
  • głęboka kieszonka kostna przy korzeniu lub rozwidleniu korzeni.

Wśród przeciwwskazań do hemisekcji korzenia lub zęba wymienia się przede wszystkim: niepoprawnie przeprowadzone leczenie endodontyczne w dwóch korzeniach, brak możliwości protetycznego odtworzenia zęba, bardzo mocne rozchwianie zębów, choroby przyzębia, takie jak paradontoza.

Hemisekcja a radektomia

Dość często hemisekcja mylona jest z radektomią, która jest zabiegiem stomatologicznym polegającym na usunięciu wyłącznie jednego korzenia zęba przy pozostawieniu nienaruszonej korony. Jak wcześniej wspominano, hemisekcja dotyczy zarówno korzenia, jak i korony.

Hemisekcja zęba należy do stosunkowo drogich zabiegów stomatologicznych. Cena różnić się może w zależności od doświadczenia lekarza, renomy gabinetu czy miasta. Koszt hemisekcji szacowany jest od 300 zł do nawet 1500 zł.

Czytaj takżePolacy nie dbają o swoje zęby. Tylko 1 proc. nie ma próchnicy i chorób przyzębia!

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
86
7
Polecamy
Czym jest trepanacja zęba?
Wskazania, przeciwwskazania, koszt i przebieg zabiegu
Czym jest trepanacja zęba? Wskazania, przeciwwskazania, koszt i przebieg zabiegu TVN zdrowie
Resekcja zęba – przebieg, wskazania, przeciwwskazania i powikłania
Resekcja zęba – przebieg, wskazania, przeciwwskazania i powikłania TVN zdrowie
W trzy miesiące straciła górne zęby.
Dzięki temu zabiegowi ma piękny uśmiech
W trzy miesiące straciła górne zęby. Dzięki temu zabiegowi ma piękny uśmiech Dzień Dobry TVN
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą
Elektrokoagulacja - prąd na problemy ze skórą Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty