Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
menu
Polub nas na Facebooku

Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?

Kobieta w ciąży podczas badania

Fot: Kyryl Gorlov / gettyimages.com

Detektor tętna płodu to specjalistyczne narzędzie, które umożliwia lekarzowi zbadanie akcji serca dziecka. Na rynku dostępne są także domowe urządzenia, które w rękach niedoświadczonego rodzica mogą być niebezpieczne. Może to wynikać z nieprawidłowej interpretacji wyniku, która może stać się sytuacją stresową i tym sposobem bezpośrednio zagrażać dziecku.  

Detektor tętna płodu to uproszczone KTG. Dzięki niemu można usłyszeć bicie serca dziecka. Pomiaru można dokonać (w zależności od modelu) już od 10. tygodnia ciąży, co z pewnością jest atrakcyjną namiastką poznania dziecka dla rodziców, którzy nie mogą doczekać się jego pojawienia się na świecie.

Detektor tętna płodu – co to jest i jak działa?

Detektor tętna płodu, inaczej doppler tętna płodu, to specjalistyczne urządzenie umożliwiające sprawdzenie, czy akcja serca u dziecka jest prawidłowa. To, które wykorzystywane jest przez ginekologa, wykonuje pomiar bicia serca u kobiety ciężarnej nawet od 10. tygodnia ciąży (zależnie od modelu). Jest to uproszczona wersja KTG, która nie mierzy tętna i skurczu, a jedynie bicie serca. Detektor tętna płodu działa w oparciu o efekt Dopplera. Badanie możliwe jest dzięki falom ultradźwiękowym. Głowica urządzenia wysyła fale o wysokiej częstotliwości, które napotykają obiekt na swojej drodze i zmieniają częstotliwość. Odbita fala wraca i przetwarzana jest na sygnał elektryczny, który po filtracji i wzmocnieniu daje sygnał dźwiękowy. Tym samym dźwięki dochodzące z detektora tętna płodu są odzwierciedleniem bicia serca dziecka.

Od którego tygodnia stosować detektor tętna płodu? Jak go używać?

Rodzic, który zastanawia się, od którego tygodnia stosować detektor tętna płodu, powinien wiedzieć, że jest to zależne od modelu urządzenia. Nowoczesne wersje umożliwiają dokonanie pomiaru nawet od 10. tygodnia ciąży. Niektóre modele umożliwiają sprawdzenie zarówno tętna chwilowego, jak i uśrednionego w konkretnym przedziale czasu. Najczęściej detektor tętna płodu wyposażony jest w wejście słuchawkowe, które umożliwia skupienie się na dźwięku bicia serca z wykorzystaniem własnych słuchawek. Niektóre modele mają także głośnik, wyświetlacz, na którym można zobaczyć wykres i liczbę uderzeń serca, i dużą głowicę. Producenci prześcigają się w dokładaniu kolejnych funkcji, więc na rynku są również detektory z opcją umożliwiająca szybki wydruk zapisu bicia serca w formie wykresu.

Czy detektor tętna płodu jest bezpieczny?

Niektórzy zastanawiają się, czy detektor tętna płodu jest szkodliwy. Warto podkreślić, że nie istnieje niebezpieczeństwo związane np. ze szkodliwością fal ultradźwiękowych. Urządzenia badające kobiety ciężarne wykorzystywane są od lat 60. XX wieku. Natężenie fal dźwiękowych każdego dostępnego na rynku detektora tętna płodu znajduje się w granicach określonych przez AIUM, czyli Amerykański Instytut Ultradźwięków w Medycynie. Ponadto w Polsce do sprzedaży dopuszczone są tylko te urządzenia, które mieszczą się w normach UE. Osoby, które chcą mieć pewność, że kupują odpowiedni produkt, powinny sprawdzić, czy opatrzony jest on certyfikatem CE dla urządzeń medycznych, zgodnie z dyrektywą 93/42/EEC. 

W ten sposób jeśli ktoś zastanawia się, czy detektor tętna płodu jest bezpieczny ze względu na wytwarzanie fal ultradźwiękowych, może mieć pewność, że urządzenie to nie stanowi zagrożenia ani dla dziecka, ani dla matki. Istnieje jednak inna kwestia, która dotyczy bezpieczeństwa stosowania detektorów tętna płodu. Wynika ona przede wszystkim z faktu, że doświadczony specjalista dobrze wie, jak odczytać wynik badania, a ciężarna, która wykorzystuje domowy detektor tętna płodu, może mylnie zinterpretować bicie serca dziecka. Ponadto według niektórych osób urządzenie to usypia rodzicielską czujność. Chodzi przede wszystkim o to, że bez jego stosowania ciężarna sama zauważała aktywność dziecka i mogła określić, czy jest wzmożona czy słabsza. 

Wykorzystując detektor tętna, kobieta może narazić płód nawet na śmierć. Znane są przypadki, że nie podjęta została interwencja medyczna, bo według urządzenia tętno było słyszalne, jednak później okazywało się, że było to np. tętno matki. Inną wadą detektora, która może czynić go niebezpiecznym, jest fakt, że niedoświadczony rodzic może wykonać badanie np. w momencie snu dziecka, gdy jego akcja serca jest mniejsza. Niesłuszna interpretacja może sprawić, że kobieta wywoła u siebie niepotrzebny stres, który, jak wiadomo, jest szkodliwy dla dziecka. W takiej sytuacji detektor tętna płodu jest urządzeniem niebezpiecznym. Dlatego też najwięcej pożytku z jego używania jest wtedy, gdy badanie wykonuje doświadczony lekarz bądź osoba z personelu medycznego.

Zobacz film: Jak wygląda opieka okołoporodowa w Polsce? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
12
3
Polecamy
Soniczna szczoteczka do zębów – jakie modele są na rynku?
Soniczna szczoteczka do zębów – jakie modele są na rynku? Dzień Dobry TVN
Przyczyny porodu po terminie
Przyczyny porodu po terminie Dzień Dobry TVN
Od którego tygodnia widać ciążę na USG?
Ile razy i jak często należy robić USG w ciąży?
Od którego tygodnia widać ciążę na USG? Ile razy i jak często należy robić USG w ciąży? TVN zdrowie
Osiemnasty tydzień ciąży.
Co dzieje się wewnątrz organizmu matki?
Osiemnasty tydzień ciąży. Co dzieje się wewnątrz organizmu matki? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty
Dieta paleo - przykładowy jadłospis, przepisy, zasady i efekty