Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest glinka bentonitowa? Właściwości i zastosowanie tzw. żywej glinki
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest glinka bentonitowa? Właściwości i zastosowanie tzw. żywej glinki

Glinka bentonitowa

Fot:tashka2000 / gettyimages.com

Glinka bentonitowa uważana jest za jeden z lepszych środków do detoksykacji organizmu. Stanowi doskonałe źródło minerałów, jak wapń, żelazo, magnez, krzem, mangan, glin, potas, cynk czy miedź. Wykazuje pozytywny wpływ na kondycję skóry, ale i układu pokarmowego.

Glinką określa się pył wulkaniczny osadzający się na ziemi. Znanych jest wiele rodzajów glinki, które różnią się między sobą unikalnym składem mineralnym, decydującym w dużym stopniu o ich właściwościach. Jedną z bardziej rozpowszechnionych jest glinka bentonitowa. Bentonit wapienny jest najwyższej jakości glinką terapeutyczną, która może być stosowana zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie.

Czym jest glinka bentonitowa?

Glinka bentonitowa, zwana też wapienną lub żywą, to bentonit wapienny. Otrzymuje się ją z wydobywanego z głębi ziemi odpowiednio wiekowego popiołu wulkanicznego. Jej nazwa wywodzi się od miasta w Fort Benton w stanie Wyoming położonym w Stanach Zjednoczonych, gdzie odkryte zostały jej pokaźne złoża. Pokłady glinki bentonitowej znajdują się także w środkowej Polsce. Glinka bentonitowa jest jasnoszarego koloru, pozbawiona smaku i niemalże bezzapachowa. Stanowi źródło minerałów, jak wapń, żelazo, magnez, krzem, mangan, glin, potas, cynk, miedź, sód.

Glinka bentonitowa ze względu na wiele cennych właściwości znalazła zastosowanie w przemyśle chemicznym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Ten uniwersalny i naturalny kosmetyk wykorzystywany jest powszechnie w gabinetach kosmetycznych i ośrodkach SPA.

Glinka bentonitowa w kosmetyce

Wśród efektów kosmetycznych zastosowania glinki bentonitowej na szczególną uwagę zasługują:

  • działanie kojące, łagodzące, gojące, odtłuszczające, wygładzające,
  • zintensyfikowanie produkcji kolagenu,
  • zwężanie porów, usunięcie zaskórników,
  • delikatne złuszczanie nadmiaru martwego naskórka,
  • mineralizacja, odżywienie, dotlenienie skóry.

Glinka bentonitowa w lecznictwie

W lecznictwie glinka bentonitowa ma zastosowanie zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Zewnętrznie zalecana jest pomocniczo w leczeniu m.in.: egzemy, łuszczycy, półpaśca, oparzeń, wrzodów, trudno gojących się ran i skaleczeń, zmian po ukąszeniu owadów, żylaków, urazów stawów. Okłady z glinki bentonitowej przykładać można także przy bólach głowy, lumbago, bolesnych miesiączkach, przepuklinie. Z kolei glinka bentonitowa używana jest wewnętrznie w formie roztworu do picia. W tym przypadku okazuje się pomocna w leczeniu alergii i zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Redukuje wzdęcia, zgagę, refluks, stymuluje perystaltykę jelit. Działa jak katalizator stymulujący procesy syntezy. Uczestniczy w procesie oczyszczania organizmu z toksyn i trucizn czy pasożytów. Glinka może także usuwać szkodliwe metale toksyczne, takie jak rtęć, kadm i ołów. Wykazuje działanie bakteriobójcze (usuwa m.in. bakterie salmonelli, gronkowca, pałeczki okrężnicy), przeciwzapalne, przeciwbiegunkowe, alkalizujące, przeciwwirusowe (efektywnie wiąże rotawirusy i koronawirusy). Wzmacnia układ odpornościowy. Używana jest również do higieny zębów jako pasta do mycia i płyn do płukania zębów. Likwiduje nieprzyjemny zapach z ust i usuwa osad nazębny.

Domowa maseczka - jak ją przygotować? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Domowa maseczka ujędrniająca skórę. Źródło: Klinika urody.

Jak wykonać maseczkę, napój, kompres i środki do higieny zębów z glinki bentonitowej?

Żeby uzyskać maseczkę, należy glinkę bentonitową wymieszać w proporcjach 1:2 z przegotowaną i ostudzoną wodą. Glinka nie rozpuszcza się w wodzie, a w wyniku kontaktu z nią pęcznieje. Po dokładnym połączeniu składników maseczkę nakłada się na uprzednio oczyszczona skórę i trzyma około 20 minut do momentu całkowitego zaschnięcia. Po tym czasie maseczkę zmywa się letnią wodą. Zaleca się wykonywanie takiej maseczki 1–2 razy w tygodniu.

Glinkę do kompresu przygotowuje się tak samo jak w przypadku maseczki. Na zmienione chorobowo miejsca nakłada się grubą warstwę glinki i owija gazą lub płócienną ściereczką. Kompres trzyma się przez 2–3 godziny. Z glinki bentonitowej przygotować można także kąpiel. Wsypuje się 2–4 szklanki glinki do wanny z gorącą wodą. Kąpiel nie powinna trwać dłużej jak 20 minut.

Przygotowanie napoju z glinki bentonitowej jest bardzo proste. Należy wymieszać pół łyżeczki glinki w szklance letniej przegotowanej wody. Zaleca się spożywanie jednej porcji dziennie. Z czasem można zwiększać ilość dodawanej do wody glinki do maksymalnie 1 łyżki stołowej. Tak samo przyrządza się płyn do płukania ust. Usta można płukać po każdym umyciu, a w przypadku stanów zapalnych jamy ustnej – nawet co godzinę.

Pastę do czyszczenia zębów i dziąseł uzyskuje się dzięki połączeniu kilku łyżek glinki z wodą w takiej proporcji, żeby uzyskać dość gęstą konsystencję, która nie będzie spadała ze szczoteczki. Mieszankę przechowywać trzeba w szklanym słoiczku. Szczoteczkę do zębów należy zmoczyć w wodzie, a następnie zanurzyć w glince.

Jaką maseczkę wybrać do skóry naczynkowej? Odpowiedź znajdziesz w filmie: 

Zobacz film: Domowa maseczka dla skóry naczynkowej. Źródło: Klinika urody.

Ile kosztuje glinka bentonitowa?

Oryginalna glina bentonitowa stanowi dość drogi produkt. Za opakowanie 100 g płaci się około 50 zł. W sprzedaży znajdują się także gotowe maseczki z glinki bentonitowej na twarz i ciało. Opakowanie 100 g to koszt około 25 zł.

Glinka bentonitowa a detoksykacja organizmu

Bentonit wapienny wykazuje specyficzne właściwości fizyczne. Ma zdolność do przyciągania i wchłaniania toksyn przy jednoczesnym niewchodzeniu w organizmie w żadne reakcje chemiczne. Glinka bentonitowa tworzy ładunek elektryczny w stanie uwodnionym. Na skutek kontaktu z wodą rozkłada się na mniejsze struktury o ujemnym ładunku elektrycznym. Znajdujące się w organizmie zanieczyszczenia mają dodatni ładunek elektryczny. Po wprowadzeniu glinki do organizmu zanieczyszczenia są do niej przyciągane, a następnie razem z nią naturalnie wydalone.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
65
0
Polecamy
Moc pyłu wulkanicznego, czyli glinka bentonitowa.
Właściwości, zastosowanie, korzyści
Moc pyłu wulkanicznego, czyli glinka bentonitowa. Właściwości, zastosowanie, korzyści Dzień Dobry TVN
Glinka biała – właściwości i zastosowanie.
Przepis na maseczkę na twarz i włosy z glinki chińskiej
Glinka biała – właściwości i zastosowanie. Przepis na maseczkę na twarz i włosy z glinki chińskiej TVN zdrowie
Glinka niebieska – cenny surowiec kosmetyczny.
Jakie są zalety stosowania niebieskiej glinki?
Glinka niebieska – cenny surowiec kosmetyczny. Jakie są zalety stosowania niebieskiej glinki? TVN zdrowie
Jak stosować glinkę zieloną?
Właściwości, efekty
Jak stosować glinkę zieloną? Właściwości, efekty Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
ck55
posiada przyswajalny glin (aluminium)? a to ciekawostka. To chyba ją dyskwalifikuje.
Czytaj całość
babcia
czy dzieciom 4 i 6 letnim mozna podawac?
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty