Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest flebologia? Jakimi chorobami zajmuje się flebolog?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest flebologia? Jakimi chorobami zajmuje się flebolog?

naczynia krwionośne, żyły

Fot. sitox

Flebologia zajmuje się profilaktyką i procesem diagnostyczno-terapeutycznym chorób układu żylnego. Uważa się ją za jedną z najprężniej rozwijających się dziedzin medycyny w ciągu ostatnich lat. Flebolog przyjmuje osoby zmagające się z pajączkami naczyniowymi, zakrzepicą żylną czy żylakami kończyn dolnych.

Konsultację u flebologa przeprowadza się w celu sprawdzenia stanu żył. Specjalista ten zajmuje się leczeniem przewlekłej niewydolności żylnej w obrębie kończyn dolnych. Podstawowym badaniem wykonywanym przez lekarza flebologa jest USG Dopplera, które pozwala dokładnie ocenić funkcjonowanie zastawek żylnych. Średni koszt konsultacji flebologicznej wynosi 150 zł, zaś badanie USG-Doppler około 200 zł.

Czym jest flebologia?

Nazwa flebologia pochodzi z języka greckiego od słowa phlebos (φλεβός), co oznacza żyłę. Flebologia to dział medycyny, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem chorób żylnych naczyń krwionośnych. Specjalizacja ta cieszy się w ostatnim czasie sporą popularnością, czego efektem są coraz częściej organizowane konferencje naukowe, a jedną z bardziej znanych w Polsce jest Flebologia estetyczna. Lekarz od żył jest najczęściej specjalistą także z zakresu: angiologii, dermatochirurgii, chirurgii naczyniowej, radiologii, chorób wewnętrznych, diagnostyki obrazowej, urologii, radiologii interwencyjnej, medycyny estetycznej.

Ponieważ flebologia to stosunkowo młoda dziedzina medycyny, dostęp w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na konsultację flebologiczną bywa dość trudny. Wówczas nierzadko chorzy korzystają z usług angiologa, czyli specjalisty naczyń krwionośnych i limfatycznych.

Na czym polega badanie żył w nogach?

Do badania żył w nogach wykorzystuje się USG Dopplera, które określa się mianem złotego standardu w diagnostyce chorób żył. To badanie ultrasonograficzne, które pozwala ocenić drożność i wydolność układu żylnego. Dzięki niemu możliwe jest także stwierdzenie występowania refluksu – cofania krwi wbrew jej naturalnemu kierunkowi przepływu. Na ekranie za pomocą kolorów uwidaczniane są przepływy żylne, uwidocznienia skrzeplin krwi w żyłach głębokich. To bezpieczne i nieinwazyjne badanie, które wykonywać można nawet u kobiet w ciąży. Nie wymaga specjalnego przygotowania. Przeprowadza się je w pozycji stojącej.

Jakie są przyczyny powstawania żylaków? Dowiesz się tego z naszego filmu: 

Zobacz film:  Przyczyny powstawania żylaków. Źródło: 36,6

Polskie Towarzystwo Flebologiczne

W Polsce w 1991 r. utworzone zostało Polskie Towarzystwo Flebologiczne, a pierwszy kongres PTF miał miejsce 30 kwietnia 1994 r. w Bielsku-Białej. Siedziba Polskiego Towarzystwa Flebologicznego mieści się w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Specjalistycznym nr 7 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Instytucja ta stara się dostosować polskie procedury leczenia chorób żył do poziomu światowych standardów. Koordynuje działaniami naukowymi i terapeutycznymi środowiska flebologów w Polsce.

Oprócz PTP flebologię w Polsce wspiera Fundacja na rzecz Rozwoju Flebologii, która utworzona została w 2016 r. w Białymstoku. Założycielami fundacji są Justyna Wilczko, Tomasz Grzela, Cezary Szary, Agnieszka Krawczyk, będący specjalistami z flebologii. To niezależna, pozarządowa organizacja, która zajmuje się sponsorowaniem i organizacją sympozjów i konferencji naukowych oraz szkoleń dla personelu medycznego w zakresie najnowszych osiągnięć procesu diagnostyczno-terapeutycznego w obrębie chorób układu żylnego. Oferuje także granty na badania naukowe w dziedzinie flebologii.

Kiedy powinno się zgłosić do flebologa?

Z konsultacji w poradni flebologicznej skorzystać powinny osoby, u których na nogach pojawiły się:

  • żylaki, czyli wrzecionowate bądź workowate poszerzenia powierzchownie położonych żył, typowe jest dla nich poskręcanie, są wypukłe, najczęściej występują u kobiet powyżej 40 lat;
  • pajączki (inaczej wenektazje), czyli drobne, rozszerzone i popękane naczynka o niebieskim lub czerwonym zabarwieniu; to początkowy objaw niewydolności żylnej;
  • niegojące się owrzodzenia podudzi;
  • wypryski i brązowe przebarwienia skórne po wewnętrznej stronie kostek;
  • naczyniaki, czyli guzy nowotworowe składające się z nieprawidłowo rozwiniętych naczyń krwionośnych;
  • obrzęk wokół kostek, który mocno nasila się po całym dniu.

Szacuje się, że nawet co druga osoba zmaga się z przewlekłą niewydolnością żylną, w której oprócz wyżej wymienionych zmian żylnych stwierdza się dolegliwości bólowe, stwardnienia skóry, opuchliznę, uczucie ciężkości, nocne kurcze łydek. Lekarz flebolog zajmuje się także leczeniem powikłań przewlekłej niewydolności żylnej, w postaci m.in. pękniętych żylaków, zapalenia żył, zakrzepicy żylnej. Do flebologa przychodzą osoby z problemem żylaków okolic intymnych, niewydolnością żylną miednicy, malformacjami żylnymi, żylnym zespołem uciskowym. Specjalista od żył opiekuje się osobami z zespołem pozakrzepowym czy dysplazją naczyniową, jak zespół Klippel-Trenaunay`a.

Na czym polega leczenie żył?

Jeszcze niedawno najczęściej stosowaną metodą leczenia żył było postępowanie operacyjne. Obecnie dzięki rozwojowi nauk medycznych i technologicznych w terapii chorób żył wykorzystuje się m.in.:

  • kompresjoterapię – polega na stosowaniu kontrolowanego ucisku przy wykorzystaniu produktów uciskowych, jak pończochy, podkolanówki, rajstopy;
  • metoda VenaSeal – podawanie wewnątrznaczyniowe kleju, który zamyka żylaki;
  • system VEINWAVE – opiera się na zogniskowanej termokoagulacji – dostarczeniu kontrolowanej dawki energii o wysokiej częstotliwości, służy do usuwania małych zmian naczyniowych;
  • skleroterapia kompresyjna – polega na podaniu przy użyciu igły ze strzykawką do zmienionego żylakowato naczynia preparatu o właściwościach środka obliterującego; dochodzi do uaktywnia procesów zapalnych, które powodują zwłóknienie i zarośnięcie żyły.

Bibliografia:

1. Ramelet A.A., Monti M., Flebologia – przewodnik, Gdańsk, Via Medica, 2003.

2. Rybek Z,. Flebologia - co nowego?, Wrocław, Cornetis, 2012.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
0
Polecamy
Flebolog – w jakich chorobach się specjalizuje?
Czym zajmuje się flebologia?
Flebolog – w jakich chorobach się specjalizuje? Czym zajmuje się flebologia? TVN zdrowie
Kim jest i czym zajmuje się angiologista?
Co to jest angiologia?
Kim jest i czym zajmuje się angiologista? Co to jest angiologia? TVN zdrowie
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu 
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu  Dzień Dobry TVN
Leczenie raka.
Jakie są sposoby leczenia nowotworu?
Leczenie raka. Jakie są sposoby leczenia nowotworu? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Borówka amerykańska – ile jeść, by wzmocnić serce?
Borówka amerykańska – ile jeść, by wzmocnić serce?
Czym jest peptyd C? Interpretacja wyników badania peptydu C
Czym jest peptyd C? Interpretacja wyników badania peptydu C
Czy ty też odkładasz sprawy na później? Sprawdź jak sobie radzić z prokrastynacją
Czy ty też odkładasz sprawy na później? Sprawdź jak sobie radzić z prokrastynacją
Jakie badania należy zrobić, aby wykryć pasożyty?
Jakie badania należy zrobić, aby wykryć pasożyty?
Czym jest zespół Costello? Objawy i przyczyny zespołu twarzowo-skórno-szkieletowego
Czym jest zespół Costello? Objawy i przyczyny zespołu twarzowo-skórno-szkieletowego
Mięsak – przyczyny, objawy i rodzaje, leczenie
Mięsak – przyczyny, objawy i rodzaje, leczenie