Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest flebologia? Jakimi chorobami zajmuje się flebolog?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest flebologia? Jakimi chorobami zajmuje się flebolog?

naczynia krwionośne, żyły

Fot. sitox

Flebologia zajmuje się profilaktyką i procesem diagnostyczno-terapeutycznym chorób układu żylnego. Uważa się ją za jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin medycyny w ciągu ostatnich lat. Flebolog przyjmuje osoby zmagające się z pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żylną czy żylakami kończyn dolnych.

Konsultację u flebologa przeprowadza się w celu sprawdzenia stanu żył. Specjalista ten zajmuje się leczeniem przewlekłej niewydolności żylnej w obrębie kończyn dolnych. Podstawowym badaniem wykonywanym przez lekarza flebologa jest USG Dopplera, które pozwala dokładnie ocenić funkcjonowanie zastawek żylnych. Średni koszt konsultacji flebologicznej wynosi 150 zł, zaś badanie USG-Doppler około 200 zł.

Czym jest flebologia?

Nazwa flebologia pochodzi z języka greckiego od słowa phlebos (φλεβός), co oznacza żyłę. Flebologia to dział medycyny, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób żylnych naczyń krwionośnych. Specjalizacja ta cieszy się w ostatnim czasie sporą popularnością, czego efektem są coraz częściej organizowane konferencje naukowe, a jedną z bardziej znanych w Polsce jest Flebologia estetyczna. Lekarz od żył jest najczęściej specjalistą także z zakresu: angiologii, dermatochirurgii, chirurgii naczyniowej, radiologii, chorób wewnętrznych, diagnostyki obrazowej, urologii, radiologii interwencyjnej, medycyny estetycznej.

Ponieważ flebologia to stosunkowo młoda dziedzina medycyny, dostęp w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na konsultację flebologiczną bywa dość trudny. Wówczas nierzadko chorzy korzystają z usług angiologa, czyli specjalisty naczyń krwionośnych i limfatycznych.

Na czym polega badanie żył w nogach?

Do badania żył w nogach wykorzystuje się USG Dopplera, które określa się mianem złotego standardu w diagnostyce chorób żył. To badanie ultrasonograficzne, które pozwala ocenić drożność i wydolność układu żylnego. Dzięki niemu możliwe jest także stwierdzenie występowania refluksu – cofania krwi wbrew jej naturalnemu kierunkowi przepływu. Na ekranie za pomocą kolorów uwidaczniane są przepływy żylne, uwidocznienia skrzeplin krwi w żyłach głębokich. To bezpieczne i nieinwazyjne badanie, które wykonywać można nawet u kobiet w ciąży. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Przeprowadza się je w pozycji stojącej.

Jakie są przyczyny powstawania żylaków? Dowiesz się tego z naszego filmu: 

Zobacz film:  Przyczyny powstawania żylaków. Źródło: 36,6

Polskie Towarzystwo Flebologiczne

W Polsce w 1991 r. utworzone zostało Polskie Towarzystwo Flebologiczne, a pierwszy kongres PTF miał miejsce 30 kwietnia 1994 r. w Bielsku-Białej. Siedziba Polskiego Towarzystwa Flebologicznego mieści się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Specjalistycznym nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Instytucja ta stara się dostosować polskie procedury leczenia chorób żył do poziomu światowych standardów. Koordynuje działaniami naukowymi i terapeutycznymi środowiska flebologów w Polsce.

Oprócz PTP flebologię w Polsce wspiera Fundacja na rzecz Rozwoju Flebologii, która utworzona została w 2016 r. w Białymstoku. Założycielami fundacji są Justyna Wilczko, Tomasz Grzela, Cezary Szary, Agnieszka Krawczyk, będący specjalistami z flebologii. To niezależna, pozarządowa organizacja, która zajmuje się sponsorowaniem i organizacją sympozjów i konferencji naukowych oraz szkoleń dla personelu medycznego w zakresie najnowszych osiągnięć procesu diagnostyczno-terapeutycznego w obrębie chorób układu żylnego. Oferuje także granty na badania naukowe w dziedzinie flebologii.

Kiedy powinno się zgłosić do flebologa?

Z konsultacji w poradni flebologicznej skorzystać powinny osoby, u których na nogach pojawiły się:

  • żylaki, czyli wrzecionowate bądź workowate poszerzenia powierzchownie położonych żył, typowe jest dla nich poskręcanie, są wypukłe, najczęściej występują u kobiet powyżej 40 lat;
  • pajączki (inaczej wenektazje), czyli drobne, rozszerzone i popękane naczynka o niebieskim lub czerwonym zabarwieniu; to początkowy objaw niewydolności żylnej;
  • niegojące się owrzodzenia podudzi;
  • wypryski i brązowe przebarwienia skórne po wewnętrznej stronie kostek;
  • naczyniaki, czyli guzy nowotworowe składające się z nieprawidłowo rozwiniętych naczyń krwionośnych;
  • obrzęk wokół kostek, który mocno nasila się po całym dniu.

Szacuje się, że nawet co druga osoba zmaga się z przewlekłą niewydolnością żylną, w której oprócz wyżej wymienionych zmian żylnych stwierdza się dolegliwości bólowe, stwardnienia skóry, opuchliznę, uczucie ciężkości, nocne kurcze łydek. Lekarz flebolog zajmuje się także leczeniem powikłań przewlekłej niewydolności żylnej, w postaci m.in. pękniętych żylaków, zapalenia żył, zakrzepicy żylnej. Do flebologa przychodzą osoby z problemem żylaków okolic intymnych, niewydolnością żylną miednicy, malformacjami żylnymi, żylnym zespołem uciskowym. Specjalista od żył opiekuje się osobami z zespołem pozakrzepowym czy dysplazją naczyniową, jak zespół Klippel-Trenaunay`a.

Na czym polega leczenie żył?

Jeszcze niedawno najczęściej stosowaną metodą leczenia żył było postępowanie operacyjne. Obecnie dzięki rozwojowi nauk medycznych i technologicznych w terapii chorób żył wykorzystuje się m.in.:

  • kompresjoterapię – polega na stosowaniu kontrolowanego ucisku przy wykorzystaniu produktów uciskowych, jak pończochy, podkolanówki, rajstopy;
  • metoda VenaSeal – podawanie wewnątrznaczyniowe kleju, który zamyka żylaki;
  • system VEINWAVE – opiera się na zogniskowanej termokoagulacji – dostarczeniu kontrolowanej dawki energii o wysokiej częstotliwości, służy do usuwania małych zmian naczyniowych;
  • skleroterapia kompresyjna – polega na podaniu przy użyciu igły ze strzykawką do zmienionego żylakowato naczynia preparatu o właściwościach środka obliterującego; dochodzi do uaktywnia procesów zapalnych, które powodują zwłóknienie i zarośnięcie żyły.

Bibliografia:

1. Ramelet A.A., Monti M., Flebologia – przewodnik, Gdańsk, Via Medica, 2003.

2. Rybek Z,. Flebologia - co nowego?, Wrocław, Cornetis, 2012.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
0
Polecamy
Flebolog – w jakich chorobach się specjalizuje?
Czym zajmuje się flebologia?
Flebolog – w jakich chorobach się specjalizuje? Czym zajmuje się flebologia? TVN zdrowie
Kim jest i czym zajmuje się angiologista?
Co to jest angiologia?
Kim jest i czym zajmuje się angiologista? Co to jest angiologia? TVN zdrowie
Wystarczy jedno badanie, aby wykryć raka jelita grubego.
Kiedy należy wykonać kolonoskopię?
Wystarczy jedno badanie, aby wykryć raka jelita grubego. Kiedy należy wykonać kolonoskopię? Dzień Dobry TVN
Leczenie raka.
Jakie są sposoby leczenia nowotworu?
Leczenie raka. Jakie są sposoby leczenia nowotworu? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?